Endometrioza to podstępna choroba. Pięć objawów, które mogą o niej świadczyć

Endometrioza to problem wielu kobiet. Zbagatelizowanie objawów i brak leczenia tego schorzenia może źle się skończyć. Co powinno nas zaniepokoić?

Endometrioza to nietypowa choroba, które dotyka coraz więcej kobiet w różnym wieku. W czasie jej przebiegu endometrium macicy zaczyna "przemieszczać się" i docierać do innych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej. W czasie menstruacji błona śluzowa macicy dociera do jajowodów i stamtąd do jamy otrzewnej, pęcherza moczowego, jelit i innych narządów. W momencie, gdy znajdzie się w jamie brzusznej, zaczyna się rozrastać i powodować liczne dolegliwości. Co powinno skłonić nas do wizyty u lekarza?

1. Nawracające bóle brzucha i jego okolic

Ból brzucha, pojawiający się bez wyraźnej przyczyny, często jest objawem endometriozy. Może pojawiać się w różnych miejscach - w podbrzuszu, pachwinie lub okolicach sromu, jajnikach. Może nawet promieniować do odbytu. Wszystko zależy od tego, gdzie zagnieździły się komórki endometrium (błony śluzowej). Nasilenie bólu może być różne w zależności od stopnia zaawansowania choroby. 

2. Obfite i bolesne miesiączki

Jednym z objawów endometriozy może być obfite i bolesne miesiączkowanie. To właśnie u kobiet które mają obfite krwawienia, najczęściej dochodzi do przedostawania się komórek błony śluzowej macicy do innych narządów wewnętrznych. 

3. Krwiste upławy oraz plamienia i krwawienia pomiędzy miesiączkami

Upławy z krwią, plamienia oraz krwawienia między miesiączkami mogą świadczyć o endometriozie, a także o innych poważnych schorzeniach, dlatego koniecznie należy zgłosić je lekarzowi. 

4. Ból podczas seksu albo oddawania moczu

Endometrioza może powodować ból podczas penetracji. Niektóre kobiety doświadczają go podczas stosunku, a niektóre dopiero po seksie. Niepokój w takiej sytuacji powinien wzbudzać ból, który jest ostry lub wydaje się przeszywający, ból który odczuwany jest głęboko w jamie brzusznej oraz ból, który zwiększa swoją intensywność. Endometrioza może powodować również ból podczas oddawania moczu i stolca.

5. Nawracające zaparcia oraz biegunki i wzdęcia

Dolegliwości te mogą pojawiać się jedynie w określonej fazie cyklu np. w czasie jajeczkowania. Objawem endometriozy mogą być także problemy z zajściem w ciążę, bo rozprzestrzeniająca się śluzówka macicy powoduje zrosty w jajnikach oraz utrudnia zagnieżdżenie się komórki jajowej w jamie macicy.

6 najczęstszych przyczyn braku miesiączki

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.