Pudel - psi arystokrata, który uczestniczył w polowaniach [Charakterystyka, pielęgnacja, opinie]

Pudel to delikatny i wrażliwy pies, który wymaga wiele uwagi. Jego właścicielem był między innymi król Zygmunt Stary i Beethoven. Ten prawdopodobnie pochodzący z Francji i uwielbiany przez arystokrację pies w przeszłości uczestniczył w polowaniach jako pies myśliwski oraz wyszukiwał trufle. Występował również jako pies cyrkowy. Co jeszcze warto wiedzieć o tej rasie psów?

Pudle kojarzą się jako rasa wymagająca, zarówno pod względem pielęgnacji sierści, jak i wyżywienia. Jaka jest prawda o tych zwierzętach?

Zobacz wideo Nie tylko ludzie potrzebują pomocy! W tym roku policjanci i strażnicy miejscy ratowali również zwierzęta

Pies pudel - wymagający towarzysz

Pies pudel może występować w czterech następujących wielkościach:

  •  pudel duży;
  •  pudel średni;
  •  udel miniaturowy;
  •  pudel toy.

Największy z nich, pudel duży, może mierzyć w kłębie nawet 62 centymetry i ważyć nieco ponad 20 kilogramów. Z kolei najmniejszy - pudel toy, mierzy w kłębie około 24-28 centymetrów i waży trzy-cztery kilogramy. Jak więc widać, między psami tej rasy występują duże rozbieżności we wzroście oraz wadze. Bez względu na to, wszystkie pudle wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która bywa dość kłopotliwa i długotrwała. Samo rozczesywanie stale rosnącej sierści może potrwać nawet godzinę. Do tego dochodzi konieczność mycia, suszenia i częstego strzyżenia. Pudel jest również bardzo wrażliwy na temperaturę, szczególnie dotkliwie odczuwa zimno, dlatego gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 10 stopni Celsjusza, trzeba naszemu pupilowi założyć psie ubranko.

Karma dla pudla - sprawdź, jak zadbać o wrażliwy organizm tego czworonoga

Gotowa karma dla pudla powinna odznaczać się wysoką jakością składników. Możesz też sam przygotować posiłek dla pudla, musisz jednak zwrócić uwagę na proporcje poszczególnych składników odżywczych. Karmienie psa tej rasy wyłącznie mięsem nie będzie dobrym rozwiązaniem - w jego diecie powinny znaleźć się również:

  • mleko i produkty mleczne (jogurt, ser),
  • ryby (gotowane, oczyszczone i bez ości), zboża (ryż, proso, owies),
  • warzywa (marchew, pomidory, buraki, szpinak, jarmuż, sałata, koper, pietruszka, seler - rozdrobnione, surowe lub gotowane).

Należy pamiętać o uzupełnianiu diety w preparaty witaminowe zalecane przez weterynarza. Oprócz jedzenia trzeba pamiętać o zapewnieniu psu świeżej wody - dzienne zapotrzebowanie wynosi około 1,5-2 litrów. Szczeniaki, psy w okresie intensywnego rozwoju, suki karmiące i chore osobniki wymagają szczególnej diety - warto wtedy poprosić o wytyczne weterynarza.

Pudel opinie - kto będzie jego najlepszym właścicielem?

Pudel to pies przeznaczony dla opanowanej, spokojnej osoby. Przeważające opinie na temat pudla są bardzo pozytywne. To wesoły pies, który uwielbia aktywność fizyczną - obowiązkowy spacer kilka razy w ciągu dnia. Pies ten bez problemu odnajduje się zarówno w mieście, jak i na wsi. Pewnym kłopotem może być pielęgnacja sierści tego psiaka, jednak jest to kwestia wprawy i przyzwyczajenia.

Pudel charakter - inteligentny i wrażliwy

Pudel to pies odznaczający się wyjątkową wrażliwością. Z natury jest lękliwy oraz nieufny, co przy nieodpowiednim prowadzeniu może skutkować tym, że nasz pies bez powodu zacznie rzucać się na napotykane psy czy donośnie szczekać na obce osoby. Z tego powodu warto zadbać o wczesną socjalizację tych czworonogów - dobrym wyjściem będzie zapisanie pudla do psiego przedszkola. Pudle cechuje wysoka inteligencja - nie będzie więc problemów z nauczeniem go wielu psich sztuczek. Pudel - jest co prawda wymagającym psem, jednak jego wesołe usposobienie i przywiązanie do właściciela zrekompensują ewentualne problemy.

Ile żyją pudle? Pamiętaj o kontrolach u weterynarza.

Pudle należą do długowiecznych psów - żyją przeciętnie 15-20 lat. Do najczęstszych chorób dotykających psy tej rasy należą:

  •  Problemy ze wzrokiem - zaćma, postępujący zanik siatkówki, jaskra, dystrofia rogówki.
  •  Choroby układu krążenia - niedomykalność zastawki mitralnej, zwężenie zastawki dwudzielnej serca, autoimmunologiczna hemolityczna anemia.
  •  Cukrzyca.
Więcej o:
Copyright © Agora SA