PIT w 2020 roku. Czy komornik może zabrać zwrot podatku na dziecko?

PIT można już rozliczać. Ci, którzy korzystają z ulgi na dzieci, mogą pomniejszyć swoje zobowiązania podatkowe, a w konsekwencji otrzymać zwrot nadpłaty. Czy w 2020 roku komornik będzie mógł zająć te środki?

PIT od soboty możemy rozliczać przez internet. Do końca lutego pracodawcy powinni dostarczyć pracownikom formularz PIT-11, a pracownicy powinni złożyć je do 30 kwietnia.

W tym roku wprowadzono kilka zmian, m.in. automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. Korzystając z tej ulgi, można pomniejszyć swoje zobowiązania podatkowe i otrzymać dzięki temu zwrot nadpłaty. Środki te nie były do tej pory w żaden sposób chronione przed egzekucją komorniczą. W 2020 r. Ministerstwo Finansów nie planuje zmian tych przepisów.

PIT w 2020: Nadpłata podatku może zostać zajęta przez komornika

Podczas spotkań z wyborcami poseł Lewicy Jan Szopiński wysłuchał pretensji podatników, których zwrot środków został zajęty przez komornika.

Uprzejmie proszę o poinformowanie, czy w roku 2020 przy rozliczeniu rocznym resort zamierza zrezygnować z potrąceń kwot zajęć komorniczych w tej kwestii?

- napisał po tych spotkaniach Szopiński w zapytaniu poselskim. Tomasz Słaboszowski, wiceminister finansów odpowiedział, że beneficjenci ulgi na dzieci nie mają szans uchronić pieniędzy z nadpłaty przed komornikiem. Wiceminister dodał, że "wierzytelność będąca nadpłatą podatku, niezależnie od źródeł jej powstania, (…), może zostać zajęta w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez komornika sądowego (…) lub administracyjny organ egzekucyjny (…)".

PIT - kto może skorzystać z ulgi na dziecko

Z ulgi podatkowej na dziecko mogą skorzystać rodzice, opiekunowie i rodzice zastępczy. Warunek, który trzeba spełnić, to faktyczne wykonywanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ulga na dziecko należy się osobom, które uzyskują swoje dochody według skali podatkowej, a roczne zeznania składają na druku PIT-36 lub PIT-37. Jeśli chcemy skorzystać z ulgi prorodzinnej, musimy wypełnić także załącznik PIT/O. Nie musimy dołączać innych dokumentów, jednak na żądanie organów podatkowych lub organów kontroli podatkowej musimy przedstawić te, które są niezbędne do ustalenia prawa do ulgi. Jaką kwotę możemy odliczyć w zeznaniu PIT? Jest ona zależna od liczby dzieci.

 • na pierwsze dziecko to kwota 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na drugie dziecko - 92,67 zł miesięcznie (rocznie 1 112,04 zł),
 • na trzecie dziecko -166,67 zł miesięcznie (rocznie 2 000,04 zł),
 • na czwarte i każde kolejne dziecko - 225 zł miesięcznie (rocznie 2 700 zł).

Powyższe kwoty sumują się. 

Ulga na dziecko PIT. Czym jest ulga prorodzinna?

Ulga na dziecko to jedna z ulg podatkowych. Te, z których można skorzystać, rozliczając PIT za 2019 rok, to:

 • ulga na internet,
 • ulga na dziecko,
 • składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE),
 • składki zdrowotne,
 • ulga dla krwiodawców,
 • darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,
 • ulgi dla niepełnosprawnych,
 • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
 • ulga termomodernizacyjna,
 • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.

Komu z kolei ulga nie przysługuje i co ze zwrotem niewykorzystanej ulgi. O tym przeczytasz w artykule: Ulga na dziecko 2019/2020: kwota, limit dochodu, do ilu lat. Ulga prorodzinna PIT przysługuje na pełnoletnie dziecko?

Nowy podatek od cukru podniesie ceny w sklepach? Polacy mają się odchudzić, ale budżet się utuczy

Zobacz wideo
Więcej o: