Leki, rośliny i elementy niebezpieczne dla dzieci. Mama pediatra przypomina, na co powinni uważać rodzice

Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, mama i lekarka, która prowadzi bloga przypomniała na Instagramie o tym, żeby zachować bezpieczeństwo w domu. Wymieniła niebezpieczne dla dzieci elementy, rośliny i leki.

Odkąd ogłoszono pandemię, więcej czasu spędzamy w domach. Ci, którzy mają taką możliwość - pracują zdalnie. Szkoły są zamknięte, a przedszkola i żłobki (nie wszystkie) zostały otwarte 6 maja. Mimo luzowań obostrzeń, eksperci apelują, aby nadal przestrzegać zasad bezpieczeństwa i zachować rozsądek. W najbliższych tygodniach nadal musimy ograniczać kontakt z innymi ludźmi, aby chronić własne zdrowie oraz pozostałych. 

Niebezpieczne dla dzieci. "Jedna tabletka może spowodować zgon"

Czasami mamy już dość, nie mamy na nic siły. Na bezpieczeństwo jednak siła musi być

- przypomina Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska, mama, która jest pediatrą i prowadzi bloga. W poście na Instagramie przypomina, aby pamiętać, że wszystkie leki (wasze, dziecka, partnera czy babci) mają być zabezpieczone. Nie powinny leżeć na blacie, nie w organizerku na stole, nie w kosmetyczce, nie w torebce. Dziecko znajdzie wszystko i otworzy wszystko.

 
Najwyższa półka, najlepiej zamknięta apteczka. Każda tabletka może być śmiertelnie niebezpieczna dla dziecka. Jest lista „One Pill Can Kill” leków, które w liczbie jednej czy dwóch tabletek mogą doprowadzić do zgonu małego dziecka

- pisze. Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę rodzice?

Niebezpieczne dla dzieci środki i elementy. "Różne środki chemiczne czy chemia gospodarcza, w tym tabletki do zmywarki, tabletki do prania, preparaty na mrówki itp. mają być zabezpieczone. Nie w szafce pod zlewem, nie koło toalety. Wysoko, najwyżej jak się da". Według Dagmary Chmurzyńskiej trzeba także uważać na wszystkie urządzenia z bateriami.

Upewnijcie się że bateria jest dobrze zabezpieczona. Zwłaszcza te małe, okrągłe - jeśli nie, to w ogóle nie dawajcie przedmiotu dziecku. Umówmy się, że najmniejsze dzieci nie potrzebują zabawek na baterie

- wyjaśnia. 

Zobacz wideo Niebezpieczne zabawki - na co uważać?

Niebezpieczne rośliny

Autorka posta zachęca rodziców, aby zweryfikowali, czy rośliny, które mają nie są trujące. "Znajdziecie listę tych niebezpiecznych w internecie. Nie tylko tych w domu, ale i tych w ogrodzie" - podkreśla.

Dzieci naprawdę są w stanie zjeść wszystko. Od krzaka, poprzez baterie, odchody, rozsypane ziarenka na ślimaki czy mrówki, kapsułki piorące aż do leków na serce. Dzieci są ciekawe świata i chcą go poznawać wszystkimi zmysłami

- tłumaczy. Apeluje: 

To może być śmiertelnie niebezpieczne. Zadbajcie o bezpieczeństwo w domu, w domu dziadków (których też przecież odwiedzacie z dzieckiem), w ogrodach.
Więcej o: