Testy na kartę rowerową - jak zdać pierwszy ważny egzamin w życiu?
Karta rowerowa - kto może ją uzyskać?
Karta rowerowa to, w myśl Ustawy o kierujących pojazdami, dokument poświadczający uprawnienia do kierowania rowerem niezbędny dla osoby, która nie ma jeszcze 18 lat. Proste? W zasadzie tak. Można jeszcze dodać, że egzamin konieczny do jego uzyskania przeprowadzany jest w szkole podstawowej. Na sam początek kilka wiadomości do przypomnienia - sami przez to wprawdzie przechodziliśmy, ale dawno temu. Testy na kartę rowerową zdają najczęściej uczniowie, którzy mają już skończone 10 lat. Dokument wystawia dyrektor szkoły, do której uczęszczają. Ciekawostką, znacznie mniej znaną, jest to, że karta rowerowa upoważnia też do prowadzenia pojazdu zaprzęgowego, na przykład furmanki. Należy jednak wówczas mieć już nie 10, ale 15 lat. Tyle w kwestii teorii. Jeśli interesują cię detale z nią związane, to znajdziesz je tutaj.
Jak zdać na kartę rowerową? Kilka ogólnych porad
Jak zdać na kartę rowerową? Nasze dzieci, kiedy już zaświta im w głowach perspektywa swobodnej jazdy na dwóch kółkach, z pewnością zadadzą nam to pytanie. Odpowiedź jest w zasadzie banalna. Należy najpierw zdobyć wiedzę teoretyczną konieczną do bezpiecznego prowadzenia roweru, później zaś pokonać część praktyczną, czyli sprawdzian z jazdy rowerem. Czy przygotowanie do testów na kartę rowerową jest trudne? Zdecydowanie nie. Pamiętajmy jednak, że to na nas ciąży konieczność ułatwienia dziecku pracy i zapewnienia mu bezpieczeństwa. Poza materiałami, które przyniesie ze szkoły, pokażmy mu więc te, od których roi się w internecie. Filmiki instruktażowe lub pomocne strony to ważny krok do zdania testów na kartę rowerową w części teoretycznej. Także nauka jazdy na rowerze musi się odbywać pod naszym okiem i to najlepiej w bezpiecznym miejscu, choćby na przydomowym podwórku.
Które znaki drogowe na kartę rowerową trzeba znać?
Wiedza teoretyczna jest tutaj konieczna pomimo tego, że mamy do czynienia z dziesięciolatkami. Jakie znaki drogowe na kartę rowerową musi znać nasza pociecha? Koniecznie powinna przyswoić zarówno znaki poziome, jak i znaki pionowe. Wśród ostatnich wybrane znaki ostrzegawcze, nakazu i zakazu. Ich szczegółowy wykaz znajdziemy w internecie. Pamiętajmy, że to nie tylko konieczność lub formalność, ale ważna sprawa dla bezpieczeństwa dziecka. Nauczmy więc nasze pociechy również tak do tego podchodzić.
Pytania na kartę rowerową - co jeszcze warto umieć?
Jakie jeszcze pytania na kartę rowerową mogą otrzymać nasze pociechy? Przede wszystkim warto, aby znały się na technicznej obsłudze i częściach roweru, znały zasady udzielania pierwszej pomocy i potrafiły stosować zdobyte informacje w praktycznych symulacjach drogowych. Pamiętajmy, że choćby wiedza o mechanizmach funkcjonowania roweru to nie jest jakiś bezsensowny wymóg do zapomnienia po testach na kartę rowerową, ale sprawa ważna i praktyczna. Pomoże naszym dzieciakom wtedy, gdy na trasie zdarzy się nieoczekiwana awaria. Także znajomość znaków musi być połączona z praktyką.
Egzamin na kartę rowerową - część praktyczna
Czego nasze dzieci powinny się spodziewać zdając egzamin na kartę rowerową w części praktycznej? Tutaj zaprocentuje umiejętność jazdy wyćwiczona pod czujnym okiem rodzica. Nasze pociechy powinny unikać zarówno zbyt flegmatycznej, jak i brawurowej jazdy. Tym, co muszą pokonać, będzie:
- jazda rowerem po linii prostej,
- jazda po tzw. "ósemce",
- nagłe zatrzymanie na komendę,
- zatrzymanie przed linią i ruszenie z miejsca,
- zatrzymanie w wyznaczonym do tego miejscu,
- slalom pomiędzy rozstawionymi na trasie pachołkami,
- skręt w prawo i skręt w lewo z wyciągniętą jedną ręką.
Czy to wiele? Dobrze przepracowany czas starań o zdanie testów na kartę rowerową zaowocuje większym bezpieczeństwem naszej pociechy na drodze, a to jest przecież najważniejsze.
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Nową Miss Niemiec została 33-letnia matka dwójki dzieci. Ma "dodawać siły autentycznym kobietom"
-
Ulga na dziecko 2021. Rodzice mogą dostać nawet 4 tys. złotych
-
W powrocie do szkoły mają pomóc programy Ministerstwa Edukacji. Czarnek: "Dzieci zostaną przebadane z uwagi na problemy psychologiczne"
-
Kiedy 13. i 14. emerytura 2021? Wypłata trzynastki już wkrótce, ale wyniesie mniej niż minimalna emerytura
- Coraz mniej uczniów klas 1-3 chodzi do szkół? Minister Czarnek: Notujemy spadek frekwencji
- Lektury do matury 2021 to tylko osiem książek. "Nie jesteśmy w stanie przekazać wiedzy, jak w edukacji stacjonarnej"
- Dziecko dobrze rozwiązało z matematyki, nauczycielka odjęła punkty. Powód może dziwić
- CKE matury próbne 2021. "Niech próbne matury będą tym, czym są: diagnozą"
- Wielkanoc 2021. Najlepsze ciasto na Wielkanoc, które możesz przygotować razem z dzieckiem