Gdzie najlepiej wychowywać dzieci? Opublikowano nowy ranking. Polska daleko

Poznaliśmy zestawienie najlepszych krajów do wychowywania dzieci. W rankingu wielkiego zaskoczenia nie ma, najwyższe miejsca zajmują te, w których rodzice otoczeni są największą opieką państwa.

Ranking krajów najlepszych do wychowywania dzieci został przygotowany przez US News & World Report. Opiera się na przeprowadzonych ankietach, w których oceniano osiem aspektów: dbanie o prawa człowieka, bycie przyjaznym rodzinie, równość płci, poczucie szczęścia, równość dochodów, bezpieczeństwo, dobrze rozwinięta edukacja publiczna oraz dobrze rozwinięty system opieki zdrowotnej.

Najlepsze kraje do wychowywania dzieci 2020. Polska daleko

Podium należy do krajów nordyckich. Znalazły się tam: Dania, Szwecja i Norwegia. Jak napisano w uzasadnieniu na oficjalnej stronie Unii Europejskiej, duński system urlopów rodzicielskich nazwano jednym z najbardziej hojnych i elastycznych w UE. Rodzice otrzymują tam 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego. Dodatkowo matki mają prawo do czterech tygodni urlopu, który mogą wykorzystać przed oczekiwanym terminem porodu.

Z kolei w Szwecji rodzice mają w przybliżeniu 16 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego (to co najmniej 480 dni), z czego 90 dni jest zarezerwowanych dla każdego rodzica. Są one przeznaczone wyłącznie dla niego, nie mogą być przeniesione na drugiego rodzica. Również w Norwegii rodzice mogą liczyć na wiele, jeśli chodzi o urlopy rodzicielskie. Matki mogą skorzystać z 46 tygodni w stu procentach płatnych lub z 56 tygodni, za które otrzymają 80 proc. wynagrodzenia. Ojcowie mogą być na urlopie do 10 tygodni, w zależności od wynagrodzenia ich żon.

Jak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia?

  1. Dania
  2. Szwecja
  3. Norwegia
  4. Kanada
  5. Holandia
  6. Finlandia
  7. Szwajcaria
  8. Nowa Zelandia
  9. Australia
  10. Austria

Na kolejnych miejscach znalazły się: Wielka Brytania, Luksemburg, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Stany Zjednoczone i Japonia. Polska uplasowała się na dwudziestym miejscu. Za nami m.in. Grecja, Singapur, Czechy, Chorwacja i Brazylia.

Przypomnijmy, że w Polsce urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka to 20 tygodni, a urlop rodzicielski - do 32 tygodni. Z ich części może skorzystać również ojciec dziecka. Ma również prawo do dwóch tygodniu urlopu ojcowskiego.

Urlopy dla rodziców w Polsce. Zobaczcie, z czego możemy skorzystać:

Zobacz wideo

W porównaniu z ubiegłym rokiem, czołówka niewiele się zmieniła. W 2019 roku Szwecja zajmowała pierwsze miejsce, a Dania - drugie. Norwegia znalazła się na tym samym miejscu. Polska "przeskoczyła" dwa miejsca wyżej, w ubiegłym roku uplasowała się na 22. pozycji.

Więcej o: