Jamnik - pies myśliwski, czy kanapowiec? [charakter, karma, opinie]

Jamnik to rasa psów o niemieckich korzeniach. Istnieją także przypuszczenia, że mogły być znane już w starożytnym Egipcie. Spory o etymologię nie są jednak aż tak istotne. Faktem niezaprzeczalnym jest natomiast to, że jamniki podbiły serca miłośników psów na całym świecie. Ile żyją jamniki? Jaki mają charakter? Co warto o nich wiedzieć?

Jamniki to niewielkie, ale bardzo zwinne i masywne psiaki, które doskonale odnajdują się w roli towarzyszy człowieka. Pamiętać jednak należy, że bywają bardzo wymagające i nie są to psy dla każdego. Jamniki są towarzyszami bardzo wiernymi i oddanymi swoim właścicielom. Jeśli zastanawiasz sie, czy jamnik bedzie odpowiednim psem dla ciebie, poniżej znajdziesz odpowiedzi na trapiące cię pytania.

Pies jamnik - wygląd i pielęgnacja

Wygląd jamników powoduje, że nie można ich pomylić z żadną inną rasą. Są to niewysokie pieski o bardzo wydłużonym tułowiu, krótkich łapkach, zwisających uszkach i bardzo mądrych, bystrych oczach. Jamniki swoją wagą nie przekraczają 9 kilogramów. Ich sierść miewa różne odcienie, ale najpopularniejsze są jamniki czarne i rude.

Wyróżniane są trzy odmiany jamników ze względu na ich okrywę włosową:

  • jamniki krótkowłose
  • jamniki długowłose
  • jamniki szorstkowłose.

Z kolei biorąc pod uwagę wielkość, wśród tej rasy można wyróżnić:

  • jamniki standardowe o długości do 30 cm i wadze 6-9 kg (uwaga, jamniki mają skłonności do nadwagi, dlatego tak ważne jest ich prawidłowe odżywanie)
  • jamniki minaiturowe o długości ok 20 cm i wadze do 4,5 kg
  • jamniki królicze - do 3,5 kg 

Jeśli chodzi o pielęgnacje jamników to ogranicza się ona do dbałości o ich sierść (a w przypadku jamników krótkowłosych jest to tylko podszerstek). Regularne wyczesywanie zapewni jej estetyczny i zdrowy wygląd. Nie ma również konieczności skracania pazurków jamnikom, jeśli są one skutecznie ścierane podczas spacerów. Starsze pieski, które mniej spacerują, muszą mieć regularnie podcinane pazurki, by nie uniknąć złamań czy wykrzywiania łapek. Kąpiele powinny odbywać się przynajmniej raz w miesiącu lub przy zaistnieniu takiej potrzeby. Konieczne jest też zabezpieczanie jamników przed kleszczami, czy to w formie obróżek, tabletek czy zakraplania. By nie narażać psów na babeszjozę, trzeba pamiętać o tym przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. 

Zobacz też: Rośliny trujące dla psów - lista i zdjęcia. Jakie kwiaty są bezpieczne dla psa?

Jamnik-  charakter. Kanapowiec czy pies myśliwski? 

Jamniki na pierwszy rzut oka wydają się być psami o spokojnym, raczej leniwym usposobieniu. Nic jednak bardziej mylnego. Psy jamniki choć posiadają niewielkie rozmiary są bardzo żywotne i ruchliwe. Ich właściciele muszą dbać o to, aby zapewnić swoim czworonogom dostateczną liczbę spacerów i innych aktywności w terenie. Jamniki posiadają bardzo silny instynkt myśliwski, który każe im rzucać się w pogoń za kotami i ptakami, trzeba więc bardzo uważać, by nie naraziły się w tym czasie na niebezpieczeństwo. W towarzystwie człowieka jamniki odnajdują się doskonale. Lubią czuć się potrzebne, dlatego doskonale sprawdzą się jako towarzystwo dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by dziecko było odpowiednio przygotowywane do opieki nad psem i nie traktowało go jak zabawkę. Dorastanie dziecka razem z psem to świetna lekcja wrażliwości i empatii

Jamniki to wierne i dumne psy, które znają swoją wartość i z łatwością zdominują człowiekaJamniki to wierne i dumne psy, które znają swoją wartość i z łatwością zdominują człowieka Zdjęcie ilustracyjne / Shutterstock

Słyną z wielkiego przywiązania do swojego właściciela i bardzo cierpią pozostawione same sobie. Wskazuje się, że właściciele jamników powinni posiadać zdecydowany charakter, tak by móc stanowczo wychować swoich pupili. Jamniki bowiem są psami upartymi, które bez odpowiedniego szkolenia będą próbowały podporządkować sobie wszystkich dookoła. Z wiekiem jamniki stają się spokojniejsze, choć nadal cenią sobie zabawę, to coraz większą rolę zaczyna odgrywać komfort. Uwielbiają ciepłe i ciemne miejsca, chętnie zakopują się pod kocami i dbają o wygodne miejsce do odpoczynku.

