Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, to przewlekła zapalna choroba dróg oddechowych, która objawia się trudnościami w oddychaniu. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na astmę choruje ponad 300 mln ludzi na świecie. W Polsce zapada na nią więcej dzieci niż dorosłych, a choroba pojawia się coraz częściej (także u niemowląt). W okresie przedszkolnym najczęściej chorują na nią chłopcy, z kolei po okresie dojrzewania - dziewczynki. Oskrzela chorego dziecka są nadwrażliwe na różne czynniki. Te drażnią drogi oddechowe, co prowadzi do nawracających napadów duszności i kaszlu.
Moment, kiedy dziecko się urodzi i rodzic wraca z nim ze szpitala, jest bardzo stresujący. Każdy chce się upewnić, że dom jest czysty, a dziecko bezpieczne. Nie zawsze rodzic jest w stanie przewidzieć, jaki preparat do utrzymania czystości może zaszkodzić jego dziecku. Dziennikarze czasopisma naukowego "Canadian Medical Association Journal" poprosili rodziców ponad 2000 dzieci, aby wypełnili kwestionariusz na temat produktów stosowanych do porządków w gospodarstwie domowym, ich dzieci poddane zostały eksperymentowi. Dzieci biorące udział w badaniach były narażone na środki czyszczące od urodzenia. Największe zagrożenie występuje, gdy dziecko bawi się na podłodze wyczyszczonej detergentami. Szkodliwe jest również zakładanie dziecku ubrań wypranych w nieodpowiednich środkach.
Smog stwarza zagrożenie nie tylko zimą
Dzieci w wieku trzech lat uczestniczące w eksperymencie wysłane zostały do specjalisty, którego zadaniem było ustalenie, czy mają objawy astmy lub reakcje alergiczne. Porównane zostały dzieci, które miały kontakt ze środkami czyszczącymi od małego i te, które takiego kontaktu nie miały. Badanie wykazało, że nie było dużego wpływu środków czyszczących na dzieci, stwierdzono jednak, że u dzieci, które były najbardziej narażone na środki czyszczące, odnotowano 37 proc. wzrost astmy i u 35 proc. występował cięższy oddech i "charczenie".
Odpowiedzi uczestników na pytania zawarte w kwestionariuszu wskazują, że najczęściej używanymi środkami czyszczącymi były mydło do rąk, detergenty zarówno do prania, jak i do mycia naczyń, środki do czyszczenia szkła i środki do czyszczenia innych powierzchni. W badaniu stwierdzono, że stosowanie środków czyszczących w sprayu powoduje największe podrażnienie płuc. Jeżeli detergenty te są stosowane w dużych ilościach, mogą uszkadzać włókna wyściełające płuca.
Nie oznacza to jednak, że nie należy sprzątać mieszkań w ogóle. WebMD - amerykańska organizacja poświęcona opiece zdrowotnej - przeprowadziła wywiad ze specjalistą ds. płuc dr Lenem Horovitzem, który powiedział, że podjęcie środków ostrożności w celu ochrony niemowląt przed narażeniem chemicznym jest w rzeczywistości prostsze, niż się wydaje. Doktor zasugerował, że należy zawsze stosować właściwą wentylację wraz z bezzapachowymi i ekologicznymi środkami czyszczącymi.
Chociaż należy przeprowadzić jeszcze wiele badań, aby jednoznacznie stwierdzić, że istnieje związek między środkami czyszczącymi a astmą dziecięcą i alergiami, nigdy nie zaszkodzi być ostrożnym i przezornym. Zmniejszając liczbę chemikaliów w domu, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka, kiedy rzadko opuszcza dom, można uniknąć potencjalnie nieodwracalnego uszkodzenia płuc.