Dziecko-gigant ważyło w chwili urodzenia 5 kilogramów. Lekarze nazwali ją "Katarzyną Wielką"

Gigantyczny noworodek przyszedł na świat w Żytomierzu na Ukrainie. Ważył 5 kilogramów. Dziecko otrzymało imię Katya. Lekarze nadali jej przydomek ''Katarzyna Wielka''.

Dziecko, które urodziło się w Żytomierzu waży 5,26 kg i mierzy 60 cm. Lekarze nazwali dziewczynkę "Katarzyna Wielka". Mamą dziecka jest 38-letnia Olga Karelina. Kobieta ma jeszcze dwoje dzieci, które w chwili porodu były dwa razy mniejsze niż Katya. Była zaskoczona wagą dziewczynki. 

Zobacz wideo
Waga dziecka uzależniona jest od wielu czynników, przede wszystkim od genów. Jeśli w rodzinie były duże dzieci, w przyszłości też będą się rodzić duże

- wyjaśniła Maryna Tyszczenko, ordynator oddziału położniczego w Żytomierzu. Zwrócono uwagę na to, że zaledwie jeden procent noworodków na świecie ma tak dużą wagę w chwili urodzenia. 

Rekordowo duże noworodki

W ubiegłym roku w szpitalu w Nowej Zelandii urodził się chłopiec, którego nazwano "Herkulesem". Noworodek ważył prawie sześć kilogramów. Tobias, bo tak ma na imię chłopiec, urodził się dwa tygodnie po terminie. Ważył dokładnie 5,90 kg. Taką masę większość niemowląt osiąga mniej więcej w 11 tygodniu życia.

Światowy rekord wagi dziecka to niemal 10 kilogramów. Według Księgi Rekordów Guinnessa najcięższe dziecko przyszło na świat w Seville, w stanie Ohio. W 1879 roku pewna kobieta miała urodzić tam dziecko mierzące aż 71 cm. W rubryce "waga" lekarz odbierający poród wpisał 22 funty. Po przeliczeniu na kilogramy to 9,9 kg. Dziecko niestety było chore i zmarło 11 godzin po porodzie.

Największy noworodek w Polsce ważył po urodzeniu 7 kg 130 g. Dziecko miało wówczas 66 cm długości. Przyszło na świat w szpitalu wojskowym w Szczecinie. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.