Pekińczyk. Idealny pies do mieszkania w bloku? [charakterystyka, pielęgnacja, żywienie]

Pekińczyk ma długą i ciekawą historię. Pierwsze osobniki zostały wyhodowane w Mandżurii. Później znane były tylko w Chinach, gdzie przez długi czas pełniły rolę psów świątynnych. Obecnie psy pekińczyki uznawane są za typowe psy do towarzystwa. Ich specyficzny wygląd sprawia, że wymagają starannej pielęgnacji, by mogły pięknie się prezentować. Ich właściciele nie muszą zapewniać im zbyt wiele ruchu. Jest to rasa, która ze względu na niewielkie rozmiary, idealnie sprawdzi się nawet w niewielkim mieszkaniu.

Pies pekińczyk - wygląd

Pekińczyki to niezwykle przyjazne psy, które posiadają charakterystyczną długą sierść, szeroko rozstawione oczy i spłaszczony pyszczek. W ich wyglądzie bardzo zaznaczają się oczy, które sprawiają wrażenie mądrych i bystrych. Jeśli chodzi o maść, to bywa ona bardzo zróżnicowana. Znajdziemy okazy białe, czarne, rude, a nawet albinosów. Pekińczyki mają wysoko osadzony, puszysty ogon i krótkie masywne łapki. Ich wysokość w kłębie nie przekracza 25 cm, natomiast waga w zależności od płci, waha się od 5 kg w przypadku samców, do 5,5 kg w przypadku suczek.

Pekińczyk: charakter. Sprawdzi się np. jako towarzysz osoby starszej

Pekińczyki to niewielkie pieski o pięknej, bujnej sierści. Zachwycają każdego swoim wyglądem, ale również charakterem. Jak na tak niewielkie stworzonka, są one bardzo odważne i waleczne. Często rwą się do walki, nawet kiedy rywal jest wielokrotnie większy. W kontaktach z człowiekiem, pekińczyki są zrównoważone i przyjazne, ale jednocześnie potrafią zachować niezależność. Pozostają zawsze lojalne wobec swojego właściciela i są gotowe bronić go w obliczu niebezpieczeństwa. Pieski te cenią sobie spokój, dlatego nie są raczej odpowiednie do domów, gdzie znajdują się dzieci. Idealnie sprawdzą się za to jako towarzystwo dla osoby starszej.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy

Karma dla pekińczyka. Pamiętaj o zbilansowanym żywieniu

Pekińczyk jest małym pieskiem. Sprawia to, że nie potrzebuje on dużych ilości jedzenia. Należy więc dbać, aby dostarczane posiłki były zdrowe i zapewniały psu niezbędne składniki odżywcze. Podstawowym pokarmem dla psów, w tym także dla pekińczyków, jest mięso oraz ryby. Jedzenie dla pekińczyków można przyrządzać samemu, ale także skorzystać z gotowych karm mokrych i suchych, przystosowanych do potrzeb niewielkich psów. Koniecznie pies musi posiadać także nieograniczony dostęp do świeżej wody. Pamiętajmy, że psy lubią rutynę, dlatego od początku powinny być karmione o stałej porze i w tym samym miejscu.

Pielęgnacja psa pekińczyka. Dbanie o sierść to warunek konieczny

Pekińczyki ze względu na ich długą, gęstą sierść należy często czesać. Trzeba też uzbroić się w cierpliwość, bo gubią sporo sierści, która będzie zaczepiać się na dywanie i meblach tapicerowanych. Ze względu na budowę anatomiczną pekińczyków, ważne jest także regularne sprawdzanie czystości otworów nosowych. Jeśli są zanieczyszczone, należy oczyścić je delikatnie. Przemywania wymagają także oczy i uszy pekińczyków. Aby pielęgnację można było uznać za całościową, należy również starannie przyciąć pazurki. Warto odwiedzić wraz ze swoim pekińczykiem coraz bardziej popularne salony piękności dla psów, gdzie specjaliści profesjonalnie zajmą się wyglądem naszego pupila.

Ile żyją pekińczyki?

Przeżywalność pekińczyków wynosi przeważnie między 12 a 15 lat. Rasa narażona jest jednak na wiele schorzeń, które mogą skrócić ten czas. Pekińczykom szczególnie zagraża wypadanie gałki ocznej, wodogłowie, kłopoty z oddychaniem, kamienie moczowe, wady serca. Suczki tej rasy mają też czasami problemy z porodem.

Pekińczyk: opinie właścicieli 

Właściciele pekińczyków wskazują na liczne zalety posiadania właśnie takiego psa. Pekińczyki nie wymagają dużo ruchu, dlatego są idealne dla osób, które nie przepadają za długimi spacerami. Ze względu na niewielkie rozmiary doskonale sprawdzą się nawet w niewielkich mieszkaniach w bloku. Są odważne i niezależne, a przy tym szczerze przywiązują się do swojego właściciela. Jak każde zwierzę, pekińczyki posiadają również wady, m.in. wymagają szczegółowej, czasochłonnej pielęgnacji. Zdarza się, że często zapadają na choroby układu oddechowego. Pekińczyki potrafią być też uparte i szczekliwe. Niemniej jednak zyskują sobie coraz większe grono fanów. 

Zobacz też: Bezdomny kundelek przeprowadza dzieci przez ulicę. Wzruszające nagranie z Batumi jest hitem

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.