Rottweiler to pies obronny, który mocno przywiązuje się do swojej rodziny [cechy, wygląd, opinie]
Rottweiler to pies zaliczany do grupy molosów w typie mastifa. Zgodnie z klasyfikacją Międzynarodowej Federacji Kynologicznej należy do psów pracujących - często spotykane są w wojsku oraz policji jako psy służbowe. Oprócz tego sprawdzają się w dogoterapii, ratownictwie, jako psy towarzyszące oraz obronne.
Pies rottweiler - charakterystyka rasy
Nazwa tej rasy pochodzi od miasta Rottweil, znajdującego się w Niemczech. Przodkowie rottweilerów zajmowali się ochroną stada oraz kupców, którzy zawieszali sakiewki z pieniędzmi do ich obroży. Pies rottweiler mierzy w kłębie około 61-68 centymetrów i waży około 50 kilogramów. Suki są nieco mniejsze: mierzą 56-63 centymetry i ważą do około 42 kilogramów. Psy tej rasy charakteryzują się mocną budową ciała, są przysadziste i silnie umięśnione. Rottweilery mają czarne umaszczenie z podpalaniem, znajdującym się w kilku miejscach: pod szyją, nad oczami, na policzkach, pod nasadą ogona, na spodniej stronie klatki piersiowej oraz na jego kończynach.
Rottweiler charakter - czy faktycznie należy się go obawiać?
Wiele osób uważa psy tej rasy za niebezpieczne zwierzęta, które najlepiej trzymać z dala od dzieci. Faktycznie, zdarza się, że wskutek nieprawidłowego podejścia i wychowywania, pies ten stanie się agresywny i niebezpieczny dla otoczenia. Wiele w tym przypadku zależy od jego hodowcy oraz późniejszego właściciela. Odpowiednio pielęgnowane i wychowywane psy tej rasy są stabilne emocjonalnie i spokojnie mogą przebywać w domu, w którym znajdują się dzieci (oczywiście jak przy każdym innym psie nadal należy zachowywać uwagę).
Z całą pewnością jest to pies o silnym charakterze, temperamentny, pewny siebie, o dużym instynkcie obronnym, uparty i ze skłonnością do dominacji. Ze względu na te cechy charakteru, rottweiler już od najwcześniejszych miesięcy powinien być uczony podporządkowywania się swojemu właścicielowi (nie wolno wobec niego stosować agresji słownej czy fizycznej). Powinien mieć kontakt z innymi ludźmi, różnymi zwierzętami czy nowymi miejscami. Pies ten jest inteligentny, szybko oraz z wielką ochotą uczy się nowych komend. Właściciel rottweilera musi cechować się opanowaniem, być stanowczy, konsekwentny i dysponować czasem potrzebnym do socjalizacji swojego pupila.
Karma dla rottweilera - zadbaj o jakość pożywienia
Rottweiler może być karmiony suchą karmą przeznaczoną dla psów dużych ras, wzbogaconą o chondroitynę oraz glukozoaminę. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby karmić rottweilera jedzeniem przygotowywanym w domu z dodatkiem preparatów mineralnych i wapniowo-witaminowych. Jego dieta powinna być zróżnicowana: bogata w białko (mięso, ryby, biały ser, żółtka jaj), węglowodany (kasza kukurydziana, ryż, płatki jęczmienne i owsiane, makaron), warzywa i owoce (marchew, jabłka, niewielkie ilości kapusty kiszonej) oraz tłuszcze (oleje roślinne - 1,5 g/kg.mc.). Dorosłe rottweilery należy karmić raz-dwa razy dziennie i najlepiej by odbywało się to o stałych porach. W przypadku szczeniąt, suk w ciąży czy karmiących, psów chorych, starych czy intensywnie trenujących, należy zasięgnąć porady weterynarza odnośnie ich diety.
Rottweiler opinie - czy to pies dla każdego?
Opinie o rottweilerze świadczą o tym, że jest to oddany obrońca rodziny. Dobrze wychowany, dorastający w stabilnym i spokojnym otoczeniu, odpowiednio wcześnie socjalizowany nie powinien sprawiać swoim właścicielom żadnych kłopotów.
Należy też pamiętać, że decydując się na psa z wykazu psów agresywnych, trzeba posiadać odpowiednie zezwolenie. Zezwolenie na posiadania psa wydaje wójt, burmistrz, prezydent miasta - czyli organ właściwy ze względu na miejsce zamieszkania właściciela rottweilera. Właściciel ma 30 dni od nabycia psa na zgłoszenie tej informacji w urzędzie gminy. We wniosku o zezwolenie należy podać imię (imiona), nazwisko, adres zamieszkania, informacje o pochodzeniu psa, jego rasie, płci, sposobie oznakowania, miejscu i warunkach, w jakich będzie utrzymywany pies. Wzór wniosku dostępny jest na stronach urzędu gminy, m.in. Warszawy. Rozpatrzenie wniosku i wydanie decyzji to koszt 82 złotych. Na odpowiedź czeka się około miesiąca.
Ile żyją rottweilery?
Rottweilery żyją około 9-12 lat. Niezbędne jest trzymanie odpowiedniej diety, aby nie dopuścić do otyłości oraz regularne kontrole u weterynarza. Do najczęstszych chorób dotykających psy tej rasy należą:
- dysplazja stawów biodrowych i łokciowych,
- młodzieńcze zapalenie kości,
- wady powiek - ich wywinięcie lub podwinięcie,
- zapalenie uszu,
- zwiększone ryzyko wirusowego zapalenia jelit,
- choroby układu krążenia,
- nowotwory - kostniakomięsak,
- skręt żołądka - nie należy karmić psa przed wyjściem z domu na spacer i do 2 godzin po spacerze,
- alergie, problemy skórne.
-
Imiona dla dzieci, które kiedyś były zakazane. Dziś można tak już nazwać swoją pociechę
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Adam Niedzielski: To są decyzje, które będziemy podejmowali
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Zastąpi 500 plus? To 1200 zł dla dorosłego i 600 zł na dziecko
- Pizza warta 200 tysięcy złotych? Nie była ze złota, była za bitcoiny
- Konferencja. Nowe obostrzenia w Polsce. Adam Niedzielski: Stały trend dynamicznego wzrostu dziennej liczby zachorowań
- Wiersze na Dzień Kobiet 2021. Najpiękniejsze życzenia i wierszyki z okazji święta wszystkich pań
- Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Dłuższe wolne spędzimy zamknięci w domach?
- Przemysław Czarnek prezentuje założenia nowego programu MEN. "Chcemy, by wpłynął na kondycję fizyczną wszystkich"