Bernardyn: dostojny pies o smutnym spojrzeniu [charakter, pielęgnacja, żywienie]

Baernardyn - chyba nie ma osoby, która nie kojarzyłaby jak wygląda ten pies. Piękna sierść, duże smutne oczy, puchaty ogon. Bernardyny zachwycają zarówno dzieci jak i dorosłych. Dowodem na to jest seria filmów Bethoveen, która od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Jej główny bohater - pies rasy bernardyn - przeżywa niesamowite przygody, ale jednocześnie przybliża widzom charakter, jaki posiadają bernardyny. Szczególnie rozczulajace są szczeniaki tej rasy. Piękne puchate kulki są rozkoszą dla oczu ich hodowców.

Pies bernardyn - co to za rasa?

Pochodzenie rasy bernardynów nie jest w 100% pewne. Prawdopodobnie wywodzą się one od mastifów, które przyprowadzili ze sobą do Szwajcarii Rzymianie. Te na skutek krzyżowania z rodzimymi rasami, a także w konsekwencji panowania na terenach szwajcarskich odmiennego klimatu, wytworzyły dwa typy psów, z których jeden dał początek rasie bernardynów. Bernardyny są uznawane za rasę narodową Szwajcarii. Swoją nazwę zawdzięczają klasztorowi zakonników Bernardynów. Wiadomo, że mnisi hodowali je, aby pełniły rolę psów stróżujących i pociągowych. Z czasem objęły one funkcję górskich przewodników, ponieważ doskonale radziły sobie z odnajdywaniem ludzi, nawet podczas śnieżyc. Obecne bernardyny są zbyt masywne i ciężkie, aby kontynuować pracę na górskich szlakach. Są za to doskonałymi towarzyszami dla rodzin z dziećmi.

Pies dołączył do dziewczynki, która próbowała raczkować.Dziecko próbowało raczkować. Nagle dołączył do niego pies. "Zrozumiał zadanie"

Charakter bernardynów. Łagodni i wierni przyjaciele

Bernardyny to psy o łagodnym usposobieniu. Są wiernymi i przyjacielskimi kompanami, nieufnymi wobec obcych. Znane ze swojego spokoju, a także dużej tolerancji w stosunku do innych zwierząt oraz dzieci. Potrzebują bliskości i zainteresowania ze strony człowieka, odpłacają się czułością i dużym przywiązaniem. Są bardzo skore do zabawy. Wyróżniają się wśród innych ras inteligencją i doskonałym węchem. Konsekwentnie wychowane są bardzo posłuszne. 

Zobacz wideo Sierść twojego pupila jest dosłownie wszędzie? Sprawdź, jak skutecznie usunąć ją z ciuchów

Karma dla bernardyna. Pamiętaj o zbilansowanej diecie

Kupując bernardyna musimy liczyć się z tym, ze jest to duży pies, który potrzebuje odpowiedniego żywienia. Na barkach właściciela spoczywa zadanie, by szczenię otrzymywało wszystkie konieczne do prawidłowego rozwoju składniki pokarmowe. Wybór odpowiedniego pożywienia będzie miał decydujący wpływ na prawidłowy wzrost psa. O pomoc w planowaniu diety bernardyna można poprosić hodowcę lub weterynarza. Karma dla bernardyna powinna być zbilansowana i musi zawierać białka, tłuszcze i węglowodany w odpowiednich proporcjach. Ponadto powinna dostarczać psu wystarczającą ilość witamin. Funkcjonuje zasada, że dieta psa powinna składać się w 70% z mięsa, w 20% owoców i warzyw oraz w 10% ze zbóż. O tym, czy karma będzie mokra, sucha czy świeża może zdecydować właściciel, pamiętając, że przygotowywanie porcji dla bernardyna będzie pochłaniać sporo czasu. Jako, że psy te osiągają nawet do 100 kilogramów masy, to i zapotrzebowanie na pokarm mają spore. Ważne jest by nie przekarmiać bernardyna, bo rasa ta ma skłonności do nadwagi. Ograniczyć należy więc smakołyki i przekąski. Pies musi mieć też stały dostęp do świeżej wody. Pamiętajmy aby zapewnić mu też odpowiednią porcję aktywności fizycznej, tak by pies miał szansę na spalenie nadprogramowych kalorii.

Ile żyją bernardyny?

Bernardyny są rasą, której przedstawiciele według założeń mogą dożyć nawet do 11 lat. Są one jednak podatne na choroby, które w znaczący sposób mogą skrócić ten czas. Bernardyny często padają ofiarą skrętu żołądka, który jest dla nich śmiertelny w skutkach. Bywa że cierpią też na dysplazję stawów, problemy z uszami, oczami i ślinotokiem.

PiesPies tygodniami koczował przy kojcu dziecięcym. To, co zrobił z furtką zaskakuje

Bernardyn: opinie właścicieli

Osoby, które zdecydowały się na hodowanie bernardyna często dzielą się swoimi spostrzeżeniami co do zalet i wad posiadania bernardyna. Wśród zalet wskazuje się przyjacielskie i łagodne usposobienie tych psów i to że akceptują dzieci. Bernardyny są też psami, które przywiązują się do ludzi, doskonale pilnują domu i jego mieszkańców. Poza tym są po prostu przepiękne i nie sposób nie pokochać ich od pierwszego wejrzenia.

Posiadanie bernardyna nastręcza jednak również pewnych niedogodności. Bernardyny to duże psy, które rozdrażnione mogą zaatakować i zrobić krzywdę człowiekowi. W porównaniu do innych ras, żyją dość krótko i często zapadają na różne schorzenia. Są to psy, które nie nadają się do trzymania w małych mieszkaniach. Najlepiej odnajdują się w domach z ogrodem. Ponadto ich sierść często sprawia kłopoty - ciężko utrzymać ją w nienagannym stanie.

Zobacz też: Nagrali pierwsze spotkanie dziecka ze szczeniakiem. "Reakcja chłopca chwyta za serce"

Więcej o: