Lekarz odmówił kobiecie pomocy. Powodem było leczenie się prywatnie. "NFZ prowadzi ciążę od początku albo wcale"

Pani Ewa jest w ciąży i wybrała się do ginekologa z ważnym problem. Lekarz powiedział, że jej nie przyjmie, ponieważ wcześniej leczyła się prywatnie.

Kobieta w ciąży

Całą sytuację opisała warszawska wyborcza.pl. Do publicznej przychodni w Warszawie zgłosiła się pacjentka, pani Ewa. Była w siódmym miesiącu ciąży. Wcześniej ciążę prowadziła prywatnie. Powodem wizyty było to, że ma grupę krwi o ujemnym Rh, jej partner natomiast o dodatnim Rh. Do ginekologa zgłosiła się po immunoglobulinę anty-RhD: podana między 28. a 30. tygodniem ciąży zapobiegnie konfliktowi serologicznemu. W Polsce immunoglobulina przysługuje każdej kobiecie w ciąży, u której może wystąpić taki konflikt. Jest finansowana przez NFZ w ramach świadczeń gwarantowanych. 

Ciąża w ośrodku NFZ

Na oficjalnej stronie NFZ widnieje wykaz placówek, które udzielają tego świadczenia. Pacjentka poszła do poradni, która znajdowała się najbliżej jej domu. Od lekarza dowiedziała się, że nie dostanie preparatu, ponieważ go nie posiadają, ale i tak, gdyby go mieli, nie dostałaby go. Powiedział, że skoro zaczęła prowadzić ciążę prywatnie, to do końca powinna leczyć się prywatnie i immunoglobulinę również kupić sama. Wyznała:

Lekarz powiedział mi, że skoro zaczęłam prowadzić ciążę prywatnie, to do końca powinnam się leczyć prywatnie, takie są odgórne przepisy.

Pacjentka zapytała, czy może przenieść się do ośrodka. Koszt zakupu immunoglobuliny bez refundacji to około 400 zł. Usłyszała, że nie ma takiej możliwości. Placówki NFZ prowadzą ciążę tylko od początku. Lekarz nie umiał podać jej podstawy prawnej tych przepisów.

Jak skrócić kolejkę do lekarza? Ekspert odpowiada

Zobacz wideo

Ginekolog o ciąży

Ginekolog odesłał pacjentkę z kwitkiem. Następnego dnia pani Ewa zadzwoniła na infolinię NFZ i dowiedziała się, że przepisy, które zabraniałyby kobiecie w ciąży zmianę opieki prywatnej na państwową, nie istnieją. Napisała na maila do dyrekcji przychodni z prośbą o wyjaśnienie sytuacji.

Dla serwisu wyborcza.pl wypowiedziała się Joanna Pietrusiewicz z Fundacji Rodzić po Ludzku: - Nie istnieje podstawa prawna, która pozwalałaby na taką odpowiedź. Przede wszystkim ona nie chce "czegoś za darmo", jest ubezpieczona, płaci składki i opieka w publicznej przychodni jej się należy - niezależnie od tego, czy wcześniej prowadziła ciążę prywatnie - podkreśla. - Co więcej, kobiety w ciąży są objęte szczególną opieką gwarantowaną przez Konstytucję Rzeczpospolitej Polskiej. Nawet bez ubezpieczenia kobiety w ciąży w Polsce mają prawo do świadczeń zdrowotnych.

Kobieta w ciąży ma problem

Pani Ewa obdzwania warszawskie poradnie specjalistyczne z oficjalnego wykazu zamieszczonego na stronie NFZ. Wyznała, że wiele instytucji z listy to mylne tropy. W części poradni usłyszała, że nawet nie mają ginekologa. Na wizytę zgodziła się jedna poradnia. W sekretariacie przychodni pacjentka dowiedziała się, że dyrektor ds. lecznictwa przychodni dostał pismo z prośbą o wyjaśnienie i "w piątek powinien mieć na ten temat jakieś pojęcie". W środę nikt nie był w stanie udzielić jej odpowiedzi, o jaką podstawę prawną mogło chodzić ginekologowi.

Więcej o: