Dziecko urodziło się w strefie kwarantanny koronawirusa. Lekarze odebrali poród w skafandrach

Lekarze ze szpitala Wuhan Union odebrali poród w strefie kwarantanny koronawirusa. Wcześniej u ojca dziecka zdiagnozowano zakażenie 2019-nCoV. Medycy podejrzewają, że matka chłopca też jest zakażona. Dziecko urodziło się zdrowe.

Chiny zmagają się z nowym typem koronawirusa. Według mapy, która zbiera m.in. dane ze Światowej Organizacji Zdrowia, liczba zakażonych wynosi już blisko 17 500 osób, z czego ponad 17 300 w Chinach kontynentalnych. Zmarło ponad 360 osób. Większość przypadków śmierci dotyczy prowincji Hubei, w której leży miasto Wuhan.

Dziecko urodzone w strefie kwarantanny 

W szpitalu Wuhan Union lekarze i pielęgniarki ubrani w specjalne ochronne skafandry i gogle odebrali poród. Ojciec dziecka jest pacjentem z koronawirusem. Lekarze podejrzewają, że matka również została zakażona. Doktor Song Bo, który odbierał poród powiedział, że "dziecko jest zdrowe i wszyscy są bardzo szczęśliwi". Chłopiec został wysłany do szpitala dziecięcego Wuhan na dalsze badania.

Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Matka dziecka została odizolowana ze względu na podejrzenia, że jest nosicielką groźnego wirusa. Jej mąż objęty został kwarantanną po tym, jak koronawirus został u niego zdiagnozowany. Lekarz dodał, że wierzy, iż "wygrają walkę z tą chorobą".

Groźna choroba

Zarówno medycy, jak urzędnicy podkreślają, że brakuje ochronnego sprzętu medycznego do walki z koronawirusem. "Pracownicy medyczni potrzebują pilnych zapasów masek, odzieży ochronnej i okularów ochronnych" - powiedziała rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Chin Hua Chunying. Ponadto kilka miast i prowincji, w tym Wuhan, wprowadziło obowiązek noszenia masek w miejscach publicznych.

W niezwykle szybkim tempie budowane są też szpitale dla osób zakażonych. Pierwszy z nich ma 1000 łóżek i został otwarty dziesięć dni po rozpoczęciu budowy. W wielu miastach wprowadzane są też inne środki ostrożności. Władze Wenzhou w prowincji Zhejiang wprowadziły przepisy, które pozwalają tylko jednej osobie z gospodarstwa domowego wychodzić raz na dwa dni, aby kupić najpotrzebniejsze rzeczy.

Koronawirus - czym jest?

Koronawirusy to grupa wirusów często atakująca ssaki i ptaki. Cząsteczka koronawirusa jest otoczona drobnymi strukturami, tworzącymi jakby koronę, wieniec. Kilka koronawirusów wywołuje również infekcje u ludzi - najczęściej dające objawy przeziębienia, o łagodnym przebiegu, samoistnie ustępujące. Wiele wskazuje na to, że 2019-nCoV jest groźniejszy od poprzedników.

- Według informacji, jakimi dysponujemy, możliwe, że dochodzi do zakażenia się wirusem pomiędzy ludźmi - mówiła już w grudniu 2019 Maria Van Kerkhove, szefowa oddziału nagłych chorób WHO. Niestety, te słowa potwierdziły się - koronawirusem zakazili się pracownicy służb medycznych, stwierdzono kilka przypadków w rodzinach, gdzie nie można mówić o możliwości kontaktu ze źródłem pierwotnym, prawdopodobnie zwierzętami. W ciągu jednej tylko doby potwierdzono niemal 800 nowych zakażeń. To dynamika typowa dla infekcji roznoszonych między ludźmi.

Ogromnym problemem może być fakt, że to przenoszenie wydaje się być dość swobodne. Naukowcy już dowiedli, że najgroźniejsze koronawirusy mają zdolność rozprzestrzeniania bezpośrednio z człowieka na człowieka, ale miała być ona bardzo ograniczona - dotyczyć przede wszystkim osób z obniżoną odpornością, przy długotrwałym kontakcie z osobą zakażoną itd.

Cechy charakterystyczne koronawirusa

Koronawirus 2019-nCoV przypomina objawami zapalenie płuc. Objawia się głównie:

  • gorączką,
  • problemami z oddychaniem,
  • zmianami chorobowymi w płucach (widocznymi na rtg).

2019-nCoV woli mężczyzn dojrzałych i w starszym wieku (stanowią oni niemal 70 proc. zakażonych). Infekcja prawdopodobnie przebiega łagodniej u dzieci. Wśród chorych dominują osoby z przewlekłymi problemami zdrowotnymi i/lub nałogowi palacze. Niewiele wskazuje na to, by wirus miał preferować azjatycki klimat. Mimo nielicznych przypadków zakażeń poza Azją, chorobę stwierdzono już u osób, które w ostatnim czasie nie podróżowały na ten kontynent i musiały mieć kontakt z wirusem w swoim kraju.

Więcej o: