Rodzice chrzestni muszą zadeklarować, że chodzą na msze i nie żyją w konkubinacie. Nowe wymagania w diecezji płockiej
Na stronie internetowej duszpasterstwa plockierodziny.pl pojawił się komunikat: "Od 10 lutego 2020 r. w diecezji płockiej obowiązuje „Instrukcja Biskupa Płockiego o oświadczeniu kandydatów na rodziców chrzestnych”. Dokument jest próbą wprowadzenia w życie papieskiej adhortacji „Amoris laetitia” z 2016 r." Oznacza to, że osoba, która chce zostać matką chrzestną lub ojcem chrzestnym, musi podpisać oświadczenie, które dotyczy jej życia sakramentalnego i praktyk religijnych.
Nowe wymagania dla rodziców chrzestnych
Na stronie parafii zamieszczono oświadczenia dla kandydatów na rodziców chrzestnych, które muszą zostać przez nich podpisane. Według nowych zasad, przyszli ojciec i matka chrzestni muszą zadeklarować m.in., że:
- ukończyli 16. rok życia;
- przyjęli chrzest w Kościele Katolickim;
- przyjęli komunię świętą i sakrament bierzmowania;
- uczestniczą w niedzielnej mszy świętej;
- mogą przystąpić do sakramentu pokuty i komunii świętej;
- prowadzą życie zgodnie z wiarą katolicką (nie żyją w związku niesakramentalnym ani w konkubinacie, nie podlegają "żadnej karze kanonicznej wymierzonej lub zadeklarowanej zgodnie z prawem";
- uczęszczali lub uczęszczają na katechezę szkolną.
Według serwisu plockierodziny.pl ks. Wojciech Kućko, dyrektor Wydziału ds. Rodzin Kurii Diecezjalnej Płockiej, który koordynował przygotowanie dokumentu stwierdził, że dokument jest owocem szerokich konsultacji w diecezji – wśród dekanalnych duszpasterzy rodzin, wielu kapłanów i wiernych świeckich.
Przemieszczanie się ludzi i zmiana miejsca zamieszkania, a przede wszystkim potrzeba formacji moralnej wierzących są nowymi wyzwaniami duszpasterskimi naszych czasów
Każdy z kandydatów na rodzica chrzestnego musi podpisać dokument w parafii, do której przynależy. Następnie oświadczenie podpisuje proboszcz i to on zdecyduje, czy dana osoba jest odpowiednią do bycia rodzicem chrzestnym. (Oświadczenia w wersji pdf dostępne są na stronie internetowej Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Płockich.)
Chrzest Święty - jakie zasady są w innych diecezjach?
Nowe przepisy dotyczące przyszłych rodziców chrzestnych, opisane wyżej dotyczą jedynie wiernych z diecezji płockiej. Niewykluczone jednak, że kolejne diecezje w Polsce pójdą jej śladem. Natomiast obowiązkiem każdego księdza, który ma udzielać chrztu jest zainteresować się, czy wybór rodziców podjęty został prawidłowo. Instrukcja duszpasterska Episkopatu o udzielaniu sakramentu chrztu św. dzieciom z 1975 r. nakazuje, aby księża:
- doradzali rodzicom w poszukiwaniu chrzestnych;
- sprzeciwiali się, jeśli rodzice wybierają chrzestnych, kierując się ich zamożnością, a nie troską o religijne wychowanie dziecka;
- żądali od chrzestnych potwierdzenia ze strony ich proboszcza, że rzeczywiście prowadzą życie religijne i spełniają kryteria wymagane przez Kościół.
Zobacz także: Zmiany w zasadach zawierania małżeństw. Narzeczeni odbędą obowiązkową rozmowę z księdzem.
Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy:
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy