Bezpieczne ferie dla dzieci. Ruszyła nowa e-usługa "Bezpieczny autobus"
Bezpieczna droga w ferie
W Polsce trwają ferie zimowe. Udane ferie to przede wszystkim takie, które są bezpieczne. Szczególnie warto pamiętać o bezpieczeństwie najmłodszych. Upewnić, czy autokar, którym będzie podróżowało dziecko, bezpiecznie dowiezie je do docelowego miejsca. Do tego celu stworzona została e-usługa "Bezpieczny autobus" realizowana w ramach projektu "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" Ministerstwa Cyfryzacji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK.
Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.
Jakie będą najważniejsze daty w tym roku szkolnym?
Dzieci podczas ferii
Usługa jest prosta w obsłudze. Wystarczy posiadać numer rejestracyjny autokaru. Kolejnym krokiem jest wejście na stronę internetową www.bezpiecznyautobus.gov.pl. Wpiszcie numer rejestracyjny autobusu i kliknijcie "Sprawdź autobus". Usługa jest darmowa. Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów zarejestrowanych w Polsce.
Można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli nie tylko autobus, lecz także autokar lub bus
- mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Aplikacja idealna w ferie
Poprzez e-usługę można sprawdzić:
- czy autokar ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- czy autokar ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy nie jest wyrejestrowany lub kradziony,
- dane techniczne autobusu, np. liczbę miejsc,
- stany licznika z badań technicznych.
W momencie, kiedy na ferie wybieracie się autem, przez internet można również sprawdzić liczbę swoich punktów karnych. Potrzebny jest do tego profil zaufany. Potwierdza on naszą tożsamość w internecie. Dzięki niemu nikt poza nami nie dowie się, ile punktów karnych mamy na koncie. - Profil zaufany można założyć na www.pz.gov.pl.
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy to 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla dziecka, ale świadczenie oznaczałoby wyższe podatki
-
Do śpiącego dziecka podszedł kot. Nagranie z jego reakcją na niemowlę jest hitem w sieci
-
Kiedy uczniowie wrócą do szkół? Rodzice: "To taki żart, tak? Nauczyciele zaszczepieni? To otwierać szkoły i do roboty"
-
Kiedy uczniowie klas 4-8 wracają do szkoły? Rodzice: "Wszystkie klasy powinny wrócić"
-
Minister Czarnek chce obowiązku chodzenia na religię lub etykę. "Po to, aby do młodzieży dotarł przekaz o systemie wartości"
- Co można pić w ciąży? Fakty i mity o płynach w diecie ciężarnej
- Poznasz po trzech słowach, o którą postać pytamy? Uważajcie na pułapki!
- Zmarł nastolatek, który poślubił swoją szkolną miłość. Ślub odbył się kilka dni po tym, jak usłyszał dramatyczną diagnozę
- Plan porodu - warto go napisać. Dlaczego jest przydatny? Co powinien zawierać? Radzi położna
- Bohaterska akcja przypadkowego mężczyzny. W ostatniej chwili uratował dziecko, które upadło przed rozpędzonym pociągiem