Bezpieczne ferie dla dzieci. Ruszyła nowa e-usługa "Bezpieczny autobus"

Teraz każdy rodzic może sprawdzić, czy autobus, którym jego dziecko jedzie na ferie, jest sprawny. Powstała usługa "Bezpeczny autobus", która realizowana jest w ramach projektu Ministerstwa Cyfryzacji.

Bezpieczna droga w ferie

W Polsce trwają ferie zimowe. Udane ferie to przede wszystkim takie, które są bezpieczne. Szczególnie warto pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych. Upewnić, czy autokar, którym będzie podróżowało dziecko, bezpiecznie dowiezie je do docelowego miejsca. Do tego celu stworzona została e-usługa "Bezpieczny autobus" realizowana w ramach projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" Ministerstwa Cyfryzacji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.

Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

Jakie będą najważniejsze daty w tym roku szkolnym?

Zobacz wideo

Dzieci podczas ferii

Usługa jest prosta w obsłudze. Wystarczy posiadać numer rejestracyjny autokaru. Kolejnym krokiem jest wejście na stronę internetową www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpiszcie numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie "Sprawdź autobus". Usługa jest darmowa. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, lecz także autokar lub bus

- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Aplikacja idealna w ferie

Poprzez e-usługę można sprawdzić:

  • czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
  • czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
  • czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
  • dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,
  • stany licznika z badań technicznych.

W momencie, kiedy na ferie wybieracie się autem, przez internet można również sprawdzić liczbę swoich punktów karnych. Potrzebny jest do tego profil zaufany. Potwierdza on naszą tożsamość w internecie. Dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie. - Profil zaufany można założyć na www.pz.gov.pl.

Więcej o:
Copyright © Agora SA