Nauczycielka dostała wzruszający list od uczennicy. "Nie mogłam doczytać do końca, bo łzy szczęścia cisnęły się same". Plan daltoński działa

Nauczycielka z Polski udostępniła zdjęcie listu napisanego anonimowo przez uczennicę. Słowa dziewczynki wzruszyły kadrę pedagogiczną. "Po takiej ocenie opisowej rosną nam skrzydła".

Nauczycielka dostała list od uczennicy

Nauczycielka Wiola Adamska wstawiła na swojego Facebooka post ze zdjęciem listu od uczennicy, który ta wysłała pocztą klasową.

Tak w nagrodę przed feriami - ocena opisowa z mojej poczty klasowej - list motywujący do dalszej pracy

- skomentowała Adamska. Dziewczynka w liście napisała:

Dla całej klasy i pani. Kiedy przyszłam tu do klasy, wiedziałam, że znajdę przyjaciół i poznałam: Marynę, Emilię, Julkę, Olafa i wielu innych uczniów. Nauczyłam się, że nauka to zabawa, a wtedy nawet pisanie, czytanie dodawanie i mnożenie stało się fajne.

Dodała, że poznała też "panią Wiolę i panią Dominikę, a niedawno też panią Mirellę" i chciałaby zostać tu całe życie. Uczennica podpisała się jako "osoba z klasy".

Szkoła, która nie tylko uczy

Znajome nauczycielki skomentowały list. Gratulowały jej tak dobrego kontaktu z uczniami.

I po takiej ocenie opisowej rosną nam skrzydła.
Gratulacje, bardzo miłe i ciepłe słowa, bo prosto z serca od kochanego serduszka

- brzmiały niektóre komentarze. Pani Wiola również odniosła się do sytuacji.

Nie mogłam doczytać do końca, bo łzy szczęścia cisnęły się same.

Nauczycielka zdradziła swój plan na naukę

W rozmowie z serwisem MamaDu pani Wiola Adamska zdradziła, jaki ma plan na edukację podopiecznych. "Pracuję w planie daltońskim od trzech lat. Mam za sobą rodziców moich dzieci, którzy tak jak ja, widzą postępy. Pocztę klasową wprowadziłam od niedawna i listy, jakie się tam pojawiają, to miód na moje serce. Nie potrzebuję żadnych pieniędzy motywacyjnych, prezentów, a właśnie takich kwiatków. Dzieci się tak pięknie rozwijają, że przechodzi to moje oczekiwania" - przyznała nauczycielka.

Czym jest plan daltoński?

System stworzyła amerykańska nauczycielka Helena Parkhurst. Przedstawiła swą koncepcję w książce pt. "Wykształcenie wg planu daltońskiego". Helena chciała, aby wykluczyć nauczanie masowe w klasach i zastąpić je samodzielnym uczeniem się dzieci w szkole. Uważała, że dzieci powinny uczyć się we własnym, indywidualnym tempie. Plan daltoński pozwala na dostosowanie tempa nauki do możliwości ucznia. Opiera się na trzech głównych zasadach, którymi są:

  • nauka wolności,
  • nauka samodzielności,
  • nauka współpracy.
Więcej o: