W "M jak miłość" bohaterka chce zrobić aborcję po gwałcie. Odcinek wywołał dyskusje: "Zabije dziecko". Jakie jest prawo?

"M jak miłość" to serial, który od lat podbija serca Polaków. Jeden z najbliższych odcinków wywołuje wiele emocji: bohaterka zamierza poddać się aborcji.

"M jak miłość": wątek Lilki

Lilka to jedna z bohaterek serialu, której wątek jest ostatnio popularny. Nastolatka została zgwałcona, a gdy dowiaduje się, że jest w ciąży, próbuje odebrać sobie życie. Jak opisuje "Super Express", w jednym z kolejnych odcinków dziewczyna - po tym, jak testy DNA potwierdzą, że ojcem dziecka nie jest jej chłopak, a gwałciciel z pubu - będzie rozważała aborcję. Sposób, w jaki opisano jej decyzję, wywołał dyskusję.

Legalna aborcja w Polsce

Do opisu odcinka odniesiono się na facebookowym profilu Dziewuchy Dziewuchom. Napisano tam, że "Lilka nie zabije żadnego dziecka. Lilka zrobi aborcję. Bo ani Lilka, ani żadna kobieta na świecie nie ma obowiązku donosić niechcianej ciąży". Dodano, że aborcja nie jest zabójstwem, a również w Polsce kobieta ma prawo do przerwania ciąży, jeśli jest ona wynikiem gwałtu.

Komentujący podkreślają, że nie zwraca się uwagi na sam gwałt - zamiast piętnować gwałciciela, mówi się o potwornym czynie, którego zamierza się dopuścić kobieta. A w końcu powinna mieć ona prawo wyboru, szczególnie że w sytuacji, w jakiej znalazła się bohaterka, jest to zgodne z prawem.

Aborcja w Polsce - aktualny stan prawny

W Polsce zabroniona jest tzw. aborcja na życzenie. Kobieta ma jednak prawo do przerwania ciąży w trzech sytuacjach. Gdy:

  1. ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej,
  2. badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu,
  3. zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

Mówi o tym art. 4a ust. 1 ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dn. 7 stycznia 1993 r. W ustawie znajdziemy także informacje, do którego momentu możliwe jest wykonanie aborcji, kto może ją przeprowadzić i jakie formalności muszą zostać dopełnione.

Oto do czego prowadzi całkowity zakaz aborcji. Salwador powinien być dla Polaków ostrzeżeniem

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA