Zespół Sjorgena, czyli "życie bez łez". Jakie objawy towarzyszą schorzeniu?

Zespół Sjogrena to choroba autoimmunologiczna. Schorzenia tego typu charakteryzują sie tym, że układ odpornościowy człowieka atakuje własne tkanki i komórki. Spowodowane jest to upośledzeniem funkcji limfocytów, które prowadzi do tego, że układ immunologiczny człowieka uznaje własne komórki za obce i zaczyna je atakować. Na czym dokładnie polega choroba Sjorgena?

Choroba Sjogrena. Na czym polega?

Choroba Sjorgena to przewlekła choroba autoimmunologiczna, która w swoim przebiegu prowadzi do zaburzeń w wydzielaniu łez i śliny, stąd też potoczna nazwa tego schorzenia - zespół suchości. Wskazuje się, że jest to druga, co do częstości występowania, choroba autoimmunologiczna. Częściej występuje tylko reumatoidalne zapalenie stawów. Zespół Sjorgena dotyczy głównie kobiet - szacuje się, że 90% chorych to kobiety i to przeważnie te między 40-55 rokiem życia.

Zespół Sjogrena: najczęstsze objawy

Choroba Sjorgena daje dość wyraźne objawy. W jej przebiegu chory może zmagać się między innymi z:

  • wysuszeniem rogówek i spojówek, które daje charakterystyczne uczucie
    "piasku pod powiekami",
  • pieczenie i swędzenie oczu, zaczerwienienie spojówek,
  • nadwrażliwość na światło i dym unoszący się w powietrzu (kadzidełka, papierosy),
  • suchość w jamie ustnej,
  • trudności w przełykaniu i żuciu jedzenia,
  • zaburzenia zmysłu węchu i smaku,
  • problemy z mową,
  • próchnica zębów,
  • zakażenia jamy ustnej o podłożu grzybiczym.

Objawy te mogą prowadzić do wielu innych schorzeń i problemów. Suchość w obrębie oczu i jamy ustnej może w konsekwencji skutkować także problemami z zatokami, a w dalszej kolejności również oskrzelami i płucami. Jako, że choroba dotyczy głównie kobiet, warto zwrócić uwagę, że może ona wywołać suchość pochwy, która poza tym że powoduje dyskomfort, może również sprzyjać występowaniu infekcji.

Zobacz wideo Przygotowania do ciąży. Co trzeba zrobić? "Żyjemy w gigantycznym pędzie"

Zespół Sjogrena a długość życia 

Zespół Sjogrena diagnozuje się za pomocą prostych badań laboratoryjnych, do których należy między innymi morfologia krwi. Dodatkowo wykonuje się również badanie na obecność przeciwciał ANA. Chorobie tej towarzyszy przeważnie leukopenia (zbyt mała liczba leukocytów, czyli białych krwinek) i niedokrwistość.

Obecność zespołu suchości potwierdza się także za pomocą kilku testów:

  • test Shirmera, który ma na celu ocenę ilości produkowanych łez,
  • test Saxona skupia się na pomiarze ilości wytwarzanej śliny.

W diagnozie pomóc może także wykonanie dość prostego badania USG ślinianek.

Ze względu na niezidentyfikowaną przyczynę występowania choroby Sjorgena, jego leczenie może polegać jedynie na łagodzeniu objawów. Zwraca się uwagę, że przy umiarkowanym nasileniu objawów, nie dostrzega się wpływu choroby Sjorgena na długość życia. Potwierdzono że u około 1% pacjentów cierpiących na to schorzenie rozwinęło się ono w chłoniaka ślinianek.

Zespół Sjogrena: dieta

Osoby, które mają zdiagnozowany zespół Sjorgena powinny przyjrzeć się bliżej swoim nawykom żywieniowym. Dieta w zespole Sjorgena powinna być przede wszystkim zdrowa. Zleca się rezygnację ze słodkich napojów, słodyczy i innych tego typu przekąsek. Należy unikać podjadania między posiłkami. W celu jak najlepszego nawilżenia, zaleca się picie dużych ilości wody niegazowanej. Korzystnie na organizm wpływa także unikanie używek - konieczna jest więc rezygnacja z alkoholu i papierosów. 

Jak żyć z zespołem Sjogrena?

Medycyna póki co nie znalazła lekarstwa na chorobę Sjorgena. Chorzy jedynie mogą łagodzić jej objawy i nie dopuszczać do uszkodzenia przesuszonych powierzchni. Jak żyć z zespołem Sjorgena? Przede wszystkim należy zadbać o nawilżanie przesuszonych oczu i jamy ustnej. Należy unikać przebywania w miejscach klimatyzowanych lub zadymionych. Nie przemęczać oczu zbyt długim oglądaniem telewizji lub czytaniem. Warto zainwestować w dobre okulary przeciwsłoneczne, które ochronią oczy przed promieniowaniem słonecznym, ale także przed wiatrem. Trzeba regularnie stosować krople do oczu - "sztuczne łzy". Należy dbać o higienę jamy ustnej - często myć zęby, regularnie kontrolować stan uzębienia u dentysty. Stosować płyny do płukania jamy ustnej. Można także stosować dostępne w aptekach preparaty nawilżające do ust.

Zobacz też: Reumatoidalne zapalenie stawów. Choroba autoimmunologiczna o niezidentyfikowanym podłożu

Więcej o:
Copyright © Agora SA