Szum suszarki - czyli o tym jak uspokoić i zachęcić do snu swoje dziecko

Czy wiedzieliście o tym, że suszarka może pomóc podczas usypiania malucha? Szum suszarki to jednostajny dźwięk, który uspokaja niemowlaka i pozwola mu na zaśnięcie. O zaletach i ewentualnych przeciwwskazaniach tej metody dowiecie się w poniższym artykule.

Szum suszarki zaliczany jest do tak zwanego białego szumu. Czym jest taki dźwięk i czy będzie skuteczny w usypianiu każdego dziecka?

Zobacz wideo Jak długo dziecko powinno spać?

Szum suszarki - czym jest biały szum? W czym może nam pomóc?

Na samym początku należy wyjaśnić definicję. Biały szum to nic innego jak odgłos wydawany przez urządzenia gospodarstwa domowego. Między innymi takie jak suszarka, odkurzacz, lodówka. Zdaniem wielu ekspertów, taki szum jest doskonałym sposobem na to, aby uśpić lub uspokoić niemowlaka. Jednakże posiada on jeszcze inne walory, o których napiszemy w dalszej części. 

Dziś odchodzi się jednak od celowego włączania szumiących urządzeń, by ukoić dziecko. Ludzie chętniej wybierają w tym celu gotowe aplikacje, które bez problemu można znaleźć w smartfonach. Przyjęło się, że zazwyczaj jest to dźwięk suszarki, jednak należy pamiętać o tym, że może to być dźwięk śnieżycy, deszczu czy jadącego pociągu.

Nowa aplikacja pomoże ci stworzyć niesamowite ciążowe selfie.Zdjęcie z maluszkiem jeszcze przed jego urodzeniem? Ta wyjątkowa pamiątka już możliwa, dzięki tej aplikacji

Szum suszarki - korzyści i zalety. Dlaczego warto?

Szum suszarki ma ogromne zalety. Z badań przeprowadzonych przez naukowców wynika, że biały szum z odbioru dziecka przypomina dźwięki, które maluch słyszał będąc w brzuchu mamy. Przez to dziecko czuje się bezpieczniej i nie jest to jedyna korzyść.

Zdaniem naukowców cisza nie jest naturalna dla noworodków. Dlatego też szum suszarki może być bardzo użyteczny. Zauważono, że podczas używania białego szumu, tętno dziecka zwalnia. Włączanie go w pokoju dziecięcym może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia SIDS (zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej).

Naukowcy udowodnili, że biały szum wpływa też pozytywnie na koncentrację. Z tego powodu zaleca się używanie go przez dzieci, które mają ADHD albo są nadpobudliwe. Wynika to z faktu, że szum tłumi różnego rodzaju drażniące dźwięki.

Nietypowe imiona dla dziewczynek i chłopców. Jakie niespotykane imiona noszą dzieci w Polsce?Nietypowe imiona dla dziewczynek i chłopców nadawane w Polsce

Szum suszarki - zasady. Jak używać i czym się kierować?

Jak używać szumu suszarki? Jest to pytanie, które stawia sobie wielu rodziców

Zasady korzystania z białego szumu:

  • Urządzenie, które będzie wytwarzać biały szum, musi znajdować się w bezpiecznej odległości od łóżeczka dziecka.
  • Natężenie dźwięku białego szumu nie może przekraczać 50 dB.
  • Stosujmy szum w określonych sytuacjach. Jeśli zauważymy, że dziecko wyraźnie tego nie chce i się irytuje - nie zmuszajmy go do tego.
  • Skonsultujmy ze specjalistą (np. lekarzem rodzinnym) możliwość używania białego szumu.

Używanie białego szumu niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim ułatwia nam uśpienie maluszka i wpływa korzystnie na jego wyciszenie. Dorośli, młodzież i dzieci są też narażeni na sytuacje stresujące, a biały szum pozwoli nieco ukoić nerwy. Jest to więc wygodny patent, który może zdecydowanie ułatwić nam opiekę nad dzieckiem - młodszym i tym starszym. 

Więcej o: