Border collie - wesoły pies z dużym temperamentem [Charakter, pielęgnacja, opinie]

Border collie to psy, które często występują w reklamach lub filmach. Cechują się wesołym usposobieniem i naprawdę dużym temperamentem. Jest to bardzo rodzinny zwierzak, który swoim właścicielom ochoczo okazuje uczucia. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie?

Border collie to rasa, należąca do psów pasterskich i zaganiających. Lubią ruch i są bardzo towarzyskie. Co należy wiedzieć, decydując się na tę rasę? Jakie warunki zapewnić, by pies miał się u nas dobrze?

Zobacz wideo "Psy i koty 3. Łapa w łapę" [ZWIASTUN]

Pies border collie - sumienny opiekun stada

Pies border collie pochodzi ze skrzyżowania psów towarzyszących Rzymianom podczas podboju Brytanii z psami, które przypłynęły na te tereny wraz z Wikingami. Border collie to psy pasterskie i zaganiające, które umiejętnie zajmują się pilnowaniem stada i jego zapędzaniem do zagrody. Nazwa tej rasy pochodzi od regionu Border Country, leżącego pomiędzy Anglią a Szkocją, oraz słowa collie (dialekt celtycki) - określającego coś czarnego oraz przydatnego. Psy tej rasy mierzą w kłębie około 53 centymetrów (suki nieco mniej). Koszt zakupu psa rasy border collie to przeciętnie 1500-3500 złotych.

Karma dla border collie - co nieco o diecie

Border collie mogą odżywiać się zarówno gotowymi karmami dla psów aktywnych, jak i posiłkami przygotowywanymi samodzielnie przez właściciela. Wiele osób poleca dietę BARF, która przyczynia się do polepszenia zdrowia i kondycji zwierzaka. W ramach tej diety podajemy psu to, czym żywili się jego dzicy przodkowie - czyli pożywienie w surowej formie. Należy jednak pamiętać o odpowiednich proporcjach, pomiędzy poszczególnymi grupami podawanego pokarmu, które są następujące:

 • Mięso oraz kości - 60 proc. (surowe i niepochodzące od starych zwierząt, w niektórych przypadkach należy podawać je zmielone).
 • Warzywa - 15 proc. (rozdrobnione - należy pamiętać, że nie wolno podawać cebuli. Trzeba być też ostrożnym z serwowaniem grochu, fasoli, kapusty, kalafiora, brokułów, rzodkiewki czy chrzanu).
 • Podroby, dodatki - 10 proc. (olej rybi, twaróg, algi, jaja).
 • Owoce - 5 proc. (rozdrobnione).

Border collie opinie - czy warto kupić psa tej rasy?

Jeżeli jesteś aktywną osobą, która lubi zwierzęta i dysponuje sporą ilością wolnego czasu, to pies rasy border collie jak najbardziej wpasuje się w styl życia Twój lub Twojej rodziny. To również pies nadający się do domu, w którym są dzieci. Rewelacyjnie dopasuje się do osób posiadających gospodarstwo czy też zajmujących się wypasaniem zwierząt - na przykład stada owiec.

Border collie - charakter. Wesoły i towarzyski przyjaciel całej rodziny.

Jeżeli chodzi o charakter, to border collie odznacza się wręcz niespożytą energią i inteligencją. Jest bardzo towarzyski, wesoły, łagodny, cierpliwy, opiekuńczy i z ochotą będzie towarzyszył domownikom we wszelkich zabawach. Jest bardzo wylewny w okazywaniu uczuć, może wręcz zamęczyć swoją radością z obecności właścicieli. Ten pies potrzebuje dużej dawki ruchu i poświęcanej mu uwagi, trzeba o tym pamiętać przed sprowadzeniem tej rasy pod swój dach. W przeciwnym wypadku, samotny i pozbawiony towarzystwa, może zniszczyć przedmioty znajdujące się w jego zasięgu.

Ile żyją border collie?

Psy rasy border collie żyją na ogół 13-15 lat. Chcąc zapewnić mu zdrowe i dłuższe życie, należy pamiętać o jego odpowiedniej diecie, wysiłku fizycznym i regularnych wizytach u weterynarza. Do chorób najczęściej dotykających border collie należą:

 •  Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
 •  Choroby oczu - niedorozwój naczyniówki oka, zanik siatkówki (PRA), małoocze, zwichnięcie soczewki.
 •  Nadwrażliwość na iwermektynę i milbemycynę, wywołana mutacją genu MDR - 1.
 •  Miopatia nitkowata.
 •  Głuchota wrodzona.
 •  Atrofia móżdżku.
 •  Zaburzenia wchłaniania witaminy B12.
 •  Lipofuscynoza.
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.