Wykonywanie szczepień w czasie ciąży od dawna wzbudza wiele kontrowersji. Kobiety obawiają się ich skutków, a niektórzy otwarcie stwierdzają, że takie działania mogą być bardzo szkodliwe dla matki i dziecka. Tymczasem niektóre spośród szczepionek można bez strachu stosować u ciężarnych, a ich podanie może wielokrotnie pomóc, między innymi chroniąc kobietę przed zachorowaniem, a także uodporniając dziecko w pierwszych miesiącach życia.
Szczepionka w ciąży: jaka musi być?
Szczepionka w ciąży wcale nie musi zagrażać przyszłej matce ani dziecku, a wręcz przeciwnie: może chronić oboje przed zapadnięciem na konkretną chorobę. Trzeba wiedzieć, że istnieje zasada, zgodnie z którą ciężarnym podaje się wyłącznie szczepionki inaktywowane, czyli niezawierające w sobie żywego wirusa. Zagrożenie bowiem stanowią właśnie szczepionki żywe szczepionki zawierające w sobie zmodyfikowane, ale jednak wciąż żywe bakterie czy wirusy. Właśnie dlatego część szczepień należałoby wykonać jeszcze przed planowaną ciążą, by ochronić organizm matki, a jednocześnie nie zaszkodzić dziecku.
Jeśli para planuje ciążę, warto, by kobieta porozmawiała ze swoim ginekologiem na temat szczepień, które należałoby wykonać, a z których lepiej będzie zrezygnować lub wykonać je odpowiednio wcześniej. Przyszła matka powinna pamiętać, że każdą podawaną szczepionkę powinna najpierw skonsultować z lekarzem.
Szczepienia w czasie ciąży: oto te bezpieczne:
- Szczepienie przeciwko grypie - bardzo łatwo zarazić się nią w sezonie jesienno-zimowym. Szczególnie niebezpieczna może się ona okazać właśnie u kobiet w ciąży, ponieważ jej objawy są wtedy znacznie nasilone. Dzieje się tak, ponieważ mają one wówczas osłabiony układ immunologiczny. Grypa u matki może doprowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu lub zakażenia wrodzonego płodu. Szczepionka przeciw grypie nie daje co prawda stuprocentowego zabezpieczenia przed chorobą, ale jeśli nawet dojdzie do zarażenia, wszystko przebiegnie bezobjawowo. O szczepieniu tym powinny pomyśleć zwłaszcza te kobiety, które stykają się na co dzień z dużą liczbą osób albo pracują w służbie zdrowia. Wskazaniem do tej szczepionki może też być poród w okolicy stycznia i lutego, gdy występuje najwięcej zachorowań (duże zagrożenie dla noworodka). Szczepionkę najlepiej przyjąć jak najwcześniej (nawet w I trymestrze ciąży), ponieważ musi mieć jeszcze 2 tygodnie, by zacząć działać. Warto wybrać okres wolny od największego stężenia zachorowań.
- Szczepienie przeciw krztuścowi - to choroba, która bywa bardzo niebezpieczna dla małych dzieci. Swoimi objawami (gorączka i kaszel) może przypominać przeziębienie, dlatego też jest często bagatelizowana przez opiekunów. Kobieta powinna się zaszczepić między 27. a 34. tygodniem ciąży. Warto, by o szczepienie zadbały także osoby z najbliższego otoczenia dziecka (powinni się mu poddać przed rozwiązaniem).
- Szczepienie przeciw tężcowi i błonicy - na to szczepienie powinny zdecydować się kobiety, które nie były nigdy szczepione przeciwko tym chorobom lub od ich poprzedniego szczepienia upłynęło więcej niż dziesięć lat.
- Szczepienie przeciw WZW typu B - wirusowe zapalenie wątroby typu B ma dwie postaci: przewlekłą i ostrą. Pierwsza z nich doprowadza do całkowitej niewydolności narządu, druga natomiast może spowodować po latach powstanie nowotworu lub wywołać marskość wątroby. Chorobą tą można się zarazić poprzez płyny ustrojowe, głównie za pośrednictwem krwi. U każdej kobiety w ciąży przeprowadza się badanie na obecność antygenu HBs. Jeśli wynik będzie pozytywny, co oznacza, że kobieta jest zakażona, dziecko po narodzinach otrzyma przeciwciała, by dezaktywować wirusa. Szczepienie zaleca się w III trymestrze ciąży, ponieważ wtedy kobieta może otrzymać co najmniej dwie dawki szczepionki przed porodem.
W ciąży niebezpieczne i bardzo niewskazane są szczepienia przeciw śwince, odrze, różyczce, gruźlicy, ospie wietrzej oraz HPV. Jako że przebieg gruźlicy i ospy wietrznej w trakcie ciąży może być bardzo niebezpieczny, warto, by kobieta pomyślała o zaszczepieniu się jeszcze przed zajściem w planowaną ciążę.
Objawy po szczepieniu w ciąży: jak wyglądają?
Objawy po szczepieniu w ciąży, jeśli oczywiście matka podda się któremuś z dozwolonych szczepień, nie są groźne, a często w ogóle nie występują. Na przykład, przy szczepieniu przeciw krztuścowi może pojawić się bolesność lub wyraźne zaczerwienie wokół miejsca, gdzie szczepionka została wstrzyknięta. W ciągu czterdziestu ośmiu godzin może się też pojawić wrażenie ogólnego osłabienia oraz niewysoka gorączka. W drugim przypadku warto skonsultować się z lekarzem i zażyć paracetamol (lub inny zalecony przez niego lek), ponieważ długo utrzymująca się podwyższona temperatura może być niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dla dziecka.