Bia³y szum dla niemowl±t. Pomaga na sen, ale czy jest bezpieczny

Bia³y szum to znany i sprawodzony sposób na p³acz niemowlaka. Bia³y szum pomaga tak¿e na sen. D¼wiêk suszarki, odkurzacza, deszczu czy morza mo¿na odtworzyæ za pomoc± aplikacji albo youtube. Tylko, co zrobiæ ¿eby bia³y szum by³ bezpieczny dla dziecka?

Biały szum - co to jest?

Biały szum to jeden z rodzajów szumu akustycznego o równomiernej intensywności. Białym szumem nazywamy np. odgłosy deszczu, lasu, hałas z ulicy, a także dźwięki sprzętów domowych - suszarki i odkurzacza. Przydatny jest przede wszystkim na sen dzieci - podczas trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Wytwarzanie stałego dźwięku otoczenia może pomóc maskować aktywność w środku i na zewnątrz domu. Pozwala na spanie bez przeszkód noworodkom, a także dorosłym.

Biały szum dla niemowląt

Zjawisko to pomaga uspokoić małe dzieci, bo przypomina środowisko panujące w brzuchu mamy - szum wód płodowych, który nieustannie towarzyszył podczas życia prenatalnego. Na rynku dostępne są maskotki imitujące szum wód płodowych i bicie serca mamy. Często młode mamy szukają w wyszukiwarce hasła: biały szum szumiś. Chodzi o popularne maskotki, które emitują biały szum, są to m.in. Misie Szumisie czy pluszaki marki Whisbear.

Biały szum aplikacja

Oprócz kupowania szumiących pluszaków, można ściągnąć aplikację na telefony komórkowe z odgłosami białego szumu lub puścić dziecku jeden z filmów z odgłosami np. suszarki, które zamieszczają w sieci użytkownicy serwisu youtube. Znajdziesz takie filmy po wpisaniu w okienko wyszukiwania: biały szum 3h, biały szum youtube deszcz, biały szum morza, czysty biały szum.

Z badań przeprowadzonych przez zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie wynika, że biały szum obniża tętno krwi u dzieci, przez co uspokaja oraz trzykrotnie skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Są też głosy, że biały szum pomaga dziecku płaczącemu z powodu kolki, a jego skuteczność jest porównywana do spowijania. Jak czytamy w portalu Healthline.com:

Przełomowe były badania nad białym szumem z 1990 roku, opublikowane w "Archives of Disease in Childhood". 40 noworodków zostało przebadanych i u 80 procentów z nich biały szum pomógł zasnąć w 5 minut po jego włączeniu. 

Biały szum - jak zapewnić dziecku idealny sen?

Ważne jest przede wszystkim, aby co najmniej 30 minut przed snem stworzyć dziecku spokojną, kojącą atmosferę. Zorganizować kąpiel noworodka, zadbać o to, żeby dziecko nie było narażone na zimno, np. przykrywając mokre ciało pieluszką tetrową. Po kąpieli zrobić masaż kosmetykiem nawilżającym. Te czynności można wykonywać przy przygaszonych światłach i zgaszonym telewizorze. Może cicho grać spokojna muzyka czy kołysanki już podczas kąpieli, aby zasygnalizować czas odpoczynku. Po takiej wieczornej rutynie, kiedy dziecko zasypia możemy włączyć biały szum. 

Biały szum - czy jest bezpieczny dla dzieci?

Mamy często zastanawiają się, czy biały szum nie jest za głośny dla dziecka, a przez to niebezpieczny. Obawy są słuszne. Rodzice włączają aplikacje czy szumisie za głośno i przystawiają odbiornik za blisko dziecka. A jeśli niemowlę jest narażone na słuchanie jakiegokolwiek dźwięku przez godzinę lub dłużej, jego natężenie nie może przekraczać 50 dB. Badane przez naukowców urządzenia, postawione w odległości metra od łóżeczka, wykazywały dźwięki głośniejsze niż 50 dB. Większość dochodziła do 92 dB. Dlatego pamiętaj o tym, żeby urządzenie stawiać w bezpiecznej odległości od dziecka i ustawiać cicho dźwięk. Kiedy dziecko zaśnie urządzenie wyłączaj. 

Biały szum - co go wytwarza?

Najlepszą metodą jest indywidualne eksperymentowanie, aby znaleźć biały szum, który najlepiej działa. Bardzo często są to różne domowe sprzęty np.

  • klimatyzator
  • wentylator
  • oczyszczacz powietrza
  • wiatrak
  • suszarka

Popularne są również nagrania szumu klimatyzatora, pralki, nawilżacza powietrza, pracującego akwarium, wiatraka, wentylatora, odkurzacza, silnika samochodu, lecącego samolotu, wodospadu, deszczu, burzy piaskowej, a nawet szum radia. To wszystko znajdziesz po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: biały szum aplikacja. 

Biały szum - wpływ hałasu na sen

Podczas snu mózg resetuje się i przetwarza dźwięki na podstawowym poziomie. Hałas inny niż biały szum, stale zmieniający ton i głośność z np. z radia czy telewizora zaburza sen - wywołuje stres, zmianę rytmu serca i ciśnienia krwi. Oczywiście jest to indywidualne - to, czy dźwięki zakłócają sen, zależy od czynników - takich, jak etapy snu, w którym się znajdujesz, pora nocy, a nawet odczucia dotyczące samych dźwięków.

Zobacz wideo
Wiêcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.