Nie żyje 15-letnia gwiazda Disneya. Przyczyna śmierci Nikity Pearl Waligwy

Nikita Pearl Waligwa nie żyje. Aktorka filmu Disneya "Królowa Katwe" zmarła w minioną sobotę. Dziewczynka miała tylko piętnaście lat.

Znana nastolatka

Nikita Pearl Waligwa była 15-letnią aktorką. Od 2016 roku była gwiazdą Disneya, znaną z filmu "Królowa Katwe". Film opowiada prawdziwą historię Phiony Mutesi, która żyła w slumsach Ugandy i stała się międzynarodową gwiazdą szachów. Nikita grała w filmie przyjaciółkę głównego bohatera Glorię.

Czy amigdalina leczy raka?

Zobacz wideo

Śmierć nastolatki

Aktorka Disneya miała guza mózgu. Zdiagnozowano go u Waligwy po raz pierwszy w 2016 roku. W Ugandzie niewielu pacjentów z tak poważnymi schorzeniami otrzymuje odpowiednią pomoc medyczną, barierą są wysokie koszty leczenia i brak specjalistycznego sprzętu. O śmierci aktorki poinformowała jej szkoła Gayaza High School na oficjalnym Twitterze w niedzielę.

Żegnaj Nikito Pearl Waligwa. Byłaś kochana, a my straciliśmy cię z powodu guza mózgu w tak młodym wieku. Spoczywaj w pokoju, kochanie.

Choroba nowotworowa u nastolatki

"Moje myśli i modlitwy są z jej rodziną i społecznością" - powiedziała Nyong'o, aktorka i koleżanka Nikity. David Oyelowo, który także zagrał w filmie, napisał na Instagramie, że Nikita była "kulą światła" zarówno w filmie, jak i w życiu.

Choroba nowotworowa

Choroby nowotworowe występują u dzieci znacznie rzadziej niż u dorosłych. Tylko 3 proc. wszystkich zachorowań to nowotwory wieku dziecięcego.

Najczęstszymi nowotworami u dzieci są białaczki, drugą co do częstości występowania grupą są nowotwory mózgu. Niestety choroba we wczesnym stadium nie daje wyraźnych objawów, które skłaniałyby do natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Gdy dziecko zaczyna się uskarżać na różne dolegliwości, są one na tyle niespecyficzne, że postawienie właściwej diagnozy często trwa zbyt długo, a tymczasem nowotwór wciąż rośnie i szanse na całkowite wyzdrowienie maleją. Nowotwory złośliwe są po wypadkach drugą wśród najczęstszych przyczyn śmierci dzieci.

Określenie guz mózgu nie jest jednoznaczne z nowotworem. Guzami są również wszystkie nieprawidłowe tkanki (np. ropnie) lub pasożyty. Nowotwory dzieli się na łagodne (rozwijające się wolniej i niepowodujące nacieków na sąsiednich tkankach) i złośliwe (rosnące szybciej i mogące dawać przerzuty). Potocznie wszystkie nowotwory złośliwe nazywa się rakiem, choć prawidłowo rak to nowotwór złośliwy powstały z tkanki nabłonkowej, a takie nie występują w mózgu.

Więcej o: