Sztuka jazdy na dwóch kółkach. Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze?

Wiosna i lato to idealna pora na aktywność na świeżym powietrzu. Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Mamy na to kilka sposobów!

Nauka jazdy na rowerze to idealny sposób na spędzenie czasu z dzieckiem. Jakie są niezawodne metody rodziców, by nauczyć dziecko jeździć na rowerku?

Zobacz wideo Filmowe ciekawostki o Godzilli i jej twórcach [PRACOWNIA BRONKA]

Nauka jazdy na rowerze - porady i ważne wskazówki

Na samym początku należy zaznaczyć, że wszystko jest uwarunkowane preferencjami dziecka. Niemniej jednak, każdy maluch jest w stanie nauczyć się jeździć rowerem. Różnica będzie wynikała tylko i wyłącznie w długości nauki.

Jeżeli nasze dziecko nigdy nie jeździło na rowerze, warto jest rozpocząć treningi od roweru biegowego. Inną opcją jest pojazd z dodatkowymi, bocznymi kółkami, które montuje się na tylnym kole pojazdu. Wtedy dziecku łatwiej utrzymać równowagę. Dodatkowo taki wariant pozwala przede wszystkim nauczyć dziecko kierowania. Jednymi z najczęstszych błędów, jakie popełniają maluchy, podczas ćwiczeń jazdy na rowerze jest jazda z "głową w chmurach" - dosłownie i w przenośni. Dlatego, też warto jest zacząć naukę od rowerka na czterech kółkach. To pozwoli dziecku krok po kroku poznać tajniki działania tego pojazdu. Kiedy nasza pociecha opanuje już podstawy skręcania i patrzenia na drogę podczas jazdy, a nie na kierownicę, możemy przejść do następnego etapu.

Dzieci (zdjęcie ilustracyjne)Rowerek dla dziecka - jaki dla dwulatka, dla trzylatka i jaki dla starszego?

Nauka jazdy na rowerze bez bocznych kółek - rundę drugą czas zacząć!

Nauka jazdy na rowerze bez bocznych kółek to już kolejna faza wtajemniczenia. Na tym poziomie zaawansowania warto jest wyposażyć się w dodatkowe gadżety, które pomogą nam utrzymać dziecko w pionie podczas jazdy. Na rynku mamy mnóstwo dostępnych produktów, które dają nam taką możliwość. Rozciągające się szelki, specjalistyczne linki lub drążki do trzymania podczas prowadzenia dziecka.

Musimy jednak pamiętać o tym, aby w trakcie nauki pozwolić dziecku na to, aby poczuło chwiejność roweru. Nie możemy go nieustannie asekurować. 

Kilka słów o motywacji

Zapewne pamiętamy czasy dzieciństwa, w których to marzył nam się własny rower. Dzień, w którym go dostaliśmy, dla wielu z nas był jednym z najszczęśliwszych momentów. Wówczas jednak rower nie przegrywał z "rozpraszaczami", takimi jak telewizor czy komputer. Jak więc zmotywować dziecko, by chciało nauczyć się jeździć, a później z radością korzystało z roweru? 

Jednym z pierwszych rozwiązań jakie polecamy jest nic innego jak sytuacja w której doprowadzimy, że dziecko będzie musiało wyjść na rower. Coś w rodzaju "pozytywnego podstępu". Może wspólne lody? Plac zabaw? Wyjazd na wieś do dziadków? Dlaczego nie mielibyśmy wziąć roweru ze sobą? Poszukajmy takiego miejsca, w którym my sami, ale i nasze dziecko będzie czuło się bezpiecznie podczas nauki jazdy na rowerze. Opcja druga to gadżety. Dzwonek, kolorowe ozdoby na koła rowerowe, specjalny klakson, bagażnik czy koszyk do przewożenia. Oczywiście nie możemy zapomnieć o kasku, ochraniaczach na łokciach i kolanach. Dzieci uwielbiają takie dodatki.

Testy na kartę rowerową - o czym warto pamiętać?Testy na kartę rowerową - jak zdać pierwszy ważny egzamin w życiu?

Rada na koniec - uzbrój swoje dziecko w cierpliwość

Jazda na rowerze jest prawdziwą sztuką, jednakże wymaga od nas czasu i zaangażowania. Zarówno naszego dziecka, ale i nas - dorosłych. Musimy przygotować się na to, że nasze dziecko prawdopodobnie będzie marudzić i poczuje zniechęcenie. Właśnie tutaj rozpoczyna się nasza rola - motywujmy, chwalmy i wspierajmy, a z pewnością efekt całkowicie przerośnie nasze oczekiwania. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko będzie miało opory, zaproponuj mu, że po jeździe na rowerze, pójdziecie na lody, plac zabaw. Możesz być pewien, że zła passa minie, a dziecko - kiedy już nauczy się już jeździć na dwóch kółkach, nie będzie mogło się oprzeć, aby z niego zejść.

Więcej o: