Biały szum dla niemowląt. Pomaga na sen, ale czy jest bezpieczny

Biały szum to znany i sprawodzony sposób na płacz niemowlaka. Biały szum pomaga także na sen. Dźwięk suszarki, odkurzacza, deszczu czy morza można odtworzyć za pomocą aplikacji albo youtube. Tylko, co zrobić żeby biały szum był bezpieczny dla dziecka?

Biały szum - co to jest?

Biały szum to jeden z rodzajów szumu akustycznego o równomiernej intensywności. Białym szumem nazywamy np. odgłosy deszczu, lasu, hałas z ulicy, a także dźwięki sprzętów domowych - suszarki i odkurzacza. Przydatny jest przede wszystkim na sen dzieci - podczas trudności z zasypianiem lub utrzymaniem snu. Wytwarzanie stałego dźwięku otoczenia może pomóc maskować aktywność w środku i na zewnątrz domu. Pozwala na spanie bez przeszkód noworodkom, a także dorosłym.

Biały szum dla niemowląt

Zjawisko to pomaga uspokoić małe dzieci, bo przypomina środowisko panujące w brzuchu mamy - szum wód płodowych, który nieustannie towarzyszył podczas życia prenatalnego. Na rynku dostępne są maskotki imitujące szum wód płodowych i bicie serca mamy. Często młode mamy szukają w wyszukiwarce hasła: biały szum szumiś. Chodzi o popularne maskotki, które emitują biały szum, są to m.in. Misie Szumisie czy pluszaki marki Whisbear.

Biały szum aplikacja

Oprócz kupowania szumiących pluszaków, można ściągnąć aplikację na telefony komórkowe z odgłosami białego szumu lub puścić dziecku jeden z filmów z odgłosami np. suszarki, które zamieszczają w sieci użytkownicy serwisu youtube. Znajdziesz takie filmy po wpisaniu w okienko wyszukiwania: biały szum 3h, biały szum youtube deszcz, biały szum morza, czysty biały szum.

Z badań przeprowadzonych przez zespół Instytutu Położnictwa i Ginekologii przy Queen Charlotte's Hospital w Londynie wynika, że biały szum obniża tętno krwi u dzieci, przez co uspokaja oraz trzykrotnie skraca czas potrzebny do zaśnięcia. Są też głosy, że biały szum pomaga dziecku płaczącemu z powodu kolki, a jego skuteczność jest porównywana do spowijania. Jak czytamy w portalu Healthline.com:

Przełomowe były badania nad białym szumem z 1990 roku, opublikowane w "Archives of Disease in Childhood". 40 noworodków zostało przebadanych i u 80 procentów z nich biały szum pomógł zasnąć w 5 minut po jego włączeniu. 

Biały szum - jak zapewnić dziecku idealny sen?

Ważne jest przede wszystkim, aby co najmniej 30 minut przed snem stworzyć dziecku spokojną, kojącą atmosferę. Zorganizować kąpiel noworodka, zadbać o to, żeby dziecko nie było narażone na zimno, np. przykrywając mokre ciało pieluszką tetrową. Po kąpieli zrobić masaż kosmetykiem nawilżającym. Te czynności można wykonywać przy przygaszonych światłach i zgaszonym telewizorze. Może cicho grać spokojna muzyka czy kołysanki już podczas kąpieli, aby zasygnalizować czas odpoczynku. Po takiej wieczornej rutynie, kiedy dziecko zasypia możemy włączyć biały szum. 

Biały szum - czy jest bezpieczny dla dzieci?

Mamy często zastanawiają się, czy biały szum nie jest za głośny dla dziecka, a przez to niebezpieczny. Obawy są słuszne. Rodzice włączają aplikacje czy szumisie za głośno i przystawiają odbiornik za blisko dziecka. A jeśli niemowlę jest narażone na słuchanie jakiegokolwiek dźwięku przez godzinę lub dłużej, jego natężenie nie może przekraczać 50 dB. Badane przez naukowców urządzenia, postawione w odległości metra od łóżeczka, wykazywały dźwięki głośniejsze niż 50 dB. Większość dochodziła do 92 dB. Dlatego pamiętaj o tym, żeby urządzenie stawiać w bezpiecznej odległości od dziecka i ustawiać cicho dźwięk. Kiedy dziecko zaśnie urządzenie wyłączaj. 

Biały szum - co go wytwarza?

Najlepszą metodą jest indywidualne eksperymentowanie, aby znaleźć biały szum, który najlepiej działa. Bardzo często są to różne domowe sprzęty np.

  • klimatyzator
  • wentylator
  • oczyszczacz powietrza
  • wiatrak
  • suszarka

Popularne są również nagrania szumu klimatyzatora, pralki, nawilżacza powietrza, pracującego akwarium, wiatraka, wentylatora, odkurzacza, silnika samochodu, lecącego samolotu, wodospadu, deszczu, burzy piaskowej, a nawet szum radia. To wszystko znajdziesz po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: biały szum aplikacja. 

Biały szum - wpływ hałasu na sen

Podczas snu mózg resetuje się i przetwarza dźwięki na podstawowym poziomie. Hałas inny niż biały szum, stale zmieniający ton i głośność z np. z radia czy telewizora zaburza sen - wywołuje stres, zmianę rytmu serca i ciśnienia krwi. Oczywiście jest to indywidualne - to, czy dźwięki zakłócają sen, zależy od czynników - takich, jak etapy snu, w którym się znajdujesz, pora nocy, a nawet odczucia dotyczące samych dźwięków.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA