Przez 21 lat cierpiała z powodu bolesnych miesiączek. Usunięto jej macicę

Katy Phillips to 39-latka, która przez 21 lat cierpiała z powodu bólu brzucha. Po tym czasie okazało się, że ma endometriozę. Kobieta poddała się operacji usunięcia macicy.

Katy Phillips, 39-latka z Kingston upon Hull przez 21 lat miała bóle brzucha. W 2012 roku zdiagnozowano u niej endometriozę. 

Pierwsza miesiączka pojawiła się u mnie w wieku 11 lat. Każda była bardzo bolesna. Chodziłam do różnych lekarzy i stosowałam wiele środków przeciwbólowych

- powiedziała Katy. Katy Philiips przez wiele lat zmagała się z bólami brzucha. Wspomniała, że czasem musiała dzwonić na pogotowie, ponieważ nie mogła znieść cierpienia. Inne objawy, które miała, to sucha skóra, zmęczenie, otępienie, uderzenia gorąca, a także ból miednicy, który jest objawem często kojarzonym z rwą kulszową. Dolegliwości utrudniały jej funkcjonowanie. Endometriozę zdiagnozowano u niej jednak dopiero, gdy miała 32 lata.

Endometrioza dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. W czasie jej przebiegu endometrium macicy zaczyna "przemieszczać się" i docierać do innych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. W czasie menstruacji błona śluzowa macicy dociera do jajowodów i stamtąd do jamy otrzewnej, pęcherza moczowego, jelit i innych narządów. W momencie, gdy znajdzie się w jamie brzusznej, zaczyna się rozrastać i powodować liczne dolegliwości. 

Katy zdecydowała się poddać histerektomii

Katy miała problemy z zajściem w ciążę. Próbowała metod in vitro, jednak zabiegi nie przyniosły zamierzanych efektów. W końcu zdecydowała się na histerektomię, operację usunięcia macicy, co też całkowicie pozbawiło ją szans na posiadanie własnych dzieci

Lena Dunham amerykańska aktorka, reżyserka i producentka także usunęła macicę z powodu endometriozy. 

Desperacko próbowałam poradzić sobie z nowym poziomem bólu. Starałam się tak bardzo, że stało się to dla mnie jak druga praca

- napisała w amerykańskim wydaniu "Vogue'a" Lena Dunham. Obydwie kobiety apelują do innych, aby nie bagatelizowały dolegliwości, takich jak ból brzucha czy okolic miednicy, ponieważ mogą to być objawy endometriozy.

Ból brzucha: czasem błaha dolegliwość, czasem objaw choroby. Pokaż, gdzie boli, podpowiemy dlaczego

Zobacz wideo
Więcej o: