Atrakcje na Dzień Dziecka. Gdzie zabrać dziecko na Dzień Dziecka?

Atrakcje na Dzień Dziecka przygotowywane są niemal na każdym kroku. Specjalne menu w restauracjach, spektakle w teatrach, eventy w przestrzeni miejskiej. Mimo trudnej sytuacji w kraju, nie możemy przecież pozwolić, żeby Dzień Dziecka nie był najfajniejszym dniem w roku? Gdzie zabrać dziecko? Podpowiadamy.

Co na Dzień Dziecka: jak zorganizować świętowanie?

Dzień Dziecka jest jednym z najważniejszych dni dla rodziny. Wspólne świętowanie rodziców i dzieci to czas, w którym nie tylko obdarowujemy najmłodszych pięknymi prezentami i zabieramy je na ciekawe wydarzenia, ale przede wszystkie budujemy i wzmacniamy nasze więzi. Wspomnienia jakie pozostają po Dniu Dziecka będą później jednymi z tych, do których maluch będzie wracał z przyjemnością. Aby tak się stało musimy starannie zaplanować co na Dzień Dziecka przygotujemy dla naszych pociech. Dużo zależy od ich wieku. Maluszki, które dopiero się urodziły raczej niewiele skorzystają ze swojego święta. Aby jednak nie pomijać ich warto zainwestować w ciekawą zabawkę, dostosowaną do ich wieku, która będzie wspomagała ich rozwój. W przypadku starszych dzieciaków możemy zaplanować nieco ciekawsze formy świętowania, np.:

  • zabierzmy dziecko w jego ulubione miejsce, np. do zoo lub parku linowego (ogrody zoologiczne w wielu miastach są już otwarte, warto jednak sprawdzić, jaki jest limit wejść)
  • wybierzmy się na wspólny obiad do restauracji - niech Dzień Dziecka będzie w pełni poświęcony wspólnemu spędzaniu czasu, niekoniecznie w kuchni
  • wieczorem zorganizujmy seans ulubionych bajek.

Święto najmłodszych niech będzie czasem, kiedy rodzice wsłuchują się w potrzeby swoich dzieci. Nie planujmy rzeczy, które dla nas są najciekawsze i najprzyjemniejsze. Starajmy się spełnić oczekiwania dzieciaków, nawet wtedy kiedy sami jesteśmy sceptyczni co do preferowanych przez nie aktywności. 

Zobacz też: Dzień Dziecka 2020: Warszawa. Jakie atrakcje odbędą się w stolicy?

Atrakcje dla dzieci w instytucjach kultury

W normalnych warunkach szereg atrakcji dla dzieci w dniu ich święta przygotowują instytucje kulturalne. Większość kin, w tym także tych studyjnych, teatrów, muzeów i centrów naukowych otwiera swoje drzwi dla maluchów i kieruje do nich i do ich rodziców specjalną ofertę. W tym roku jednak, większość tych miejsc jest jeszcze zamknięta. Jeśli zostaną one otwarte wraz z początkiem miesiąca, być może będziemy mieć szansę wybrać się na specjalne zwiedzanie czy wystawę tematyczną. 

Gdzie zabrać dziecko na Dzień Dziecka?

Dzień Dziecka przypadający na 1 czerwca warto spędzić aktywnie. Najmłodsi w ostatnich latach mają coraz mniej ruchu, spędzają zbyt wiele czasu przy komputerach i smartfonach, dlatego postarajmy się zorganizować tak atrakcje, aby jak najwięcej czasu zajęły aktywności na świeżym powietrzu. Gdzie zabrać dziecko na Dzień Dziecka, aby zażyło jak najwięcej ruchu?

  • parki linowe - to w ostatnich latach bardzo atrakcyjne miejsce; nie dość że zlokalizowane na powietrzu, to dodatkowo przejście każdej trasy wymaga od dziecka zaangażowania i pozwala na zdobycie nowych umiejętności. Warto sprawdzać, czy tego typu miejsca będą otwarte 1 czerwca. 
  • zoo - aby dotrzeć do każdego zakamarka ogrodu zoologicznego potrzeba przynajmniej kilku godzin spokojnego spaceru; taki ruch połączony z możliwością zdobycia wiedzy na temat różnych gatunków zwierząt to doskonały sposób na spędzenie święta dzieci. Większosć ogrodów zoologicznych jest już otwarta. 
  • parki, jeziora, lasy - ze względu na potrzebę ograniczenia interakcji społecznych, warto poszukać miejsca, w którym nie będzie tłumów. Świetnym pomysłem będzie wycieczka do lasu, by obserwować rośliny i zwierzęta, a jeśli nie jesteście mobilni, spróbujcie chociaż wybrać się do parku i wspólnie spędzić tam czas. 

Atrakcje na Dzień Dziecka w plenerze: piknik rodzinny

Większość miast i miasteczek organizuje atrakcje na Dzień Dziecka w plenerze. Czerwiec jest zazwyczaj miesiącem bardzo ciepłym i słonecznym, więc istnieje duża szansa powodzenia takiego przedsięwzięcia. W tym roku jednak najprawdopodobniej nikt nie zdąży zorganizować pikniku na większą skalę, nawet jeśli będzie to możliwe, polecamy więc zorganizować piknik w rodzinnym gronie, w jakimś zacisznym miejscu. Możecie świetnie bawić się w swoim towarzystwie, zagrać całą rodzinę w badmintona czy frisbee, zjeść cos pysznego a wieczorem obejrzeć wspólnie film z dala od tłumów. 

Zobacz też: Dzień Dziecka 2020: atrakcje, pomysły. Gdzie zabrać dziecko na Dzień Dziecka?

Zabawy na Dzień Dziecka, czyli jak spędzić czas w domu

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie skorzystać z atrakcji zorganizowanych w przestrzeni miejskiej, wtedy można także ciekawie i kreatywnie spędzić czas w domu. Pomysły na zabawy na Dzień Dziecka, które możesz bez problemu przygotować we własnym mieszkaniu znajdziesz w wielu poradnikach o wychowaniu, ale przede wszystkim w internecie. Ważne, aby zajęcia były w stanie zainteresować malucha. Poziom ich trudności musi być tak umiejętnie dobrany, by zadanie zbyt szybko nie znudziło dziecka ze względu na dużą łatwość jego wykonywania, ale też by nie zniechęciło, jeśli będzie zbyt trudne. Warto np.:

  • spróbować stworzyć portret waszej rodziny - można użyć do tego różnych przyborów plastycznych, ale nie tylko
  • wymyślić własną grę planszową
  • zorganizować domowe laboratorium eksperymentów.

Dzień Dziecka 2020: pomysły na spędzenie podczas pandemii koronawirusa

Dzień Dziecka 2020 ze względu na pandemię koronawirusa prawdopodobnie nie będzie tak hucznie obchodzony w przestrzeni publicznej jak to było dotąd. Dlatego warto mieć w zanadrzu pomysły na to, jak wypełnić ten czas naszym pociechom w domu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA