Dni wolne od pracy 2020. Kiedy wziąć urlop? Długie weekendy i święta

Kiedy zaplanować urlop, żeby dni wolne od pracy w 2020 r. ułożyły się w długie weekendy? Podpowiadamy jak efektywnie wybrać termin dni wolnych.

Dni wolne od pracy: kwiecień

Kwiecień to miesiąc, w którym przeważnie wypadają Święta Wielkanocne. Nie inaczej jest w tym roku. Uroczystości związane z najważniejszymi dla katolików obchodami Wielkiej Nocy rozpoczną się już we czwartek, 9 kwietnia i potrwają aż do poniedziałku. Nie oznacza to jednak, że wszystkie te dni będą wolne. Ustawowo zwolnieni z obowiązku pracy jesteśmy w Poniedziałek Wielkanocny, który wypada 13 kwietnia 2020.

Dni wolne od pracy: maj

Tegoroczna majówka nie rozpieszcza. Amatorzy weekendowych wypadów za miasto muszą ograniczyć swoje plany do raptem trzech dni, ponieważ Święto Pracy w tym roku przypada w piątek, ale już Święto Konstytucji 3 maja - w niedzielę. Trzeba pamiętać, że za dzień świąteczny przypadający w niedzielę nie należy się pracownikom odbiór dodatkowego wolnego.

W maju ma miejsce jeszcze jeden dzień wolny od pracy przypadający w niedzielę 31, a jest to dzień w którym obchodzone jest Święto Zesłania Ducha Świętego.

Dni wolne od pracy: czerwiec

Czerwiec to jeden z niewielu okresów w 2020 roku, który pozwala nam zaplanować dłuższy weekend. Dzieje się to za sprawą wypadającego zawsze w czwartek Święta Bożego Ciała, które będzie miało miejsce 11 dnia miesiąca. Wystarczy więc jeszcze jeden dzień urlopu, by cieszyć się 4 - dniowym weekendem. 

Dni wolne od pracy: lipiec

Lipiec, jak co roku, nie rozpieszcza nas nadmiarem wolnego od pracy. Niestety w ciągu całego miesiąca nie ma ani jednego takiego dnia, który zwalniał by nas z obowiązku jej świadczenia.

Dni wolne od pracy: sierpień

Niestety w tym roku sierpień również nie jest łaskawy pod względem długich weekendów. Jedyny dzień świąteczny - 15 sierpnia - wypada w 2020 roku w sobotę. Pamiętajmy jednak, że Kodeks Pracy nakłada na pracodawcę obowiązek przyznania dnia wolnego w zamian za święto wypadające w sobotę, w ciągu okresu rozliczeniowego.

Dni wolne od pracy: wrzesień

Wrzesień to kolejny miesiąc pozbawiony dni wolnych od pracy w 2020 roku.

Zobacz wideo Sprawdź, co państwo ma dla rodziców

Dni wolne od pracy: październik

W październiku nie przypada żaden wolny od pracy dzień.

Dni wolne od pracy: listopad

Listopad, podobnie jak inne miesiące, nie obfituje w nadmiar wolnych dni. Święto Wszystkich Świętych, mające miejsce jego pierwszego dnia, w tym roku będzie obchodzone w niedzielę. Perspektywę dłuższego wolnego daje nam dopiero środowe Święto Niepodległości (11 listopada). Niestety wiąże się to z koniecznością wykorzystania dwóch dni urlopu, ale wtedy można zyskać 5-dniowy weekend.

Dni wolne od pracy: grudzień

Grudzień to zawsze intensywny miesiąc. Zbliżający się koniec roku i Święta Bożego Narodzenia, tworzą jednak możliwość złapania głębszego oddechu. Wigilia w tym roku przypada w czwartek, jednak nie jest ona dniem powszechnie wolnym, choć pojawiały i pewnie jeszcze będą toczyć się dyskusje na temat uczynienia jej takim. Dopiero Boże Narodzenie 25 i 26 grudnia to dni wolne od pracy, które kolejno przypadają w piątek i sobotę. 

Więcej o: