Torbiel jajnika - co powinniśmy o nim wiedzieć? [Rozpoznanie, objawy i leczenie]

Torbiel jajnika - hasło to może powodować wiele stresu i obaw. W pierwszym momencie może wydawać się nam, że mamy do czynienia z groźnym schorzeniem. Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Torbiel na jajniku to hasło, które budzi lęk zwłaszcza u kobiet starających się o dziecko. Jak diagnozuje się i leczy to schorzenie?

Zobacz wideo Torbiele jajników: operacja konieczna? To zależy od rodzaju zmiany

Torbiel na jajniku - czym jest?

Torbiel na jajniku to zamknięta jama, która wypełniona jest płynem. Niekiedy jest to galaretowata treść. Nazwa kolejna, z którą możemy się spotkać to cysta. Warto zaznaczyć, że torbiele jajnika są patologią narządów rodnych, która pojawia się dosyć często. Zjawisko to może mieć miejsce u kobiet w każdym wieku. W świecie medycyny mamy zazwyczaj do czynienia z tak zwanymi: torbielami czynnościowymi. Tutaj wyróżniamy między innymi:

  • torbiele pęcherzykowate - powstają one z pęcherzyków Graffa, które nie uległy destrukcji podczas owulacji. Z biegiem czasu pęcherzyk wypełnia się płynem, tworząc torbiel.
  • torbiel ciałka żółtego - jest to inny rodzaj torbiel. Tworzy się ona po pęknięciu pęcherzyka, po czym przekształca się ona w ciałko żółte, które następnie zanika w przypadku braku procesu zapłodnienia. Jeżeli mamy do czynienia z zaburzeniami hormonalnymi, wówczas ciałko może zostać i przekształcić się w tak zwaną torbiel.

Torbiel na jajniku - objawy. Jak rozpoznać ten problem?

Torbiel na jajniku - w przypadku tego schodzenia objawy są trudne do zdiagnozowania. Wynika to głównie z faktu, że nigdy nie są one jednoznaczne, a ponadto nierzadko mylone są z innymi jednostkami chorobowymi. Zazwyczaj występowanie torbieli na jajniku wiąże się głównie z zaburzeniami miesiączkowymi - brakiem regularności czy nadmiernym krwawieniem, a krwawieniem między miesiączkami. Kolejnymi dolegliwościami, które może odczuwać dana osoba, to oczywiście bóle prawego lub lewego jajnika. U niektórych osób ból pojawia się także podczas seksu. Innymi objawami są na przykład nerwowość, nudności, wymioty, silne bóle głowy, złe samopoczucie. Jak widać objawy te nie są jednoznaczne i można bardzo łatwo pomylić je z inną dolegliwością. Niemniej jednak, w razie występowania takiego rodzaju sygnałów, warto jest udać się do lekarza ginekologa bądź naprotechnologa-ginekologa, aby to skonsultować.

Torbiel jajnika, a ciąża - czy jest to możliwe?

Torbiel jajnika w ciąży można rozpoznać za pomocą badania USG. Tak, jak wspominaliśmy wcześniej, w większości przypadków torbiel nie jest groźna. Jednakże należy ją monitować i sprawdzać czy jej rozmiar się nie zwiększa. W takim przypadku może być to dla nas zagrożenie. Powiększające się torbiele mogą prowadzić do pęknięcia, a to z kolei do przedwczesnego porodu. Pękająca torbiel może spowodować krwotok - co nie jest bezpieczne ani dla matki, ani jej dziecka. Cysta, która się nie zmniejsza, może zostać zakwalifikowana przez lekarza do operacji lub do leczenia antybiotykowego. W przypadku bardzo dużej ilości groźnych zmian, lekarz może zdecydować o usunięciu jajnika. Jednak należy dodać, że kobieta może zajść w ciąże nawet z jednym jajnikiem i nie wpływa to niekorzystnie na jej płodność.

Torbiel na jajniku - leczenie. Jak działać po diagnozie?

Leczenie torbieli jest zróżnicowane. Wszystko warunkuje wielkość i rodzaj danej zmiany powstałej w jajniku. W większości przypadków torbiele o niewielkich rozmiarach wymagają tylko i wyłącznie systematycznej kontroli i obserwacji ginekologa. Badanie takie wykonuje się za pomocą USG. Warto zaznaczyć, że nierzadko torbiele całkowicie, samoczynnie znikają. Torbiele o większych rozmiarach leczy się poprzez terapię hormonalną. Jeżeli po pewnym czasie i wnikliwych obserwacjach, takowa terapia nie przynosi zamierzonych rezultatów, wówczas taką torbiel należy usunąć. Oczywiście decyzje o tym powinien podjąć lekarz, po wnikliwej ocenie danej sytuacji.

Podsumowując torbiel na jajniku nie jest życiową tragedią i nie musimy się jej nadmiernie obawiać. Występuje dość często, ale nie zawsze oznacza śmiertelnego zagrożenia. Większość zmian występujących w torbieli znika bez ingerencji z zewnątrz. Warto jest jednak pamiętać o regularnej kontroli swojego zdrowia.

Więcej o: