Na TikToku pojawiło się nowe wyzwanie. Czym jest skull breaker? Ekspert: Grozi wylewem krwi do mózgu

Na TikToku pojawiło się nowe wyzwanie o nazwie: Skull breaker challenge. Czym jest łamanie czaszki? To nowa i - w ocenie ekspertów - groźna zabawa, która cieszy się rosnącą popularnością wśród dzieci i młodzieży.

Skull breaker challenge. Groźna moda na TikToku

Od czasu do czasu internauci na różnego rodzaju platformach social mediów rzucają sobie wyzwania tzw. challenge'e. Czasem służą one tylko zabawie np. 10 years challenge, czasem - jak to było w przypadku ice bucket challenge - szczytnemu celowi. Jednak nowa moda, która pojawiła się niedawno w serwisie TikTok, niesie ze sobą jedyne groźne dla zdrowia konsekwencje. Chodzi o skull breaker challenge, zwane też tripping jump.

Skull breaker challenge. Na czym polega?

Czym jest skull breaker challenge, czyli w wolnym tłumaczeniu "łamacz czaszek"? Dwie osoby zapraszają trzecią do niepozornej zabawy. Poproszona zostaje o podskoczenie w odpowiednim momencie. Gdy jest w powietrzu, dwie pozostałe osoby (wtajemniczone w "żart"), podcinają ją. Finał? Delikwent uderza boleśnie o podłogę. W najlepszym wypadku kończy się kilkoma siniakami, w najgorszym przykuciem do szpitalnego łóżka do końca życia. 

 

Skull breaker challenge. Eksperci alarmują

Zdaniem ekspertów skull breaker challenge nie jest tylko zwykłą internetową zabawą. Jeśli rodzice usłyszą o tym wyzwaniu w rozmowach swoich dzieci, powinni natychmiast reagować, ponieważ wyzwanie z TikToka może stanowić zagrożenie dla życia. Jak przekonuje w rozmowie z Today Mike Patrick z Nationwide Children’s Hospital, jednego z największych szpitali dziecięcych w USA, nie potrafimy przewidzieć jednoznacznych skutków upadku. Najpopularniejsze są złamania rąk i nadgarstków, ponieważ upadający stara się asekurować uderzenie, wyciągając ręce. Złamana ręka to jednak ten "lepszy" scenariusz.

Prawdopodobne jest uderzenie o ziemię podstawą czaszki. Wówczas możemy mówić o różnorakich obrażeniach - od urazu kości czaszki poczynając, na wylewie krwi do mózgu czy złamaniach kręgosłupa kończąc.

Wylew krwi do mózgu może mieć poważne konsekwencje. Tego typu uraz w zależności od stopnia zaawansowania skutkować może ograniczeniami bądź wręcz całkowitym zatrzymaniem produkcji i rozumienia mowy, funkcji poznawczych, motorycznych czy emocjonalnych. Innymi słowy osoba po wylewie może zarówno szybko wrócić do szybko do zdrowia, jak i nie móc więcej mówić, pisać, jeść, oddychać, chodzić, odczuwać emocji, rozumieć języka.

Internetowe wyzwania

Internetowe wyzwania, czyli tak zwane challnege'e, mogą okazać się groźną modą, jak na przykład opisany skull breaker challenge, jednak nie wszystkie takie są. Kilka lat temu popularne wśród gwiazd było pokazywanie swoich zdjęć sprzed dziesięciu lat (10 year challenge) czy wylewanie na siebie kubła lodowatej wody (ice bucket challenge), które miało na celu promowanie świadomości choroby stwardnienie zanikowe boczne i zachęcanie do przekazywania darowizn na badania. Internetowych wyzwań jest jednak znacznie więcej. W naszym wideo możecie zobaczyć na przykład "kebab challenge".

Zobacz wideo
Więcej o: