Ta jedna czynność po porodzie ma wpływ na całe życie. Noworodek w inkubatorze jej nie doświadcza

Poród to koniec ciąży i początek wspólnego życia. Noworodek doświadcza wielu rzeczy po raz pierwszy, są czynności, które determinują jego przyszłość. Jak pokazują najnowsze badania, jedną z nich jest kangurowanie.

Poród ma w jakimś stopniu wpływ na życie dziecka (m.in. podczas porodu naturalnego matka przekazuje dziecku "dobre" bakterie z dróg rodnych i przewodu pokarmowego, więcej przeczytasz w tekście: Położna: Niezależnie od drogi, jaką na świat przyszło twoje dziecko, jesteś w pełni wartościową mamą, a przed tobą tyle samo wyzwań, radości i trudów macierzyństwa), ale także to, co dzieje się po nim może determinować przyszłość. Naukowcy sprawdzili, jaki wpływ na dziecko ma kontakt skóra do skóry po porodzie. Jak się okazuje - olbrzymi. A skutki braku kangurowania są odczuwalne nawet wiele lat po porodzie.

Noworodek a kontakt skóra do skóry po porodzie

Badacze przyjrzeli się 146 dzieciom urodzonym przedwcześnie. Połowa z nich została oddzielona od matek i umieszczona na około dwa tygodnie w inkubatorach, a druga część po porodzie miała zapewniony kontakt skóra do skóry. Jak wynika z analizy naukowców, skutki braku kangurowania są odczuwalne przez całe życie. Trzymiesięczne niemowlęta, które po porodzie doświadczyły kontaktu skóra do skóry, lepiej kontrolowały swoje emocje. W wieku pięciu lat potrafiły się zachować samokontrolę, powstrzymać się przed pewnymi czynnościami. To nie koniec. Dziesięciolatkowie lepiej spali, a dwudziestolatkowie byli mniej podatni na stres. Ci, którzy nie doświadczyli kangurowania, mieli większy poziom kortyzolu, hormonu stresu.

Kangurowanie a empatia

Wyniki badań zostały zaprezentowane w Seattle, podczas dorocznej konferencji American Association for the Advancement of Science - organizacji, która zajmuje się rozwojem nauki. Od dawna wiadomo, że oddzielenie matki i dziecka po porodzie ma negatywne skutki. Teraz pokazano, jak ważny jest dotyk, a kangurowanie noworodków przynosi długotrwałe korzyści. To m.in. lepszy sen, lepsze samodzielne funkcjonowanie czy łagodniejsza reakcja na stres.

To nie tylko dotyk, ale i samo ciało matki, jego zapach, ciepło, bicie serca, ruchy

- podkreśla profesor Ruth Feldman z izraelskiego Interdisciplinary Centre in Herzliya, która prezentowała wyniki badań. Przebadani dorośli, którzy doświadczyli kontaktu skóra do skóry, są bardziej empatyczni, ich mózgi rozróżniają i reagują na emocje innych ludzi. Nie dziwi więc, że o kangurowaniu tyle się mówi, a jest ono polecane nie tylko matkom, ale i ojcom. Co ważne, jeśli tylko nie ma przeciwwskazań, kontaktu skóra do skóry powinny doświadczyć także dzieci urodzone przed czasem.

Wcześniak nie jest po prostu miniaturką dziecka urodzonego w terminie. Co powinniśmy wiedzieć o wcześniactwie?

Zobacz wideo

Czym jest kangurowanie?

Kangurowanie (KMC - Kangaroo Mother Care) jest sposobem opieki nad noworodkiem, który zapewnia bezpośredni kontakt ciała malucha z ciałem mamy (choć może być również taty). Tak zwany kontakt skóra do skóry jest bardzo ważny. To najlepszy i najbardziej naturalny sposób opieki nad maluchem. O kontakcie skóra do skóry przeczytamy w Standardzie opieki okołoporodowej, według jego zapisów, jeśli stan noworodka i matki na to pozwala, noworodek powinien być po porodzie ułożony na brzuchu swojej mamy. Czytamy w nim także, że "bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką "skóra do skóry", trwający dwie godziny po porodzie".

Więcej o: