Szkodliwe wyzwanie na TikToku. "Dzieci mają halucynacje i wymiotują"

TikTok bije rekordy popularności. To ulubiona aplikacja każdego nastolatka. Niestety nowe wyzwanie popularne wśród użytkowników może skutkować problemami ze zdrowiem.

TikTok cieszy się coraz większą popularnością na całym świecie. W zeszłym roku TikTok zastąpił Musical.ly. Przypomina on Snapchata w połączeniu ze Spotify - pozwala na tworzenie krótkich nagrań zmiksowanych z popularnymi utworami muzycznymi. Każdego dnia miliony użytkowników nagrywają i oglądają filmiki, które pojawiają się w aplikacji.  Szacuje się, że obecnie z aplikacji korzysta już ponad 1,5 mld ludzi.

Gałka muszkatołowa może działać jak narkotyk

Pandemia koronawirusa sprawiła, że ludzie sporą cześć swojego wolnego czasu spędzają w sieci. Nastolatkowie najchętniej korzystają z TikToka. Jak się okazało niepozorny TikTok może być niebezpieczny ze względu na pojawiające się pomysły na nagrania, które stają się naprawdę niepokojące i zagrażające zdrowiu. Dzieci korzystające z TikToka zostały ostrzeżone, aby omijały toksyczne wyzwanie związane z gałką muszkatołową, która może działać jak narkotyk. Tylko jedna łyżeczka przyprawy do gotowania może spowodować ból brzucha, wymioty, halucynacje, senność lub pobudzenie. 

Rodzice powinni zwrócić uwagę na to robią ich dzieci na TikToku

Pewna nastolatka chciała zaimponować w Internecie. Nagrała filmik wypijając 12 gramów gałki muszkatołowej ze szklanki. Po skonsumowaniu stwierdziła, że dawka nie smakowała źle. Po trzech godzinach zaktualizowała filmik i dodała, że nie może ruszać głową, a także jest bardzo zdezorientowana. 

Centrum Poisons w Nowej Południowej Walii w Australii ostrzegło rodziców przed niebezpiecznym wyzwaniem, które krąży po sieci od jakiegoś czasu. Dzięki mediom społecznościowym nagłośnili wyzwanie gałki muszkatołowej jako "niebezpieczną grę" dla dzieci. Przestrzegli publikując post:

Wyzwanie pojawiło się ponownie w mediach społecznościowych, a centrum uzależnień odnotowało nagły napływ połączeń. Większość z tych rozmów dotyczy nastolatków, którzy są znudzeni w domu i szukają czegoś do zrobienia.

Gałka muszkatołowa może powodować znaczące skutki, a szczególnie narażone na jej działanie są młode dzieci. Tylko jedna łyżeczka dodana do herbaty może powodować problemy ze zdrowiem. W 2014 roku o spożywaniu zbyt dużej ilości gałki muszkatołowej ostrzegał Fox News. Mówiono wtedy, że prowadzi do mdłości, zawrotów głowy oraz problemów z sercem i układem nerwowym. 

TikTok wydał specjalne oświadczenie

Wzrost popularności aplikacji rodzi coraz więcej obaw. Dzieci naśladują innych podążając za obecnym "trendem", który nie zawsze idzie w parze ze zdrowym rozsądkiem. TikTok wydał oświadczenie, w którym pisze:

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie naszych użytkowników jest najwyższym priorytetem w TikTok. Jak wyjaśniamy w naszych wytycznych dla społeczności, nie zezwalamy na treści zachęcające, promujące lub wychwalające niebezpieczne wyzwania, które mogą prowadzić do obrażeń, oraz usuwamy zgłoszone zachowania lub działania, które naruszają nasze wytyczne. Aby zapewnić bezpieczeństwo naszej platformie, wprowadziliśmy szereg funkcji bezpieczeństwa mających na celu poprawę komfortu użytkowników, w tym narzędzia do zgłaszania nieodpowiednich treści i zarządzania ustawieniami prywatności

Przeczytaj także: Tik Tok wprowadza nową funkcję, którą pokochają rodzice, ale dzieci niekoniecznie

Więcej o: