Testy na kartę rowerową - jak zdać pierwszy ważny egzamin w życiu?

Testy na kartę rowerową to ważny dzień tak w życiu dziecka, jak i jego rodzica. Czy egzamin na prawo jazdy był dla ciebie stresujący? Jeśli tak, to pomyśl tylko o ile bardziej narażone na stres są nasze dzieci, pokonując testy na kartę rowerową. Nic dziwnego - to przecież pierwszy tak ważny egzamin w życiu, który zdać muszą samodzielnie. Jak im w tym pomóc? Podpowiadamy w kilku ważnych kwestiach.

Karta rowerowa - kto może ją uzyskać?

Karta rowerowa to, w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, dokument poświadczający uprawnienia do kierowania rowerem niezbędny dla osoby, która nie ma jeszcze 18 lat. Proste? W zasadzie tak. Można jeszcze dodać, że egzamin konieczny do jego uzyskania przeprowadzany jest w szkole podstawowej. Na sam początek kilka wiadomości do przypomnienia - sami przez to wprawdzie przechodziliśmy, ale dawno temu. Testy na kartę rowerową zdają najczęściej uczniowie, którzy mają już skończone 10 lat. Dokument wystawia dyrektor szkoły, do której uczęszczają. Ciekawostką, znacznie mniej znaną, jest to, że karta rowerowa upoważnia też do prowadzenia pojazdu zaprzęgowego, na przykład furmanki. Należy jednak wówczas mieć już nie 10, ale 15 lat. Tyle w kwestii teorii. Jeśli interesują cię detale z nią związane, to znajdziesz je tutaj

Jak zdać na kartę rowerową? Kilka ogólnych porad

Jak zdać na kartę rowerową? Nasze dzieci, kiedy już zaświta im w głowach perspektywa swobodnej jazdy na dwóch kółkach, z pewnością zadadzą nam to pytanie. Odpowiedź jest w zasadzie banalna. Należy najpierw zdobyć wiedzę teoretyczną konieczną do bezpiecznego prowadzenia roweru, później zaś pokonać część praktyczną, czyli sprawdzian z jazdy rowerem. Czy przygotowanie do testów na kartę rowerową jest trudne? Zdecydowanie nie. Pamiętajmy jednak, że to na nas ciąży konieczność ułatwienia dziecku pracy i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Poza materiałami, które przyniesie ze szkoły, pokażmy mu więc te, od których roi się w internecie. Filmiki instruktażowe lub pomocne strony to ważny krok do zdania testów na kartę rowerową w części teoretycznej. Także nauka jazdy na rowerze musi się odbywać pod naszym okiem i to najlepiej w bezpiecznym miejscu, choćby na przydomowym podwórku. 

Które znaki drogowe na kartę rowerową trzeba znać?

Wiedza teoretyczna jest tutaj konieczna pomimo tego, że mamy do czynienia z dziesięciolatkami. Jakie znaki drogowe na kartę rowerową musi znać nasza pociecha? Koniecznie powinna przyswoić zarówno znaki poziome, jak i znaki pionowe. Wśród ostatnich wybrane znaki ostrzegawcze, nakazu i zakazu. Ich szczegółowy wykaz znajdziemy w internecie. Pamiętajmy, że to nie tylko konieczność lub formalność, ale ważna sprawa dla bezpieczeństwa dziecka. Nauczmy więc nasze pociechy również tak do tego podchodzić.

Pytania na kartę rowerową - co jeszcze warto umieć?

Jakie jeszcze pytania na kartę rowerową mogą otrzymać nasze pociechy? Przede wszystkim warto, aby znały się na technicznej obsłudze i częściach roweru, znały zasady udzielania pierwszej pomocy i potrafiły stosować zdobyte informacje w praktycznych symulacjach drogowych. Pamiętajmy, że choćby wiedza o mechanizmach funkcjonowania roweru to nie jest jakiś bezsensowny wymóg do zapomnienia po testach na kartę rowerową, ale sprawa ważna i praktyczna. Pomoże naszym dzieciakom wtedy, gdy na trasie zdarzy się nieoczekiwana awaria. Także znajomość znaków musi być połączona z praktyką.

Zobacz wideo Chodnik nie jest miejscem dla rowerów. Gdy dziecko zdobędzie kartę rowerową, będzie poruszało się ścieżką rowerową lub ulicą.

Egzamin na kartę rowerową - część praktyczna

Czego nasze dzieci powinny się spodziewać zdając egzamin na kartę rowerową w części praktycznej? Tutaj zaprocentuje umiejętność jazdy wyćwiczona pod czujnym okiem rodzica. Nasze pociechy powinny unikać zarówno zbyt flegmatycznej, jak i brawurowej jazdy. Tym, co muszą pokonać, będzie:

  • jazda rowerem po linii prostej,
  • jazda po tzw. "ósemce",
  • nagłe zatrzymanie na komendę,
  • zatrzymanie przed linią i ruszenie z miejsca,
  • zatrzymanie w wyznaczonym do tego miejscu,
  • slalom pomiędzy rozstawionymi na trasie pachołkami,
  • skręt w prawo i skręt w lewo z wyciągniętą jedną ręką.

Czy to wiele? Dobrze przepracowany czas starań o zdanie testów na kartę rowerową zaowocuje większym bezpieczeństwem naszej pociechy na drodze, a to jest przecież najważniejsze. 

Więcej o: