Lalki reborn - jak wyglądają, czym się wyróżniają i do czego służą?

Lalki reborn miały przypominać zabawki, jednak są tak podobne do żywych dzieci, że pełnią o wiele więcej funkcji. Te niemal idealne atrapy prawdziwych dzieci mają prawdziwe włosy, szklane oczy i skórę wykonaną w taki sposób, by w dotyku przypominała ludzką. Ile kosztuje taka lalka i gdzie można ją kupić?

Lalki reborn - co to jest? Na czym polega jej fenomen?

Lalki wyglądające jak prawdziwe dzieci - tak jednym zdaniem można opisać lalki reborn. Z wyglądu są niemal doskonałym odzwierciedleniem niemowlaków (a nawet wcześniaków) - i nie chodzi tylko o ich wykonanie, ale również o materiały, z których są zrobione. Dobór materiałów i odpowiedniej techniki pozwala stworzyć lalkę, która wygląda jak… prawdziwe dziecko.

Idealne dziecięce atrapy posiadają włosy, rzęsy, paznokcie, zmarszczki, wałki tłuszczu, a na ich skórze można dostrzec drobne przebarwienia i żyłki. Mają nawet oczy ze szkła, które bardzo przypominają prawdziwe. Lalki wykonywane są ręcznie, w dotyku przypominają delikatną skórkę noworodka. Również pod względem wielkości i ciężaru nie odbiegają zanadto od żywego bobasa. A dodatkowo mogą oddychać i płakać.

Lalka reborn - z czego jest wykonana?

Najlepiej wykonana lalka to taka, najbardziej przypomina żywą istotę. Dlatego producenci przykładają szczególną uwagę do doboru materiałów. Włosy robi się z moheru imitującego włoski niemowlęcia, a niekiedy z prawdziwych ludzkich włosów. Do stworzenia części ciała, takich jak kończyny oraz głowa, używa się wielowarstwowego, wybarwionego winylu. Z winylu wykonuje się także tułów lalki, choć niektórzy szyją go z materiału, a następnie wypełniają specjalnym granulatem. Oczy często wykonywane są ze szkła.

Wygląd to nie koniec przygotowywania lalki. Niektóre modele mają różne mechanizmy, które sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej podobna do prawdziwego bobasa. Mechanizmy sprawią, że lalka będzie płakała, oddychała, otwierała i zamykała oczy, czy trzymała w buzi smoczek. Może mieć także zamontowane bijące serce, które usłyszymy po przyłożeniu ucha do klatki piersiowej lalki. Te wszystkie nadprogramowe gadżety wpływają oczywiście na koszt zabawki - im jest ich więcej, tym będzie ona droższa.

Cena, czyli ile trzeba zapłacić za lalkę reborn

Wykonanie lalki przypominającej żywą istotę jest bardzo czasochłonne, wymaga niezwykle precyzyjnych ruchów, misternej pracy, a często również sprowadzania rozmaitych części z wielu źródeł. Lalka reborn jest unikalna, wyjątkowa i nie jest tworzona na masową skalę. Kupując dobrze wykonaną lalkę należy liczyć się z całkiem sporym wydatkiem – koszt „prawdziwego bobasa” mieści się w przedziale od 400 do nawet kilku tysięcy złotych, w zależności od wykonania i dodatkowych mechanizmów.

Kilka wskazówek, jak nie zawstydzić własnego dziecka:

Zobacz wideo

Grupa docelowa - dla kogo są lalki reborn?

Ze względu na koszt i delikatne wykonanie, lalki będą dobrym pomysłem na prezent dla starszych dziewcząt. Zabawki te wymagają dbałości i delikatnego traktowania - nie można nimi rzucać czy szarpać ich za włosy. Lalka, która przypomina niemowlaka, ma uczyć dziecko, by nie traktowało jej jak zwyczajną zabawkę, ale jak żywą istotę. Jeśli dzieci będą dbały o nie, mogą nauczyć się poczucia odpowiedzialności i opiekuńczości. Część psychologów zwraca jednak uwagę na to, że reborny w ogóle nie są najlepszym pomysłem na zabawkę dla dzieci. Maluchy, nawet nieco starsze, nie zawsze w prawidłowy sposób odróżniają rzeczywistość od fikcji. Oznacza to w praktyce, że dziewczynka, która upuści lalkę na ziemię i nie spowoduje to płaczu u tej zabawki nie zrozumie, że w przypadku prawdziwego, żywego dziecka sytuacja wygląda inaczej - że rzucenie o ziemię może wyrządzić poważną krzywdę i zagrożenie dla zdrowia.

Lalki reborn świetnie sprawdzą się jako manekiny w sklepach odzieżowych. Często kupują je również kolekcjonerki.

Lalki pełnią ważną funkcję w szkołach rodzenia, a czasami nawet udają żywe dzieci na planie filmowym. Czasami decydują się je zakupić też samotne kobiety lub osoby, które cenią sobie nietypowe dzieła do ozdoby domu.

"Żywe" lalki są wykorzystywane do celów terapeutycznych - w przypadku kobiet, które straciły dziecko lub z różnych powodów nie mogą mieć dzieci. Przerażające może wydawać się to, że niektóre kobiety proszą producentów rebornów o stworzenie kopii zmarłego dziecka. Niepokojące wydaje się też zamawianie niemowlęcej kopii dorosłych już dzieci.

Więcej o: