Bunt dwulatka. Co to jest? Jak sobie radzić z niesfornym maluchem?

Bunt dwulatka to zjawisko, którego doświadcza większość rodziców dzieci, które przekroczyły 2. rok życia. Okres buntu świadczy bowiem o naturalnym, prawidłowym rozwoju naszego dziecka, które odtąd chce robić wszystko samo, według własnych zasad. Jeśli coś nie idzie po jego myśli to przeważnie krzyczy, reaguje złością i jest agresywne. Nie martwcie się. Ten etap mija, podobnie jak wiele innych przykrych momentów w życiu dziecka np. ząbkowanie.

Bunt 2 latka. Co to takiego?

Bunt 2 latka jeszcze nie tak dawno uznawany był za wymysł matek, które nie potrafią poradzić sobie z wychowaniem dziecka. Obecnie jednak świadomość etapów rozwoju dziecka jest znacznie lepsza i coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z istnienia zjawiska buntu 2 latka. To, że dziecko nagle zaczyna być nieznośne, chce wszystko robić po swojemu, non stop marudzi i jest niegrzeczne nie wynika z tego, że jest rozpieszczone, czy też z tego, że jego rodzice nie posiadają dostatecznych kompetencji wychowawczych. Bunt jest w tym okresie przejawem rozwoju emocjonalnego i poznawczego dziecka. Maluch nie potrafi jeszcze wyrażać swoich emocji, panować nad nimi, dlatego upust napięciu daje napadami złości, z którymi rodzice muszą się pogodzić i je cierpliwie przeczekać. 

Bunt dwulatka. Typowe objawy

Trudno jest jednoznacznie określić objawy buntu dwulatka. Jest to kwestia bardzo indywidualna. Każde dziecko ma inny charakter i temperament, dlatego też bunt może przebiegać w nieco inny sposób. Niemniej jednak większość rodziców rozpozna ten etap u swoich pociech dzięki kilku wskazówkom:

  • "Ja sam/sama" - dziecko w wieku dwóch lat jest już dość mobilne i samodzielne, poznaje otaczający je świat. W okresie buntu szczególnie jednak da się zauważyć dążenie do samodzielności. Maluch często powtarza, że chce sam czegoś dotknąć, coś zobaczyć... W miarę możliwości jako rodzice powinniśmy mu to zapewnić, chyba że czynność może być potencjalnie niebezpieczna i zagrażać dziecka.
  • "Już!" - bunt dwulatka objawia się także brakiem cierpliwości czy możliwości odstąpienia od decyzji. Maluch chce mieć wszystko tu i teraz. Jeśli postanowił, że będzie szedł za rękę z mamą, to nikt i nic tego nie zmieni. 
  • "Czasem rozpacz, czasem śmiech" - skrajność reakcji to kolejny objaw buntu dwulatka. Dziecko, które przed momentem było roześmiane i szczęśliwe, za sekundę zachodzi się płaczem z błahego powodu. Jest to efekt braku mechanizmów i umiejętności radzenia sobie z emocjami. 
Zobacz wideo Kiedy dziecko zaczyna siadać?

Bunt dwulatka. Jak reagować na jego objawy?

Bunt dwulatka może objawiać się nagłymi, silnymi napadami złości u dziecka. Taka sytuacja najczęściej wyprowadza z równowagi także rodzica, który jest zdezorientowany i nie wie jak się zachować w takiej sytuacji, zwłaszcza gdy atak złości ma miejsce w przestrzeni publicznej. Pamiętajmy, aby przede wszystkim zachować spokój. Nasze zdenerwowanie będzie udzielało się dziecku i jeszcze bardziej będzie potęgować jego negatywne emocje. Dlatego jedynie spokojne, stonowane podejście do sytuacji pomoże nam ją opanować. Nie zostawiajmy dziecka samego, bądźmy przy nim do momentu aż się uspokoi. Dbajmy, aby nasz maluch miał w czasie dnia odpowiednią porcję wypoczynku. Zmęczone dzieci są bardziej podatne na napady złości. Agresję u dwulatka może wywołać także zaburzenie rytmu dnia. Maluchy bowiem znacznie lepiej funkcjonują, gdy tryb ich życia jest unormowany i powtarzalny. Wszelkie zmiany mogą być powodem frustracji i złości.

Bunt dwulatka jak sobie radzić?

Rodzice świadomi istnienia etapu "buntu dwulatka" najczęściej zastanawiają się jak sobie radzić z buntem. Przede wszystkim należy uświadomić sobie, że jest to normalny etap rozwoju dziecka. Rodzice nie są winni temu, jak w tym czasie zachowuje się dziecko. Muszą jednak zachować cierpliwość i konsekwentnie stosować ustalone zasady. Takie podejście ułatwi kontakt z dzieckiem i wyznaczy granice, których maluch nauczy się nie przekraczać. Pamiętajmy, by nie rezygnować z raz podjętych decyzji tylko dlatego, że dziecko wyraziło sprzeciw. Próbujmy przekonać stopniowo pociechę np. do nowej zabawy czy nowej potrawy. Konsekwentne działanie pozwoli przełamać niechęć malucha do wielu rzeczy. 

Bunt dwulatka: ile trwa?

Nie ma sztywnych granic, które wskazywałyby ile trwa bunt dwulatka. Przyjmuje się, że jego objawy można zaobserwować około 30 miesiąca życia dziecka. To, jak długo i intensywnie będzie przebiegać ten proces, zależy od indywidualnych cech charakteru i temperamentu malucha.

Zobacz też: W jakim wieku dziecko jest najtrudniejsze dla rodzica? Wcale nie chodzi o nastolatka

Więcej o:
Copyright © Agora SA