Dziecko Milli Jovovich ma żółtaczkę. "Na początku byłam przerażona, ale po czasie się przyzwyczaiłam"

Aktorka Milla Jovovich podzieliła się z fanami smutną wiadomością. W poście na Instagramie dodała zdjęcie ze swoją córką i wyznała, że dziecko ma żółtaczkę.

Mama i dziecko

Milla Jovovic to 45-letnia amerykańska aktorka, znana przede wszystkim z filmu "Piąty element" i serii "Resident Evil". Jest mamą dwóch córek Ever Gabo Anderson i Dashiel Edan Anderson. Ostatnio wraz z mężem Paulem W.S. Andersonem powitali na świecie swoją trzecią córkę. Dziewczynka została nazwana Osian Lark Elliot Jovovich-Anderson.

Dziecko chore na żółtaczkę

Aktorka niedawno na swojego Instagrama wstawiła zdjęcie, na którym trzyma córkę, obok leży starsza córka Milli. Napisała:

Biedna Osian męczy się z żółtaczką od urodzenia, ale w końcu opanowaliśmy ją na tyle, aby zabrać ją do domu.

Kontynuowała wpis, że było to możliwe dzięki specjalnemu kocowi, który wykorzystuje niebieskie światło do rozbijania przeciwciał bilirubiny we krwi. Ma wentylator przymocowany przez rurkę, więc się nie przegrzewa. Dodała, że na początku była przerażona, ale po czasie się przyzwyczaiła. Napisała: "Chciałabym, żeby światło słoneczne było wystarczające, ale z powodu niezgodności naszej grupy krwi, samo światło słoneczne jej nie pomoże". Na zdjęciu mama przytula dziecko. Dodała, że mogłaby w takiej pozycji zostać na zawsze. Bardzo by chciała przez cały dzień leżeć w piżamie i być blisko swojego "maleństwa". Wpis podsumowała:

Cały czas myślę, że żyję teraz najlepszymi dniami mojego życia, ponieważ dzieci są jeszcze małe! Nie ma nic lepszego niż mieć je obok.

Żółtaczka - jakie są jej rodzaje?

Zobacz wideo

Żółtaczka u dzieci

Żółtaczka fizjologiczna, zwana żółtaczką noworodków, nie jest chorobą, a naturalnym procesem zachodzącym w organizmie dziecka i świadczy jedynie o niedojrzałości wątroby malucha. Występuje bardzo często u noworodków i ma następujące objawy:

  • żółtawe zabarwienie skóry
  • żółtawe zabarwienie błon śluzowych
  • żółtawe zabarwienie białkówki oka

Żółtaczka fizjologiczna u noworodków pojawia się zazwyczaj w drugiej-trzeciej dobie życia. Najbardziej nasilona jest w czwartej-piątek dobie życia. Od dziesiątego dnia życia stopniowo zanika. U dzieci może występować żółtaczka patologiczna lub żółtaczka fizjologiczna. O ile żółtaczka fizjologiczna u noworodków nie jest groźna, o tyle żółtaczka patologiczna wymaga szybkiej reakcji i leczenia. O żółtaczce patologicznej mówimy, gdy:

  • rozwija się wcześniej niż żółtaczka fizjologiczna (w pierwszej dobie życia),
  • utrzymuje dłużej niż żółtaczka fizjologiczna (po ukończeniu 14 dni życia),
  • stężenie bilirubiny jest wysokie i wykracza poza normę,
  • maluch wydala szarobiałe stolce i oddaje ciemny mocz.

Krążące we krwi olbrzymie ilości bilirubiny mogą uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy. Na szczęście wcześnie rozpoznana i prawidłowo leczona żółtaczka patologiczna nie daje żadnych powikłań.

 
Więcej o: