O tym nie mówi się kobietom. Znana trenerka: Czy może być coś gorszego niż poród?

Trenerka Edyta Litwiniuk niedawno na swojego Instagrama wstawiła nowy post. Opisała w nim, jaki moment podczas ciąży i po niej był dla niej najtrudniejszy.

Mama trzech córek

Edyta Litwiniuk to trenerka personalna, dietetyczka i szkoleniowiec. Jest mamą trzech córek. Najmłodszą urodziła kilka miesięcy temu, a w swoim wolnym czasie podczas ciąży pokazywała kobietom, jak stać się fit i pomagała w okresie macierzyństwa.

Mama o połogu

Na swojego Instagrama trenerka wstawiła zdjęcie ze swoją najmłodszą córką. Zdjęcie podpisała: "Połóg. Co mnie zaskoczyło?". Postanowiła przybliżyć kobietom, jak wyglądał jej czas po porodzie dziecka. 

Jeśli się zastanawiasz, czy może być coś trudniejszego od porodu, to moim zdaniem połóg!!! Dla mnie osobiście ciężki czas... Gdyby nie wsparcie Wojtka, to nie wiem, jak bym sobie poradziła. Szczególnie po pierwszej córeczce.

Anna Lewandowska pokazała urocze wideo: trenuje razem z Klarą!

Zobacz wideo

Przyznała, że pamięta siebie z tamtego okresu i moment, kiedy jej mąż wrócił do pracy po urlopie. Dodała, że dobrze, że przygotowywał jej śniadanie, bo pewnie przez cały dzień by nic nie zjadła. Opisała, że tylko leżała i karmiła córkę w oczekiwaniu, aż mąż wróci do domu. Wyznała:

Dużo płakałam i na nic nie miałam siły. Z podziwem patrzę w internecie na mamy, które pierwszy raz rodziły i tak wspaniale sobie radzą. Ja tak nie umiałam. Zaskoczyło mnie wszystko!
 

Połóg - trudne chwile

Trenerka przyznała, że po drugim porodzie było lepiej. Wiele rzeczy już wiedziała i była spokojniejsza. Napisała, że sam poród nie był taki zły, ale wykończyło ją to, co działo się potem. Dodała:

Po drugim porodzie musiałam być silna, bo miałam w domu już 15- miesięczną Julcię, która już wszystko rozumiała i obserwowała mamę i moje nastroje. Musiałam przy niej trzymać fason. Poza tym urodziłam na wiosnę i myślę, że dzięki temu moja głowa też inaczej pracowała.

Trzeci poród Edyty wspomina najlepiej. "Życzę każdej z was, byście wszystkie przechodziły przez połóg tak jak ja po trzeciej córeczce"- napisała. Przyznała, że fizjologii nie da się oszukać, ale cała reszta była dużo łatwiejsza. Na koniec wpisu poprosiła swoje fanki, aby opisały, jakie były najtrudniejsze momenty podczas i po ciąży i co je najbardziej zaskoczyło.

Połóg - czym jest?

Połóg to okres od razu po porodzie. Trwa sześć tygodni. W tym czasie w organizmie kobiety zachodzą różne zmiany - ciało wraca do trybu i stanu sprzed ciąży. Niezależnie od tego, czy odbywał się on siłami natury, czy przez cesarskie cięcie, pozostawił po sobie wiele znaków tj.:

  • szwy, które ciągną i pieką,
  • gojące się krocze, które wywołuje problemy z siedzeniem czy poruszaniem się,
  • ból podbrzusza i ciągnięcie podczas kaszlu czy śmiechu,
  • zmęczenie fizyczne i psychiczne,
  • bóle karku i kręgosłupa,
  • obrzęki,
  • nadmierne pocenie się,
  • uczucie "wypadania" macicy,
  • hemoroidy.
Więcej o: