Szynszyle - co trzeba wiedzieć zanim rozpoczniemy hodowlę tych uroczych gryzoni? [cechy, pielęgnacja, opinie]

Często rodzice decydują się na zakup szynszyli swoim dzieciom, aby nauczyć je opieki nad zwierzętami. Szynszyle, choć na pierwszy rzut oka wydają się bezproblemowymi pupilkami, są tak naprawdę bardzo wymagającymi lokatorami. Zanim zdecydujemy się na zakup tych zwierząt, powinniśmy zgłębić nieco ich naturę, aby po zakupie nie okazało się, że nie jesteśmy w stanie zapewnić im należytej opieki.

Szynszyle na pierwszy rzut oka są cudownymi, milutkimi gryzoniami. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary często są wybierane do hodowli w domu. Dzięki swojemu puchatemu futerku i ogonkowi szybko podbijają serca odwiedzających sklep zoologiczny rodziców i dzieci. Ale nie dajmy się zwieść i nie podejmujmy pochopnej decyzji o zakupie tego gryzonia. Dowiedzmy się najpierw więcej o jego zwyczajach i potrzebach. Dopiero uzbrojeni w taką wiedzę zdecydujmy, czy szynszyla będzie odpowiednim zwierzątkiem dla naszej rodziny.

Szynszyle i opieka - jak się nimi zajmować?

Szynszyle to gryzonie, które pochodzą z Ameryki Południowej. Są zwierzętami bardzo ruchliwymi i doskonale się wspinają, dlatego podejmując się opieki nad nimi trzeba mieć na uwadze, że należy zapewnić im wystarczająco miejsca do codziennej aktywności. Szynszyle ponadto są zwierzętami stadnymi, dlatego warto rozważyć zakup co najmniej dwóch sztuk, aby zwierzak nie czuł się osamotniony w swojej klatce. Szynszyle w ciągu dnia raczej są mało aktywne i śpią - za to nocą prowadzą aktywny tryb życia. Są też bardzo towarzyskie względem ludzi. 

Ile żyją szynszyle?

W przypadku szynszyli żyjących wolno, w ich naturalnym środowisku, przeżywalność wynosi około 15 lat. Z kolei osobniki hodowane w domowych warunkach potrafią przeżyć nawet do 18-22 lat.

Co jedzą szynszyle?

Jednym z najważniejszych zadań właściciela szynszyli jest dbanie o jej prawidłowe żywienie. Szynszyla musi otrzymywać posiłki regularne. Do tego musi mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Szynszyle żywią się głównie ziołami, gałązkami drzew oraz suszonymi warzywami i owocami. Można podawać im również gotowe, dostępne w sklepach zoologicznych karmy i kolby. Zabronione jest karmienie ich świeżymi roślinami, które mogą spowodować problemy z układem pokarmowym. W klatce każdej szynszyli powinien znajdować się także paśnik z sianem.

Szynszyle wymagają też regularnej pielęgnacji, która polega na dokładnym szczotkowaniu futra grzebieniem. Należy im również zapewnić suchą kąpiel, przynajmniej 2 razy w tygodniu. Używa się do tego specjalnego piasku, który można kupić w każdym sklepie zoologicznym.

Klatka dla szynszyli

Decydując się na zakup szynszyli musimy liczyć się z pewnymi kosztami. Niezbędny będzie zakup dużej, najlepiej kilkupiętrowej klatki, ponieważ szynszyla musi mieć miejsce do biegania, skakania i wspinaczki. Klatka powinna stać w lekko zacienionym i niezbyt gorącym miejscu, które nie jest narażone na przeciągi. Zwierzę musi mieć stały dostęp do świeżego powietrza. Pamiętajmy, że szynszyle to bardzo zwinne i szybkie stworzenia, dlatego klatka musi być odpowiednio zamknięta, ponieważ w razie uwolnienia się z niej, zwierzątko może nam bezpowrotnie uciec.

szynszyleszynszyle fot. shutterstock/zdjęcie ilustracyjne

Szynszyla - opinie hodowców

Osoby, które miały do czynienia z szynszylami, wymieniają zarówno wiele zalet jak i wad posiadania tego zwierzaka. Postaramy się je pokrótce przedstawić. Do głównych zalet szynszyli należy ich długowieczność, a także towarzyskie usposobienie. Szynszyle dość łatwo poddają się tresurze i bardzo przywiązują się do swojego właściciela. Mają piękną, miłą w dotyku sierść, która nie uczula, dlatego z powodzeniem mogą być hodowane nawet w domu, w którym mieszkają alergicy.

Z kolei za główne wady hodowli szynszyli uznaje się to, że ich klatki zajmują dużo miejsca, a akcesoria potrzebne do ich hodowli są dość kosztowne. Szynszyle posiadają bardzo płochliwe usposobienie i wymagają szczególnych warunków. Źle znoszą hałas i prowadzą nocny tryb życia. Szynszyla wypuszczona z klatki może w poważny sposób uszkodzić meble, kable i inne sprzęty domowe nadgryzając je. Jeżeli w domu są inne zwierzęta, to szynszyle nie będą ich tolerowały, ponieważ mają dość zaborcze usposobienie. Koniecznie trzeba też przestrzegać ich diety, ponieważ nawet małe odstępstwo może prowadzić do poważnej choroby zwierzęcia, a nawet jego śmierci.

Zobacz wideo Rozpieść swojego pupila bez wydawania pieniędzy
Więcej o: