Nie żyje 15-letnia gwiazda Disneya. Przyczyna śmierci Nikity Pearl Waligwy
Znana nastolatka
Nikita Pearl Waligwa była 15-letnią aktorką. Od 2016 roku była gwiazdą Disneya, znaną z filmu "Królowa Katwe". Film opowiada prawdziwą historię Phiony Mutesi, która żyła w slumsach Ugandy i stała się międzynarodową gwiazdą szachów. Nikita grała w filmie przyjaciółkę głównego bohatera Glorię.
Czy amigdalina leczy raka?
Śmierć nastolatki
Aktorka Disneya miała guza mózgu. Zdiagnozowano go u Waligwy po raz pierwszy w 2016 roku. W Ugandzie niewielu pacjentów z tak poważnymi schorzeniami otrzymuje odpowiednią pomoc medyczną, barierą są wysokie koszty leczenia i brak specjalistycznego sprzętu. O śmierci aktorki poinformowała jej szkoła Gayaza High School na oficjalnym Twitterze w niedzielę.
Żegnaj Nikito Pearl Waligwa. Byłaś kochana, a my straciliśmy cię z powodu guza mózgu w tak młodym wieku. Spoczywaj w pokoju, kochanie.
Choroba nowotworowa u nastolatki
"Moje myśli i modlitwy są z jej rodziną i społecznością" - powiedziała Nyong'o, aktorka i koleżanka Nikity. David Oyelowo, który także zagrał w filmie, napisał na Instagramie, że Nikita była "kulą światła" zarówno w filmie, jak i w życiu.
Choroba nowotworowa
Choroby nowotworowe występują u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych. Tylko 3 proc. wszystkich zachorowań to nowotwory wieku dziecięcego.
Najczęstszymi nowotworami u dzieci są białaczki, drugą co do częstości występowania grupą są nowotwory mózgu. Niestety choroba we wczesnym stadium nie daje wyraźnych objawów, które skłaniałyby do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Gdy dziecko zaczyna się uskarżać na różne dolegliwości, są one na tyle niespecyficzne, że postawienie właściwej diagnozy często trwa zbyt długo, a tymczasem nowotwór wciąż rośnie i szanse na całkowite wyzdrowienie maleją. Nowotwory złośliwe są po wypadkach drugą wśród najczęstszych przyczyn śmierci dzieci.
Określenie guz mózgu nie jest jednoznaczne z nowotworem. Guzami są również wszystkie nieprawidłowe tkanki (np. ropnie) lub pasożyty. Nowotwory dzieli się na łagodne (rozwijające się wolniej i niepowodujące nacieków na sąsiednich tkankach) i złośliwe (rosnące szybciej i mogące dawać przerzuty). Potocznie wszystkie nowotwory złośliwe nazywa się rakiem, choć prawidłowo rak to nowotwór złośliwy powstały z tkanki nabłonkowej, a takie nie występują w mózgu.
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy