Rebusy dla dzieci - kreatywna metoda spędzania czasu wolnego

Rebusy dla dzieci to doskonała metoda na spędzanie wolnego czasu. Ferie, wakacje, dni wolne od zajęć przedszkolnych i szkolnych to czas, który dzieci w większości spędzają w domu. Wolne chwile poświęcają głównie na odpoczynek i zabawę. Jak spędzają wolne dni od szkoły? W przeważającej mierze korzystając z dobrodziejstw technologicznych: komputerów, smartfonów, tabletów itp. Tak wykorzystany czas jednak niekorzystnie wpływa na ich wzrok, postawę, ale równieżna zdolności społeczne. Dzieci coraz więcej czasu spędzają bowiem sam na sam z urządzeniami elektronicznymi, zamiast nawiązywać kontakty rówieśnicze i spędzać czas aktywnie. Rodzice muszą zaangażować się w organizowanie wolnego czasu swoim pociechom - to zaprocentuje w przyszłości. Jak zachęcić dzieci do innych posobów spędzania czasu?

Łamigłówki dla dzieci. Rebusy w sam raz na niepogodę

Rebusy dla dzieci to doskonały pomysł na spędzanie jesienią czasu wolnego w domu. Kiedy za oknem pada deszcz, a dzieci nudzą się, wówczas warto wciągnąć je do wspólnej zabawy. Aby przynosiła ona nie tylko przyjemność, warto wybierać takie zajęcia, które również pozwolą naszym pociechom zdobyć nowe umiejętności, a także przydatną wiedzę. Takim kreatywnym i jednocześnie prostym do zorganizowania zajęciem jest rozwiązywanie łamigłówek. Jeśli mamy głowę pełną pomysłów, śmiało możemy sami wymyślać zagadki dla naszych pociech. W przypadku kiedy nie mamy takich zdolności możemy posłużyć się książeczkami z łamigłówkami i zagadkami dedykowanymi dzieciom w konkretnym wieku. Znajdziemy propozycje skierowane do tych najmłodszych szkrabów, ale także dla dzieci starszych, a nawet dla młodzieży. Wspólne rozwiązywanie łamigłówek dla dzieci przyniesie wiele radości pociechom, ale także rodzicom, którzy zyskają możliwość spędzenia cennego czasu ze swoimi dziećmi. Taka wspólna zabawa pozwala wzmocnić więzi rodzinne i sprawia, że rodzice i dzieci tworzą zgrany team.

Co to jest rebus?

Łamigłówki to nie jedyny sposób na zajęcie i zorganizowanie zabawy dzieciom. Ciekawą zabawą jest także rozwiązywanie rebusów. Co to jest rebus? Jest to rodzaj zagadki, która składa się z rysunków, znaków i napisów ułożonych w konkretny sposób.

Zobacz wideo Kamil Baleja mówi, jak naprawdę wygląda życie rodzica. "Próżność i ego, nic więcej"

Jak rozwiązać rebus?

Aby rozwiązać rebus wystarczy odczytać z przedstawionego układu zaszyfrowane hasło. Rebusy nie są zazwyczaj jednoznaczne. Ukryte w nich treści są zawoalowane i wymagają nieco skupienia, aby odpowiednio ułożyć hasło. Rozwiązywanie rebusów przeważnie wymaga rozległej wiedzy z wielu dziedzin, ale wersje rebusów przeznaczone dla maluchów są skonstruowane w taki sposób, aby odpowiadały możliwościom dzieci, dla których są przeznaczone. 

Proste rebusy dla dzieci. Inspiracji szukaj np. w internecie

Rebusy dla najmłodszych dzieci z powodzeniem mogą tworzyć sami rodzice. Przysporzy to dużo śmiechu i zabawy zarówno maluchom jak i ich opiekunom. Osoby, które chcą profesjonalnie podejść do zabawy, mogą przygotować kolorowe kartony i kredki i wzbogacić rozwiązywanie rebusów koniecznością ich samodzielnego narysowania. Jeśli nie dysponujemy dużą ilością czasu zawsze możemy skorzystać z gotowych propozycji prostych rebusów dla dzieci zawartych w dostępnych w księgarniach i sklepach dla dzieci książeczkach z zagadkami. Można również skorzystać z propozycji rebusów dla dzieci dostępnych w internecie. Sieć jest źródłem doskonałych przykładów rebusów, które w łatwy sposób możemy wydrukować i podsunąć dzieciom do rozwiązywania. Wybierając rebusy dla dzieci, zwracajmy uwagę aby były one dostosowane do wieku dzieci. Jeśli zadamy dziecku zbyt trudną zagadkę, to zapewne szybko się zniechęci i nie będzie chciało podjąć kolejnej próby. Natomiast dostarczając zbyt łatwe zadania dziecku ryzykujemy tym, że prędko znudzi się i będzie szukać bardziej wciągającego zajęcia. Dbajmy więc, aby zajęcia naszych dzieci były rozwijające i pozwalały im uczyć się poprzez aktywną zabawę.

Rebusy matematyczne dla starszych dzieci

Propozycją dla starszych dzieci mogą być rebusy matematyczne. To bardziej skomplikowane rodzaje łamigłówek, do których niezbędna jest podstawowa wiedza matematyczna. Ciekawe rebusy matematyczne mogą nie tylko wypełnić wolny czas naszej pociechy, ale również sprawić, że zainteresuje się ona matematyką. Jeżeli dotąd przedmiot ten był znienawidzony przez twoje dziecko, może właśnie rebusy pozwolą mu nieco przychylniej spojrzeć na matematykę. 

Zobacz też: Nauka czytania - co pomoże dziecku opanować tę sztukę? Zasady, metody, książki

Więcej o: