Laura Prepon, aktorka znana m.in. z seriali "Różowe lata siedemdziesiąte" czy "Orange is the New Black", wydała właśnie poradnik o macierzyństwie "You & I As Mothers". Zdecydowała się opisać w nim wydarzenia, które miały miejsce w 2018 roku i o których wcześniej publicznie nie opowiadała. Aktorka została mamą w 2017, na świat przyszła wtedy jej córka Ella. Rok później była w drugiej ciąży, niestety nie udało się jej donosić.
Podczas kontrolnego USG w 16 tygodniu lekarz zauważył nieprawidłowości w rozwoju płodu. Podejrzewano, że wada to naczyniak limfatyczny torbielowaty. Aktorka została skierowana na dalszą diagnostykę, która potwierdziła wcześniejsze przypuszczenia.
Nasz neonatolog powiedział nam, że mózg nie rośnie, kości nie rosną. Powiedziano, że chcąc donosić tę ciążę, ryzykuję życiem
- wspomina Laura Prepon. Przyznała, że musieli zdecydować się na przedwczesne zakończenie ciąży. Aktorka przez 15 lat zmagała się z bulimią, a ból związany z utratą dziecka przywrócił poczucie wstrętu do samej siebie. Kobieta bała się także, że to zaburzenia odżywania sprawiły, że dziecko nie rozwijało się prawidłowo.
Bałam się, że nadużycia, na jakie narażałam swoje ciało, mogły być przyczyną tego, że coś poszło nie tak. Lekarze mówili, że tak nie było, ale w takich momentach łatwo jest się obwiniać
- przyznaje Prepon. W lutym tego roku aktorka i jej mąż zostali rodzicami po raz drugi. Jak wspomina, był to czas, kiedy wiele emocji wróciło, bała się, że znów powtórzy się historia sprzed dwóch lat. Prepon wskazuje, że doświadczenie utraty dziecka nauczyło ją, że nie należy niczego traktować za pewnik.
Terminacja ciąży, czyli jej przerwanie, przeprowadzana jest m.in. w sytuacji wykrycia ciężkich wad płodu. Polskie prawo dopuszcza trzy sytuacje, kiedy można to zrobić. Opisane są w Ustawie z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Jak napisano w art. 4 pkt. 1, przerwanie ciąży może być dokonane wyłącznie przez lekarza, w przypadku gdy: