Znana makijażystka cierpi na "niewidzialną chorobę": Wyłam i wymiotowałam z bólu

Tati to jedna z najbardziej znanych makijażystek na świecie. W jednym ze swoich tutoriali wystąpiła razem z siostrą bliźniaczką. Obie cierpią na endometriozę. W szczerym wideo opowiedziały, jak wygląda ich życie z tą chorobą.

Tati o "niewidzialnej chorobie"

Rzadko zdarza się, że makijażowy tutorial jest okazją do poruszania poważnych tematów. Tym razem jednak tak właśnie było. Tati - jedna z najbardziej znanych na świecie makijażystek. W jednym z najnowszych wideo wystąpiła z siostrą bliźniaczką. Obie od lat zmagają się z endometriozą. Nazywają ją "niewidzialną chorobą". 

Miałam 18 lat. Wyłam się z bólu w poczekalni szpitalni. Wymiotowałam na podłogę. Wszystko przez ten ogromny ból. To frustrujące być odesłanym wtedy do domu ze słowami: weź coś przeciwbólowego. Lekarze nie wiedzą, co ci właściwie dolega, proponują rzeczy, które nie pomagają np. termofor

- mówiła na filmie Tati.

Podobnie jak wiele kobiet w jej sytuacji miała problem ze znalezieniem odpowiedzi na pytanie: "co mi dolega". Lekarze nie potrafili postawić odpowiedniej diagnozy. 

Zobacz wideo Bardzo bolesne miesiączki to jeden z objawów endometriozy

Endometrioza. Czym jest?

Endometrioza niestety dotyczy coraz większej liczby kobiet (zobacz: Endometrioza to podstępna choroba. Pięć objawów, które mogą o niej świadczyć). W czasie jej przebiegu endometrium macicy zaczyna rozrastać się. Podczas menstruacji błona śluzowa macicy może dotrzeć do jajowodów, a następnie do jamy otrzewnej, pęcherza moczowego, jelit i innych narządów. Przyczyny ny powstawania endometriozy nie są dokładnie znane. Obecnie dominują trzy teorie, niestety żadna z nich nie wyjaśnia całkowicie tego, dlaczego jedne kobiety chorują, a inne nie (zobacz: Endometrioza - przyczyny, objawy, leczenie, badania).

Endometrioza leczenie

Niestety, na endometriozę nie ma jednego lekarstwa. Najczęściej stosuje się leczenie hormonalne, ale w uzasadnionych przypadkach dostępne są także operacje. W przypadku Tati bardzo pomocna okazała się zmiana stylu życia. 

Są rzeczy, od których mam wrażenie, że zaraz wybuchnę. Nabieram wody, puchnę, mam wzdęcia. Dlatego zdecydowałam się na holistyczne podejście i zmiany w diecie. Nie jem glutenu, nabiału, nie piję, nie powinnam pić kawy, ale piję - nikt nie jest idealny.

Dodatkowo Tati włączyła do swojego życia treningi siłowe. 

Rozpoczęłam też treningi siłowe. Kobiety nie powinny się ich obawiać, bo wysiłek mięśniowy stymuluje naszą gospodarkę hormonalną. Te wszystkie rzeczy - drobne rzeczy - pomagają zachować równowagę i poprawić nasze życie z endometriozą.

Cały film, w którym Tati z siostrą opowiadają o endometriozie zobaczycie tutaj:

 
Więcej o: