Gdzie najlepiej wychowywać dzieci? Opublikowano nowy ranking. Polska daleko
Ranking krajów najlepszych do wychowywania dzieci został przygotowany przez US News & World Report. Opiera się na przeprowadzonych ankietach, w których oceniano osiem aspektów: dbanie o prawa człowieka, bycie przyjaznym rodzinie, równość płci, poczucie szczęścia, równość dochodów, bezpieczeństwo, dobrze rozwinięta edukacja publiczna oraz dobrze rozwinięty system opieki zdrowotnej.
Najlepsze kraje do wychowywania dzieci 2020. Polska daleko
Podium należy do krajów nordyckich. Znalazły się tam: Dania, Szwecja i Norwegia. Jak napisano w uzasadnieniu na oficjalnej stronie Unii Europejskiej, duński system urlopów rodzicielskich nazwano jednym z najbardziej hojnych i elastycznych w UE. Rodzice otrzymują tam 52 tygodnie płatnego urlopu rodzicielskiego. Dodatkowo matki mają prawo do czterech tygodni urlopu, który mogą wykorzystać przed oczekiwanym terminem porodu.
Z kolei w Szwecji rodzice mają w przybliżeniu 16 tygodni płatnego urlopu rodzicielskiego (to co najmniej 480 dni), z czego 90 dni jest zarezerwowanych dla każdego rodzica. Są one przeznaczone wyłącznie dla niego, nie mogą być przeniesione na drugiego rodzica. Również w Norwegii rodzice mogą liczyć na wiele, jeśli chodzi o urlopy rodzicielskie. Matki mogą skorzystać z 46 tygodni w stu procentach płatnych lub z 56 tygodni, za które otrzymają 80 proc. wynagrodzenia. Ojcowie mogą być na urlopie do 10 tygodni, w zależności od wynagrodzenia ich żon.
Jak wygląda pierwsza dziesiątka zestawienia?
- Dania
- Szwecja
- Norwegia
- Kanada
- Holandia
- Finlandia
- Szwajcaria
- Nowa Zelandia
- Australia
- Austria
Na kolejnych miejscach znalazły się: Wielka Brytania, Luksemburg, Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy, Portugalia, Stany Zjednoczone i Japonia. Polska uplasowała się na dwudziestym miejscu. Za nami m.in. Grecja, Singapur, Czechy, Chorwacja i Brazylia.
Przypomnijmy, że w Polsce urlop macierzyński przy urodzeniu jednego dziecka to 20 tygodni, a urlop rodzicielski - do 32 tygodni. Z ich części może skorzystać również ojciec dziecka. Ma również prawo do dwóch tygodniu urlopu ojcowskiego.
Urlopy dla rodziców w Polsce. Zobaczcie, z czego możemy skorzystać:
W porównaniu z ubiegłym rokiem, czołówka niewiele się zmieniła. W 2019 roku Szwecja zajmowała pierwsze miejsce, a Dania - drugie. Norwegia znalazła się na tym samym miejscu. Polska "przeskoczyła" dwa miejsca wyżej, w ubiegłym roku uplasowała się na 22. pozycji.
-
Nauka w klasach 1-3 wraca do trybu zdalnego. Niedzielski: "mały kroczek w tył"
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Agata Młynarska świętuje urodziny syna. Nie widzieli się ponad rok. "Wiem, że jest szczęśliwy ze swoją fantastyczną żoną"
-
Powrót dzieci do szkół pod koniec marca bądź w kwietniu. Adam Niedzielski: "Sytuacja potoczyła się w innym kierunku"
-
Rok temu urodziło się dziecko ze wściekłym wyrazem twarzy. "Nie dajcie się zwieść fotografii, dziewczynka jest słodka"
- Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
- Nowe obostrzenia w Polsce. Konferencja ministra zdrowia. "Trzecia fala się rozpędza"
- "Lalka" Bolesława Prusa - streszczenie lektur, plan wydarzeń, problematyka. Pewniak maturalny
- Zmiany w procesach z udziałem dzieci. Koniec "biało-czarnych kartek"
- Kiedy jest dzień kobiet? Pomysły na wyjątkowe prezenty dla pań