Jessica Simpson była molestowana w dzieciństwie. Zdradziła, jak odebrali to rodzice

Jessica Simpson zdecydowała się opowiedzieć głośno o swoich problemach. Ujawniła, jak wyglądały jej zmagania z alkoholizmem i uzależnieniem od leków. Przyznała, że była w dzieciństwie molestowana.

Jessika Simpson w autobiograficznej książce "Open Book", która trafi do sprzedaży 4 lutego, opisała swoje zmagania z wieloma trudnościami. W rozmowie z "People" przyznała, że jest ofiarą molestowania seksualnego. Zdradziła, że po latach postanowiła skonfrontować się ze sprawczynią i opowiedzieć swoją historię. 

Potrzebowałam tej konfrontacji. To było ekstremalnie bolesne i nadal jest. To jest wciąż szokujące. Ta mała dziewczynka we mnie chciała zrobić to, co należy, nie wiedząc, jak się postawić i jak to zatrzymać

– powiedziała 39-letnia Simpson. Wyznała, że wydaje jej się, że to kim jest, to efekt bólu, którego doświadczyła w dzieciństwie. 

Pozwoliłam, by do tego doszło, więc czułam się sprawczynią wykorzystywania i ofiarą wykorzystywania. W tamtym czasie, od 6. do 12. roku życia, czułam upokorzenie

– opowiedziała. Simpson przyznała też, że nie mogła liczyć na pomoc rodziców, a już na pewno nie w takim stopniu, jakiego by oczekiwała.

Zaczynało się od łaskotania pleców, a później dochodziło do rzeczy, które były ekstremalnie niekomfortowe

– pisała aktorka i piosenkarka. Jessica Simpson miała wówczas zaledwie 6 lat. Sprawczynią molestowania była córka znajomych rodziców gwiazdy. Mamie i tacie opowiedziała o tym dopiero gdy miała 12 lat. Nie musiała od tego momentu nocować już z tą dziewczyną, ale rodzice nic więcej nie zrobili w tej sprawie.

Jessica Simpson uzależniona od leków i alkoholu

Celebrytka napisała w książce, że zażywała leki przepisywane na recepty i nadużywała alkoholu, aby zagłuszyć traumatyczne wspomnienia. Jak twierdzi, największy kryzys nadszedł w listopadzie 2017 roku. Wtedy powiedziała znajomym, że potrzebuje pomocy.

Muszę przestać. Coś musi się zatrzymać. A jeśli to alkohol sprawia, że czuje się jeszcze gorzej, muszę z tym skończyć

– pisze artystka w książce. Pomogła jej terapia, na którą chodziła dwa razy w tygodniu. Jessica Simpson ma nadzieję, że książka pomoże tym, którzy czują się zagubieni.

Jak rozpoznać, że dziecko jest ofiarą przemocy seksualnej?

Przemoc seksualna wobec dzieci nie musi być wcale aktem seksualnym, gwałtem. Wystarczą nieodpowiednie pieszczoty, ocieranie się o dziecko lub używanie w rozmowie z dzieckiem języka, jakim posługują się dorośli, opisując seksualne czynności. Wszelkie sytuacje, gdy dziecko czuje się zdezorientowane i głęboko zawstydzone określa się molestowaniem seksualnym dzieci.

Według Marii Keller-Hamela, psycholożki i wiceprezeski Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, "To mit, że pedofil to obcy, który czeka za rogiem, porywa nam dziecko i wykorzystuje je" podkreślała, że nie ma specyficznych objawów wykorzystywania seksualnego. Dziecko, które doświadcza wykorzystywania seksualnego, może przejawiać następujące zachowania:

  • Zaczyna unikać zostawania sam na sam z którymś z członków rodziny;
  • Przejawia niespodziewany lęk przed jakąś osobą dorosłą albo nie chce się z nią kontaktować;
  • Próbuje powiedzieć o wykorzystywaniu w sposób pośredni - za pomocą aluzji, rysunku i wskazówek. Może na przykład wspomnieć, że ktoś poprosił je do dochowanie tajemnicy albo zadawać pełne niepokoju pytania dotyczące rozpadu rodziny lub tego, czy "tatusia mogą zabrać z domu";
  • Opisuje zachowania jakiejś osoby dorosłej, które wskazują na to, że osoba ta próbuje uwieść dziecko z zamiarem wykorzystywania seksualnego;
  • Wydaje się przygnębione i wycofane, skarży się na dolegliwości fizyczne, które nie mają uzasadnienia medycznego;
  • Ma problemy ze snem;
  • Przejawia dolegliwości wskazujące na wykorzystywanie, na przykład ból w okolicy pochwy lub odbytu;
  • Nie chce chodzić do szkoły bądź też nagle traci zdolność koncentracji uwagi i zaczyna mieć problemy z nauką;
  • Zaczyna zachowywać się agresywnie;
  • Przejawia nietypowe zachowania seksualne - publicznie się masturbuje, używa nowych określeń czynności seksualnych lub intymnych części ciała, wykazuje wiedzę seksualną, której się po nim nie spodziewasz.

Więcej dowiesz się z artykułu: Przemoc seksualna wobec dzieci to nie tylko akt seksualny. Czy można rozpoznać, że dziecko jest ofiarą?)

Piekło kobiet. Przemoc seksualna to w Polsce codzienność

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.