Owczarek podhalański to pies o polskim rodowodzie. Jakie ma wymagania? [charakterystyka, żywienie, pielęgnacja]

Owczarek podhalański to nasza rodzima, polska rasa. Jest to pies pasterski, który od początku służył człowiekowi swoją pomocą. Owczarki broniły stad owiec przed złodziejami i wilkami i tak jest po dziś dzień. Są wiernymi przyjaciółmi górali i nie tylko. Ich piękna, biała sierść, masywna budowa i wyjątkowy charakter powodują, że ludzie zachwycają się owczarkami podhalańskimi, które najlepiej odnajdują się na rozległym terenie pełniąc rolę stróża.

Owczarek podhalański: charakter czworonoga

Owczarki podhalańskie są psami pastersko - stróżującymi. Swoją sławę zawdzięczają wyjątkowej czujności i samodzielności w wykonywaniu zadań przed nimi stawianych. Podhalańczyki są zaliczane do psów obronnych, dlatego też nie wolno ich prowokować. W stosunku do osób, które znają są bardzo łagodne i przyjazne. Obcy ludzie budzą w nich nieufność, a jeśli znajdą się na strzeżonym przez psy terenie, to zostaną potraktowani jako zagrożenie i wywołają zdecydowaną reakcję. Owczarki podhalańskie słyną z tego, że stosunkowo łatwo dają się szkolić do zadań pasterskich. Doskonale odnajdują się na otwartej przestrzeni, zupełnie nie nadają się za to do życia miejskiego, w czterech ścianach. Jeśli jednak posiadamy duży ogród i jesteśmy w stanie zapewnić owczarkowi miejsce i okazję do codziennej aktywności, to sprawdzi się on doskonale jako przyjaciel rodziny. Nie zapominajmy, że rozdrażniony podhalańczyk może być niebezpieczny. Szkolenie owczarka podhalańskiego bywa trudnym zadaniem z uwagi na jego upór.

Pekińczyki to doskonali towarzysze dla osób starszych.Pekińczyk. Idealny pies do mieszkania w bloku?

Karma dla owczarka podhalańskiego

Psy owczarki podhalańskie ze względu na swoje pochodzenie i warunki w jakich egzystowały, nie są zbyt wybredne jeśli chodzi o pokarm. Należy jednak dbać o to, by z dostarczanego mu pokarmu mógł pozyskać niezbędne wartości odżywcze. Podstawę jego diety powinno stanowić mięso. Śmiało można skorzystać z gotowych karm przeznaczonych dla dużych psów. W razie wątpliwości zawsze możemy skontaktować się z weterynarzem, który na pewno podpowie jak stworzyć zbilansowany jadłospis dla naszego pupila. Jako, że owczarek jest psem bardzo aktywnym musi mieć także stały dostęp do świeżej wody.

Zobacz wideo Szukasz kompana do imprezowania? Twój pupil na pewno będzie chętny

Pies owczarek podhalański: pielęgnacja

Mimo tego, że owczarki podhalańskie posiadają obfitą, białą sierść to ich pielęgnacja nie jest kłopotliwa. Wystarczy starannie wyszczotkować psa, aby wyglądał bardzo czysto i efektownie. Sierść owczarków jest dwuwarstwowa co powoduje, że psy nie przemakają, a w sierści nie zatrzymuje się brud.

Ile żyją owczarki podhalańskie?

Owczarki podhalańskie to rasa dość silna i zdrowa. Jednak jak większość psów należących do dużych ras, zdarza się, że zapadają na różne schorzenia, takie jak dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Śmiertelny może być dla nich także skręt żołądka, dlatego należy zwracać uwagę na jakość i obfitość serwowanych owczarkowi posiłków. Większość osobników tej rasy przeżywa około 12 lat. 

Ząbkująca dziewczynka płakała i pokładała się po podłodze. Pies uspokoił ją w kilka minutZąbkująca dziewczynka płakała i pokładała się po podłodze. Pies uspokoił ją w kilka minut

Owczarek podhalański: opinie

Tak jak w przypadku każdego zwierzęcia, również owczarki podhalańskie mają swoje wady i zalety. Do głównych wad zalicza się jego niezależny i uparty charakter - owczarki często nie chcą podporządkowywać się wydawanym im poleceniom, wykonują je tylko z własnego przekonania. Jako psy pasterskie wymagają wiele przestrzeni i zapewnienia im regularnej aktywności. Ponadto sierść owczarków obficie linieje i wymaga czesania. Owczarki posiadają także wiele zalet. Są czujnymi stróżami, doskonale odnajdują się w towarzystwie dzieci. Nie są bardzo szczekliwe, reagują tylko w obliczu prawdziwego zagrożenia. Bardzo przywiązują się do człowieka, są mu wierne i stosunkowo łatwo można je ułożyć.

Ciekawostką jest to, że owczarek podhalański ma swój odpowiednik po słowackiej stronie Tatr. Czuwacz, bo o nim mowa, tak naprawdę wywodzi się z tej samej linii co podhalańczyk, jednak w pewnym momencie zaczął być hodowany w odosobnieniu, co spowodowało podkreślenie jego szczególnych cech.

Zwraca się także uwagę, że biała maść podhalańczyków miała pomagać im w pełnieniu roli stróża owiec - dzięki swojej maści wtapiały się w tłum i mogły odpowiednio reagować na zagrożenia. 

Zobacz też: Jamnik - pies myśliwski, czy kanapowiec? [charakter, karma, opinie]

Więcej o: