Kolczyk do pępka. O czym pamiętać przy wyborze?
Kolczyk w pępku to ozdoba, która dla jednych jest bardzo efektowna, innych zaś stanowczo odrzuca. O gustach się nie dyskutuje. Jeżeli chodzi o kolczyk do pępka, to na rynku jest dostępne mnóstwo modeli tego typu biżuterii. Przyjmują one naprawdę bardzo różnorodne formy. Mogą nawiązywać do symboli starożytnych, ale również być w kształtach geometrycznych, przypominać motyle, kwiaty, łapacze snów i wiele, wiele innych. To, na jaki kolczyk do pępka się zdecydujemy zależy w dużej mierze od naszego gustu i wyobraźni. Warto jednak zwrócić uwagę, aby kolczyk nie miał elementów, które będą łatwo zaczepiały się o ubranie, bo może to powodować częste podrażnienie skóry wokół niego. Długość pręta powinna być na tyle długa, aby nie uciskał nadmiernie skóry, bo to również na dłuższą metę może prowadzić do powstawania stanów zapalnych skóry.
Kolczyk w pępku. Cena może się znacząco wahać
Cena kolczyka do pępka może wahać się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych. Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału został wykonany. Najtańsze kolczyki do pępka wykonane są z metali, a najdroższe ze srebra i złota. Jeśli mamy alergię warto rozważyć zakup kolczyka do pępka ze stali chirurgicznej, która jest hipoalergiczna.
Przekłuwanie pępka. Jak wygląda zabieg?
Nim wybierzemy się do salonu piercingu musimy pamiętać, że przekłucie pępka to zabieg z użyciem igły. Jeśli źle znosimy ból lub widok krwi, lepiej żeby ktoś nam towarzyszył. W zależności od posiadanego progu bólu, zabieg ten może być dla jednych zupełnie bezbolesny, dla innych z kolei może wiązać się ze znacznym bólem. Powstrzymać przed zabiegiem powinny nas także kłopoty z krzepliwością krwi. Jeśli jednak nie boimy się bólu, nasza krew dobrze krzepnie, nie mamy alergii i nie jesteśmy w ciąży, to w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykonać przekłucie pępka.
Zabieg powinna przeprowadzić doświadczona osoba z zachowaniem wszelkich zasad higieny. Narzędzi muszą być sterylne, a miejsce wykonania nakłucia zdezynfekowane odpowiednim preparatem. Nakłucie najczęściej wykonywane jest w pozycji leżącej. Przekłuwa się tak naprawdę skórę powyżej pępka, a nie sam pępek, gdyż zwiększyłoby to ryzyko infekcji. Bezpośrednio po przekłuciu, do pępka zakłada się pierwszy kolczyk - obowiązkowo wykonany z materiału hipoalergicznego. Kolejny, właściwy egzemplarz będzie można założyć dopiero po całkowitym wygojeniu rany.
Kolczyk w pępku. Jak długo trwa gojenie?
Po zabiegu przekłucia pępka zostaje niewielka rana. O ile sam zabieg trwa krótko i nie jest mocno bolesny, to już proces gojenia może trwać od kilku miesięcy do nawet roku. Spowodowane jest to tym, że okolica pępka jest słabo ukrwiona, co wpływa na wydłużenie procesu regeneracji. Podczas gojenia można w okolicy pępka odczuwać uczucie ciągnięcia, pieczenia, swędzenia. Z rany może wydobywać się też płyn. Niezbędne jest więc zachowywanie higieny wokół miejsca przekłucia i regularne jego dezynfekowanie. Nie poleca się wówczas długich kąpieli, a podczas prysznica warto myć pępek mydłem antybakteryjnym. W ciągu dnia warto przemywać to miejsce wacikiem nasączonym solą fizjologiczną, co przyspieszy proces gojenia. W bardzo nielicznych przypadkach może wystąpić silna reakcja organizmu. Wówczas należy jak najszybciej zrezygnować z kolczyka w pępku.
Kolczyk w pępku. Zgoda rodziców niezbędna w przypadku osób niepełnoletnich
W przypadku, kiedy przekłucia pępka chce dokonać osoba niepełnoletnia, powinna się ona zjawić w studiu piercingu w towarzystwie rodzica lub opiekuna prawnego. Może ona również posiadać przy sobie zaświadczenie od rodzica, w którym wyraża on zgodę na dokonanie zabiegu. Wzory takich oświadczeń można często znaleźć na stronach internetowych salonów zajmujących się przekłuwaniem pępków i innych części ciała. Nie jest bowiem możliwe dokonanie u osoby nieletniej tego typu ingerencji bez wiedzy i zgody rodziców.
Zobacz też: Kolczyk w nosie. Czy ciągle jest w modzie?