Przez całe życie jamnika warto dbać o jego kręgosłup. Ze względu na jego "długość", należy unikać chodzenia po schodach czy skoków z kanapy. W domu przydadzą się rampy, by swobodnie i bezpiecznie wchodzić na łóżko, a na zewnatrz - ręce opiekuna, by pomóc pokonać schody. Dla jamników, szczególnie młodych, polecane są też szelki zamiast obroży. 

Karma dla jamnika. Czym karmić jamnika? 

Dla zdrowia każdego psa ważna jest właściwie zbilansowana dieta. Musi ona zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy. Polecane jest podawanie psu specjalistycznej karmy, która pokryje jego zapotrzebowanie energetyczne, nie wymagając dodatkowej suplementacji. Dobór takiej karmy nie powinien stanowić problemu - w sklepach zoologicznych specjaliści podpowiedzą nam, który rodzaj będzie odpowiedni dla danej rasy oraz wieku psa.

Jamnika można karmić również posiłkami przygotowywanymi samodzielnie. Podstawą diety powinno być mięso jako główne źródło białka. Najbardziej wartościowa będzie wołowina, jagnięcina i cielęcina. Wskazane jest też serwowanie jamnikowi ryb morskich, ale należy bardzo uważać na ości. Dobrym źródłem witamin będą z kolei warzywa. Ważne, aby nie przekarmiać jamników, bo mają one bardzo duży apetyt, ale też skłonność do chorobliwej otyłości, dlatego konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej porcji codziennego ruchu.

Uwaga na przekąski - powinny być również uwzględnione w zapotrzebowaniu energetycznym psa. Jamniki uwilebiają jeść i jeśli będziemy reagować ciągle na ich potrzeby jedzeniowe, możemy bardzo szybko doprowadzić go do nadwagi. 

Ile żyją jamniki?

Jamniki to rasa bardzo silna i długowieczna. Długość ich życia oscyluje zazwyczaj około 15 lat, ale nierzadko zdarzają się okazy 20-letnie. Jeśli chodzi o zdrowie, to jamniki ze względu na swoją specyficzną budowę mają tendencję do zapadania na schorzenia kręgosłupa. Aby im zapobiec, należy dbać o dietę psa, nie dopuszczać do nadwagi i zapewniać mu dużo aktywności, co pozwoli utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Tak jak już zostało wspomniane, należy pamiętać o unikaniu schodów. W codziennej pielęgnacji należy także zwrócić uwagę na uzębienie, które zaniedbane, może z wiekiem prowadzić do groźnych schorzeń. 

Zobacz też: Wiek psa - jak obliczyć? Ile lat żyją psy?

Zobacz wideo Sprytnie!

Jamnik- opinie. Chcesz jamnika? Nie kupuj - adoptuj. 

Właściciele psów chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi hodowli psów. Nie inaczej jest w przypadku jamników. Mówi się, że każdy kto miał w życiu jednego jamnika, już zawsze będzie je miał. Jamniki to psy charakterne i urocze, które kocha się całym sercem. Ich upór i pogodne usposobienie sprawiają, że są świetnymi towarzyszami życia. Tym, którzy chcieliby zaopiekować się jamnikiem, polecamy adopcje. W schroniskach i fundacjach jest wiele piesków rasowych i w typie rasy, które znalazly się w trudnej życiowej sytuacji i potrzebują domu. Odwdzięczą się na pewno ogromem miłości. Z całą pewnością unikać należy pseudohodolwi, które w "okazyjnych" cenach próbują sprzedawać zwierzaki bez rodowodów, często rozmnażane i przetrzymywane w fatalnych warunkach, z narażeniem ich życia i zdrowia. Decyzje o adopcji czy zakupie psa podejmuj odpowiedzialnie - pies to przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA