Marta Żmuda Trzebiatowska je mięso, ale niechętnie. Ekspert wyjaśnia, czy w ciąży można z niego zrezygnować

Marta Żmuda Trzebiatowska jest w ciąży. Zdradziła, że ogranicza mięso w diecie. Dietetyk Magdalena Makarowska wyjaśniła, czy w ciąży można unikać mięsa.

Marta Żmuda Trzebiatowska zostanie po raz kolejny mamą. Aktorka jest w związku z Kamilem Kulą, z którym ma dwuletniego syna. Zdradziła, jak wygląda jej dieta. 

Marta Żmuda Trzebiatowska mogłaby nie jeść mięsa

Żmuda Trzebiatowska powiedziała, że "ma bzika" na punkcie zwierząt i stara się ograniczać spożywanie mięsa, co jednak nie jest proste w jej przypadku:

Jem mięso, ale bardzo niechętnie. Gdyby nie to, że w moim domu wszyscy tego mięsa potrzebują, to ja bym mogła z niego zrezygnować, gdyby to był tylko mój wybór. Moje mięsne wybory są jednak takie, że właściwie szkody zwierzętom i środowisku nie czynię.

Zapytaliśmy dietetyk Magdalenę Makarowską, czy dieta wegetariańska nie szkodzi kobiecie w ciąży. Powiedziała nam również, czy ograniczanie mięsa może negatywnie wpłynąć na płodność. Według ekspertki nieprawidłowa kompozycja każdego rodzaju diety: tradycyjnej, wegetariańskiej czy wegańskiej niesie ze sobą ryzyko niedoborów, co jest szczególnie istotne szczególnie u kobiet starających się o dziecko lub będących w ciąży.

"Prawidłowo skomponowana dieta bezmięsna nie jest szkodliwa"

Dodatkowo w tym okresie, kiedy organizm ma zwiększone wymagania, to ryzyko wzrasta. Wskutek nieprawidłowego zbilansowania każdego rodzaju z diet może dojść do niedoboru żelaza, cynku, selenu, witaminy B12 czy wit D oraz jodu i kwasów omega- 3 , które mają bardzo duże znaczenie dla prawidłowej płodności oraz prawidłowego rozwoju płodu

- powiedziała Makarowska. Dodała jednak, że prawidłowo skomponowana dieta bezmięsna nie jest szkodliwa ani nie zagraża zdrowej kobiecie w żaden sposób, o czym informuje nas Amerykańskie Stowarzyszenie Dietetyczne:

Odpowiednio zaplanowane diety wegetariańskie, w tym diety ściśle wegetariańskie (wegańskie), są zdrowe, spełniają zapotrzebowanie żywieniowe i mogą zapewniać korzyści zdrowotne przy zapobieganiu i leczeniu niektórych chorób.

Według dietetyczki dobrze zaplanowane diety wegetariańskie są odpowiednie dla osób na wszystkich etapach życia, włącznie z okresem ciąży i laktacji, niemowlęctwa, dzieciństwa, dojrzewania, oraz dla sportowców.

Czego nie można jeść w ciąży?

Zobacz wideo
Więcej o: