Uzależnienia behawioralne: co to takiego? Kogo dotyczy? Jak wygląda terapia?

Uzależnienia behawioralne to wciąż nie dość zbadana materia. Niektórzy z nas nigdy nawet o nich nie słyszeli. Co to są uzależnienia behawioralne? Najprościej mówiąc jest to uzależnienie od czynności. Jest to stosunkowo nowy obszar w medycynie i psychologii, bo jak dotąd uzależnienia utożsamialiśmy ze szkodliwymi substancjami jak alkohol czy narkotyki, nie biorąc pod uwagę, że czynności również mogą uzależniać i mieć negatywny wpływ na życie człowieka.

Uzależnienia behawioralne: definicja

Uzależnienia behawioralne to rozbudowane i różnorodne objawy związane z częstym wykonywaniem tych samych czynności lub całych grup czynności. Ich powtarzanie wywołuje pozytywne odczucia u osób z uzależnieniem. Odczuwają one wówczas przyjemność, euforię, zaspokojenie. Uzależnienia behawioralne zostały po raz pierwszy zdiagnozowane i opisane w 1945 roku przez psychoanalityka austriackiego Otto Fenichela. We współczesnej medycynie uzależnienia behawioralne zaliczane są do zaburzeń nawyków i popędów.

Uzależnienia behawioralne: rodzaje

Grupa uzależnień behawioralnych stale się poszerza. Wynika to z ciągłego postępu technologicznego, który stwarza nowe pola do powstawania uzależnień. Za najbardziej rozpowszechnione uzależnienia behawioralne uznaje się obecnie:

  • pracoholizm, czyli brak umiejętności zachowania równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem. Jest to jedno z najczęściej występujących uzależnień behawioralnych wśród Polaków; badania wskazują, że lawinowo przybywa osób, które cierpią na pracoholizm. Uzależnienie to jest problemem, który dotyka nie tylko osobę na nie cierpiącą, ale również jej rodzinę, doprowadzając do jej degradacji a często również rozpadu;
  • problemy z odżywianiem stanowią całą grupę uzależnień o charakterze behawioralnym; znajdziemy wśród nich jedzenioholizm, bulimię, a także całkiem świeże zjawisko jakim jest ortoreksja, czyli uzależnienie od zdrowego stylu odżywiania;
  • zakupoholizm to uzależnienie, które przeważnie dotyka kobiety, ale coraz częściej spotykane są przypadki mężczyzn dotkniętych zakupoholizmem. Ten rodzaj uzależnienia przechodzi obecnie transformację, bowiem początkowo dotyczył on osób robiących zakupy w tradycyjny sposób. Obecnie coraz większa ilość zakupoholików uzależniona jest od zakupów w sieci;
  • seksoholizm to patologiczna potrzeba podejmowania zachowań o charakterze seksualnym; do seksoholizmu zalicza się także coraz częściej występujące uzależnienie od pornografii;
  • patologiczne uzależnienie od hazardu;
  • siecioholizm to uzależnienie przybierające wiele form, od uzależnienia od korzystania z portali społecznościowych aż po chorobliwe robienie zakupów za pośrednictwem internetu.
Zobacz wideo Aplikacje, które pomogą oszczędzać na zakupach

Uzależnienia behawioralne. Jak wygląda terapia?

Terapia uzależnień behawioralnych uzależniona jest przede wszystkim od rodzaju uzależnienia. Pierwszym krokiem w terapii jest uświadomienie sobie, że mamy problem, z którym musimy walczyć. W większości przypadków nie jest możliwe samodzielne wyjście z uzależnienia. Z pomocą przychodzą wówczas kompetentni terapeuci, którzy posiadają cały arsenał metod, dzięki którym pomagają swoim pacjentom uświadomić sobie problem i pozbyć się go. W przypadku terapii uzależnień behawioralnych skutecznym sposobem jest również przynależność do grup wsparcia, gdzie spotykają się osoby dotknięte podobnymi problemami. Poczucie wspólnoty i tego, że nie jest się jedyną osobą dotkniętą danym problemem, pozwala na szybsze osiągnięcie celu jakim jest zwalczenie uzależnienia.

Uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży

Szczególnie trudnym tematem są uzależnienia behawioralne u dzieci i młodzieży. Młode osoby są szczególnie podatne na popadanie w różnego typu nałogi. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy sytuacja rodzinna dziecka sprawia, że poszukuje ono sposobu na wypełnienie swojego czasu, uzyskanie akceptacji itp. Brak kontaktu i zainteresowania ze strony rodziców powoduje, że małoletnie osoby coraz częściej popadają w uzależnienie od internetu, gier komputerowych itp. Dziewczęta szczególnie narażone są na zaburzenia związane z odżywianiem. Presja rówieśników popycha je często do chorobliwego odchudzania, które w najgorszych przypadkach prowadzi do anoreksji, a nawet śmierci.

Jedynym sprawdzonym sposobem na uniknięcie uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży jest zapewnienie im wystarczającego kontaktu z rodzicami. Dziecko, które w domu czuje się kochane i akceptowane, które wie, że rodzice są dla niego oparciem w każdej sytuacji i zawsze znajdują dla niego czas, jest mniej podatne na popadnięcie w sferę uzależnień. I nie mamy tu na myśli tylko uzależnień behawioralnych, ale wszystkich uzależnień czyhających na współczesną młodzież.  

Zobacz też: Jak pomóc osobie uzależnionej od internetu? Jak rozpoznać uzależnienie? [definicja, objawy]

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.