Czy osobowość mamy zapisaną w genach? Sprawdź, co twierdzą naukowcy

Zastanawiasz się, czy twoje dziecko będzie bardziej podobne do ciebie czy do twojego partnera, jeśli chodzi o osobowość i temperament? Eksperci i badacze genetyki opisują, w jaki sposób osobowość dziecka determinowana jest przez genetykę i środowisko.

Dorośli zastanawiają się, po kim ich dziecko odziedziczy charakter i,  czy jest to zapisane w genach. Okazuje się, że nauka ma na to kilka odpowiedzi.  Z pomocą ekspertów i naukowców zbadano, jaki wpływ na osobowość dziecka mają geny i środowisko, w jakim dziecko było wychowane. 

Czy geny decydują o osobowości dziecka?

„Osobowość jest zależna od wielu czynników, zarówno genetycznych jak i środowiskowych. Osobowość  i możliwe genetyczne elementy, które na nią wpływają, zostały zbadane u rodzeństwa. Wyniki wskazują na to, że nawet u bliźniaków, gdy geny są przekazywane z rodzica na dziecko dla każdej pary chromosomów, proces rozwoju osobowości przebiega losowo.

Czynniki środowiskowe odgrywają dużą rolę w rozwoju osobowości. Chociaż identyczne bliźniaki wychowane osobno okazały się podobne pod względem osobowości, nadal zauważano różnice

- mówi Bressette. Wyjaśnił, że różnice te mogą wynikać z edukacji, wychowania, a nawet sposobu żywienia. Wszystkie te czynniki mogą mieć wpływ na to, kim się stajemy i mogą wpływać na naszą osobowość. ”

Niektóre cechy osobowości są dziedziczone

Bressette zapytany o to, dlaczego niektóre dzieci są bardzo podobne do swoich rodzice, a inne w ogóle, stwierdził, że według wyników badań niektóre cechy osobowości można odziedziczyć.

Istnieje pięć cech, które mają związek z osobowością i są dziedziczone. To ekstrawersja, neurotyczność, ugodowość, sumienność i otwartość

- wyjaśnił. Dodał jednak, że sposób, w jaki dziecko jest wychowywane, może wpływać na te cechy.

Ostateczną cechę osobowości może kształtować doświadczenie. Zależy ona również od sposobu wychowania. 

Czy człowiek rodzi się z pewną osobowością?

Dzieci rodzą się z pewnymi wczesnymi oznakami swojej osobowości, zwanymi temperamentem

- wyjaśnia dr Jessica Myszak, psycholog dziecięca z Glenville w Illinois. „Zazwyczaj są one widoczne już w pierwszych dniach lub tygodniach życia. Szacuje się, że 20–60 proc. temperamentu dziedziczymy. Wyróżniamy trzy konstelacje temperamentalne – temperament łatwy, wolno rozgrzewający się oraz trudny. Według dr Myszaka, temperament wpływa na stosunek dzieci ze środowiskiem i od niego zależy poziom aktywności fizycznej, zdolność do szybkiego reagowania w danej sytuacji i dostosowania się do okoliczności, poziom energii, nastrój, czas skupienia uwagi (związana również ze zdolnością przyswajania wiedzy) i wrażliwość. 

Jak odkryć temperament dziecka?

Dziecko o łatwym temperamencie łatwo nawiązuje przyjaźnie, dostosowuje się do nowych sytuacji i bez trudu radzi sobie z wyzwaniami. Dziecko w wolno rozgrzewającym się temperamencie potrzebuje więcej czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji, czy zaakceptować nowe osoby. Może odczuwać niepokój, gdy znajduje się w obliczu nowego wyzwania. Dziecko o trudnym temperamencie może postrzegać świat jako zagrożenie. Może mieć np. problem z przystosowaniem się do szkoły. Przez środowisko często określane jest "wybrednym dzieckiem".  

Dr Myszak mówi: Dziecko, które postrzega świat jako przyjazne i ekscytujące miejsce, bez problemu zaprzyjaźni się z rówieśnikami i będzie cieszyć się nowymi doświadczeniami. Świat będzie dla niego przyjazny i ekscytujący. Dziecko o trudnym temperamencie może częściej mieć napady złości i może świat odbierać jako miejsce negatywne. 

Czy lęk jest genetyczny?

Dr Samantha Radford, chemiczka z Pensylwanii, która zajmuje się zdrowiem publicznym i jest zwolenniczką twierdzenia, że genetyka ma ogromne znaczenie dla cech osobowości i zdrowia psychicznego mówi

Tendencja do niepokoju może być dziedziczna. Chociaż nie ma określonego genu „lęku”, istnieje kilka genów, które mogą sprawić, że dana osoba będzie bardziej niespokojna

Dr Radford podkreśla, że bardzo ważne jest uwzględnienie czynników środowiskowych. Geny można włączyć lub wyłączyć poprzez zmiany chemiczne zwane metylacją. Wyjaśnia: ostatnio dowiadujemy się coraz więcej o tym, w jaki sposób może zachodzić metylacja określonych genów. Na przykład ekspozycja na niektóre pestycydy może powodować metylację genów związanych z depresją. Te ekspozycje mają największy wpływ na ludzi, gdy są małymi dziećmi (a nawet jeszcze w brzuchu mamy) I wciąż się rozwijają. ”

Dr Radford twierdzi, że wydarzenia z życia człowieka, szczególnie z czasów dojrzewania, wpływają na metylację ich genów. „Na przykład traumatyczne wydarzenia w życiu dziecka mogą powodować metylację, która może uczynić je później bardziej podatnymi na problemy ze zdrowiem psychicznym”, tłumaczy. Dodaje jednak, że „nawet jeśli ty masz depresję, lub ktoś w twojej rodzinie, nie oznacza, że twoje dziecko jest skazane na takie same zmagania, szczególnie, gdy otrzyma od ciebie wsparcie. ”

Według dr Radforda, "kiedy uczysz swoje dziecko sposobów radzenia sobie ze stresem i rozczarowaniami, nie tylko pomagasz mu w nauce strategii radzenia sobie, ale także wpływasz na ich rozwój na poziomie genetycznym". Powiedziała, że jej dzieci czasem zachowują się jak ona, a czasem jak jej mąż. Jedna córka ma towarzyską i przyjazną osobowość jak jej mąż, a druga jest bardziej introwertyczna i chętnie wykonuje indywidualne czynności, takie jak kolorowanie lub układanie łamigłówek, jak mama. 

Jak otoczenie wpływa na osobowość?

Wszyscy znamy kogoś, kto miał trudne dzieciństwo, doświadczył wielu dramatów rodzinnych, ale później stał się odnoszącym sukcesem, pracowitym człowiekiem. 

Dziecko z łatwym temperamentem może poradzić sobie w każdym domu. Do problemów rodzinnych podejdzie z dystansem i dzięki temu w przyszłości nie będzie miał lęków, które ograniczą jego rozwój. Z kolei dziecko, które ma trudny temperament i wychowuje się w domu, w którym są liczne komplikacje, możliwe, że w przyszłości będzie miało problemy ze zdrowiem psychicznym. Takie dzieci najlepiej funkcjonują w spokojnym domu, w którym czują się bezpiecznie. 

Zobacz też: Czy twoje dziecko jest WWO? Psychoterapeutka wymieniła cechy, które charakteryzują tę osobowość

Zobacz wideo Julia Wieniawa szczerze o hejcie, depresji i samobójstwach
Więcej o:
Copyright © Agora SA