Studniówka 2020: kiedy, zwyczaje, przesądy. O czym pamiętać, szykując się na bal maturalny?

Studniówka 2020 już niebawem. Bal maturalny odbywa się na sto dni przed egzaminem dojrzałości. Co warto wiedzieć o tym wydarzeniu?

Studniówka 2020: kiedy

Umownie, studniówki odbywają się na sto dni przed maturą. W praktyce bale maturalne odbywają się w styczniu i na początku lutego. Niektóre szkoły studniówki mają już za sobą, inni uczniowie dopiero na nie czekają. Gdzie zorganizować studniówkę? Wiele zależy od tradycji (i warunków lokalowych) danej placówki. Są szkoły, które bal maturalny organizują na terenie szkoły - w sali gimnastycznej. Inne wynajmują na ten czas sale weselne, studniówki odbywają się też w hotelach, zajazdach itp. To, ile kosztuje studniówka, zależy głównie od tego, gdzie ona będzie. Wiadomo, że organizacja na terenie szkoły jest tańsza niż poza nią. Na studniówce można pojawić się z osobą towarzyszącą, jednak za jej obecność należy dodatkowo zapłacić (jeśli takie są ustalenia). Dodatkowe koszty to strój czy fryzjer i kosmetyczka.

Studniówka 2020: zwyczaje i przesądy

Z balem maturalnym związanych jest wiele zwyczajów. Pierwszy, który zazwyczaj przychodzi na myśl, to uroczysty polonez na początku studniówki. Często uczniowie tańczą go razem z nauczycielami, to wyjątkowe wydarzenie, które obserwowane jest przez rodziców. Dopiero po nim przychodzi czas na inne tańce. Częstym zwyczajem są także różnego rodzaju programy rozrywkowe przygotowywane przez klasy maturalne. Ich forma jest dowolna, mogą to być skecze przedstawiające różne sceny z lekcji, układy tworzone do znanych piosenek czy przedstawienia przygotowywane przez klasy językowe. A jakie są popularne przesądy studniówkowe?

  • czerwona podwiązka - koniecznie założona na lewe udo, noszona przez całą studniówkę. Ma ona zapewnić powodzenie na egzaminach, często jest po prostu doskonałą pamiątką. Chyba nie ma maturzystki, która nie zrobiłaby z koleżankami zdjęcia, na którym widać podwiązki,
  • czerwone majtki - one również mają zapewnić dobre wyniki na maturze. Warunek? Trzeba założyć majtki, które miało się na studniówce również na egzaminy,
  • zakaz ścinania włosów - przygotowania do studniówki to ostatnia okazja, aby podciąć włosy. Do zakończenia matur nie należy już tego robić. Dlaczego? Bo wraz ze ściętymi włosami, zniknie cała wiedza, którą przyswoiliśmy. Wzorem jest tu biblijny Samson, który mówił, że aby pozbawić go siły, należy ściąć mu włosy.

O czym jeszcze warto pamiętać? Maturzystki powinny uważać na rajstopy czy pończochy - "oczko" może zwiastować niepowodzenie na maturze. Z kolei maturzyści powinni mieć na sobie nowy garnitur i krawat, które później założą na egzaminy. Ważne, aby nie zdejmować ich w czasie studniówki. Czego nie powinno się robić na balu maturalnym? Zdejmować butów. Zanim zatańczysz kankana czy zorbę bez nich, pomyśl, że o tego może zależeć powodzenie na maturze.

Jakie znacie przesądy i zwyczaje związane ze studniówką? Traktujecie je poważnie, czy raczej jako coś, co jest po prostu elementem związanym z balem maturalnym?

Naturalny makijaż na wielkie wyjście. Doskonale sprawdzi się na studniówce, jak go zrobić?

Zobacz wideo
Więcej o: