L4 na dziecko 2020. Ile dni zwolnienia lekarskiego przysługuje rodzicom?

L4 na dziecko to gorący temat, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym. Dzieci chorują, a ich rodzice zastanawiają się, jak zapewnić im opiekę. Zwolnienie lekarskie na dziecko to jedna z możliwości.

L4 na dziecko: komu przysługuje

Zwolnienie na dziecko mogą otrzymać pracujący rodzice - muszą oni posiadać ubezpieczenie chorobowe. To norma, jeśli chodzi o mamę czy tatę, którzy pracują na etacie. Jeśli są oni zatrudnieni na podstawie innej umowy lub prowadzą własną działalność, muszą dobrowolnie opłacać składki.

L4 na dziecko: ile dni w roku

Wymiar zwolnienia zależy od wieku dziecka. Do ukończenia przez dziecko 14 lat, jego rodzice mają prawo do 60 dni na L4 w roku. Zwolnienie lekarskie na dziecko powyżej 14 lat również przysługuje, jednak jego wymiar jest mniejszy - to 14 dni w roku. Warto pamiętać, że wymiar jest taki sam, niezależnie od tego, czy w rodzinie jest jedno czy więcej dzieci.

Opieka nad chorym dzieckiem, ile płatna?

Rodzicowi, który przebywa na L4 na dziecko przysługuje zasiłek opiekuńczy. To 80 proc. podstawy wymiaru zasiłku. Aby otrzymać wniosek musimy wypełnić odpowiedni wniosek. Zazwyczaj jest to druk Z-15A -  (najczęściej prosi nas o to pracodawca, który przekazuje go do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych). Na zwolnieniu z dzieckiem może przebywać tylko jeden rodzic, a ZUS może odmówić odmówić wypłaty zasiłku opiekuńczego, jeśli w gospodarstwie domowym są inne osoby, które mogłyby zaopiekować się chorym dzieckiem. Ta zasada nie dotyczy jednak rodziców dzieci, które mają mniej niż dwa lata.

To, kto, kiedy i na jakich zasadach może otrzymywać zasiłek opiekuńczy, określa ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r.o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Warto pamiętać, że zasiłek przysługuje nie tylko biologicznym dzieciom, ale także tym przysposobionym oraz przyjętym na wychowanie i utrzymanie. Należy także mieć na uwadze, że zasiłek opiekuńczy jest wypłacany jedynie przez określony w ustawie czas.

Na jakie finansowe wsparcie od państwa mogą liczyć rodzice? To m.in. becikowe, zasiłek rodzinny i ulgi podatkowe. Jednak to nie koniec tej listy.

Zobacz wideo

Nie tylko L4 na dziecko

Dziecko choruje, a ty musisz zostać z nim w domu? Zwolnienie lekarskie jest jedną z możliwości, którą możesz wykorzystać. Inne możliwości opieki to wykorzystanie:

Rodzice, jeśli mają taką możliwość, często decydują się także na pracę zdalną. Na czas choroby dziecka zatrudniają opiekunkę, lub proszą bliskich o pomoc. Tu wielkim wsparciem najczęściej bywa babcia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA