Ostatki 2020: kiedy koniec karnawału? Jakie są zwyczaje ostatkowe?

Ostatki zwiastują koniec karnawału. Kiedy wypadają w tym roku? I czym jest "śledzik"? Wbrew pozorom, nie powinniśmy go kojarzyć jedynie ze spotkaniami przed świętami Bożego Narodzenia.

Ostatki 2020: kiedy koniec karnawału?

Ostatki to nic innego, jak ostatnie dni karnawału. Rozpoczynają się w tłusty czwartek, a kończą we wtorek przed Środą Popielcową. W tym roku wypada ona 26 lutego. Popielec rozpoczyna okres wielkiego postu. Wtorek, który wieńczy karnawał, ma specjalną nazwę. To śledzik. Obecnie tego określenia w kontekście końca karnawału używa się rzadko, częściej kojarzony jest z imprezami, jakie odbywają się w okresie Bożego Narodzenia. Jakie inne określenia powinny przywodzić na myśl ostatnie dni karnawałowej zabawy? W Wielkopolsce mówi się o podkoziołku, na Śląsku o kozelku, a na wsiach w całej Polsce - o zapustach.

Kiedy są ostatki 2020? Koniec karnawału jest dziś, we wtorek 25 lutego. To ostatnia szansa na huczną zabawę. W 2020 roku ostatki wypadają wcześniej niż w ubiegłym roku, kiedy to karnawał kończył się dopiero 5 marca.

Idealna przekąska na ostatki? Róże karnawałowe! Zobaczcie, jak je zrobić:

Zobacz wideo

Ostatki 2020. Zwyczaje ostatkowe

Obecnie z ostatnimi dniami karnawału kojarzą się przede wszystkich różnego rodzaju imprezy, kiedyś ostatki były czymś więcej niż spotkaniami ze znajomymi, tańcami i balami maskowymi. Dawniej po domach chodzili przebierańcy, którzy w zamian za tańce i śpiewy otrzymywali pieniądze (zwyczaj ten obecnie kojarzy się jedynie z kolędnikami). Swoje wizyty często rozpoczynali od słów: "Przyszły dziatki na ostatki, nie mam ojca ani matki...".

Dziś tradycyjnych obrzędów coraz mniej (czy znacie kogoś, kto w ostatki wywiesza w kominie czystą patelnię, aby pokazać, że kończy z obżarstwem?), ale przebieramy się równie chętnie. Chociaż dziś na balach karnawałowych królują raczej wampiry, a nie diabeł i niedźwiedź, którzy odwiedzali domostwa podczas ludowych przebierańców.

Więcej o: