Banalny sposób, który może chronić przed koronawirusem i nie tylko. GIS przypomina instrukcję

Główny Inspektorat Sanitarny wydał właśnie komunikat, w którym odradza podróże do ponad dziewięciu krajów ze względu "na szerzenie się koronawirusa (COVID-19) w populacji". Jednocześnie przypomina o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, w tym poprawnym myciu rąk.

Koronawirus w Europie

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Europie. Włochy, w których znajduje się największe poza Azją skupisko chorych, wdrażają coraz bardziej rygorystyczne środki ostrożności. Włoskie władze wprowadziły zakazano wstępu oraz opuszczania dziesięciu gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej. Odwoływane są i imprezy masowe, zamykane są również miejsca spotkań publicznych czy szkoły

embed

GIS wydaje komunikat

Na rosnącą liczbę zarażeń zareagował Główny Inspektora Sanitarny. Wydano komunikat, którym odradza się podróże do dziewięciu krajów: 

Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu (ze względu na szerzenie się wirusa w populacji)

- czytamy na stronie GIS.

Koronawirus. Jak się chronić

W tym samym komunikacie GIS przypomina o zachowaniu niezbędnych środków ostrożności. Należy bezzwłocznie zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym lub powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną, jeśli w ciągu 14 dni od powrotu z Chin lub innego kraju, gdzie wystąpiły zachorowania w wyniku koronawirusa, zaobserwuje się następujące objawy:

  • gorączkę,
  • kaszel,
  • duszności,
  • problemy z oddychaniem.

Główny Inspektorat Sanitarny zaleca również przestrzeganie podstawowych zasad higieny, do których należą przede wszystkim: częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Warto podkreślić, że Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważają higienę rąk za najbardziej wydajny i opłacalny sposób ograniczania rozprzestrzeniania się chorób (Zobacz: Higiena na lotniskach ma ogromny wpływ na rozprzestrzenianie się pandemii - pokazują najnowsze analizy). 

Mycie rąk. Jak prawidłowo to robić?

Niestety, mycie rąk jest ciągle bagatelizowane i nawet jeśli nie jest pomijane, to wciąż za mało osób myje ręce prawidłowo. GIS w swoim komunikacie umieścił specjalną infografikę, z której można dowiedzieć się, jak robić to właściwie. 

Jak prawidłowo myć ręceJak prawidłowo myć ręce GIS

Na umycie rąk należy poświęcić przynajmniej 30 sekund i umyć je, postępując zgodnie z powyższą instrukcją. Kiedy powinno się to robić? Umyć ręce trzeba przed przygotowywaniem posiłku, karmieniem dzieci, po zabawie ze zwierzętami, po kontakcie z krwią, wymiocinami oraz wydalinami (mocz, kał), a także po sprzątaniu kuwety.

Umyć ręce należy również po powrocie z pracy czy po kontakcie osobą chorą, sprzątaniu, wyrzucaniu śmieci, a przede wszystkim po skorzystaniu z toalety.

Badacze z University of Cyprus i MIT szacują, że gdyby udało się zwiększyć wskaźnik czystości rąk na lotniskach do 60 proc. (obecnie około 20 proc.) ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych mogłoby spaść o 69 proc.

Jak prawidłowo myć ręce? Czy da się przesadzić z myciem rąk? Zobacz w naszym wideo:

Zobacz wideo
Więcej o: